• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • C-vitamin, a sokoldalú skincare szupersztár

    A C-vitamin kétségkívül az egyik legfontosabb vitamin, mely védi a szervezetünket a fertőzésekkel szemben. Az aszkorbinsavként emlegetett ’’csodaszer’’ azonban ennél többre is képes: folthalványító hatású, növeli a bőr rugalmasságát, megelőzi a ráncok képződését, ráadásul mindezt külsőleg alkalmazva páratlan hatékonysággal teszi.

    A C-vitamin mindenki házipatikájában megtalálható, hiszen a téli időszakban különösen fontos ennek a vízben oldódó (tehát a szervezetből folyamatosan kiürülő) vitaminnak a pótlása. Elsősorban immunerősítő hatása miatt szedjük, azt azonban már kevesebben tudják, hogy a bőr egészsége szempontjából is nélkülözhetetlen.

    Belsőleg alkalmazva számos jótékony funkciót lát el: fokozza a kollagén termelődését – mellyel hozzájárul a ránctalan, feszes bőr megőrzéséhez –, véd a káros környezeti hatásokkal szemben, segít fenntartani a bőr hidratáltságát, gyorsítja a sebgyógyulást, sőt bizonyos mértékben óv a káros UV-sugárzástól is.

    Szerencsére a legtöbb gyümölcs és zöldség tartalmaz valamennyi C-vitamint, így nem nehéz hozzájutni, ha igyekszel ezekből (citrusfélék, eper, kivi, ananász, paprika stb.) minél többet fogyasztani, azonban a téli hónapok alatt mindenképp érdemes táplálékkiegészítő formájában is szedni. Sőt, a maximális hatás érdekében külsőleg is alkalmazhatod. De vajon mit tudnak a nagy népszerűségnek örvendő C-vitaminos krémek és szérumok?

    Folthalványítás és ránctalanítás

    Számos kutatás alátámasztotta már, hogy a C-vitamin antioxidáns tulajdonságának köszönhetően képes felvenni a harcot a ránk leselkedő káros szabadgyökökkel szemben. Ezek a reaktív molekulák az anyagcsere folyamán, természetes módon is létrejönnek a szervezetben. Gond csak akkor van, ha a dohányzás, a stressz, a napsugárzás vagy a szmog hatására ezek túlsúlyba kerülnek. Sejtkárosító tulajdonságuknak köszönhetően ugyanis hozzájárulnak a bőr idő előtti öregedéséhez.

    Jó hír azonban, hogy tudományos kutatások szerint a bőrbe juttatott C-vitamin képes csökkenteni a szabadgyökök hatását. Bizonyítottan segít megelőzni a ráncok kialakulását, csökkenti a gyulladást és az irritációt, halványítja a máj-, nap- vagy akne után kialakult foltokat, valamint erősíti a bőr védelmi funkcióit a nap káros hatásaival szemben. Jól hangzik, igaz?

    A C-vitamin és származékai

    A kozmetikumokban leggyakrabban használt C-vitamin, a tiszta aszkorbinsav (az összetevők között ascorbic acid néven található meg) vagy más néven L-aszkorbinsav. Ez akkor hatékony, ha legalább 5-15%-ot tartalmaz belőle az adott szérum. E-vitaminnal (tocopherol) és ferulic aciddal kombinálva pedig még hatékonyabban fejti ki hatását. A hátránya azonban, hogy nagyon érzékeny: fény és levegő hatására könnyen lebomlik. Éppen ezért fontos, hogy csak olyan készítményt vásárolj, ami sötét csomagolásban van, tubusos vagy pumpás kiszerelésű (nem tégelyes), felbontás után pedig lehetőség szerint tárold hűtőben!

    Szerencsére a C-vitaminnak rengeteg származéka létezik, melyek kicsit stabilabbnak bizonyulnak, hatékonyságuk pedig szintén nagyon ígéretes az eddigi kutatások alapján. Közülük a legjobbnak a magnesium ascorbyl phosphate és sodium ascorbyl phosphate tekinthető, de az INCI listában szereplő ascorbyl palmitate, retinyl ascorbate és tetrahexyldecyl ascorbate is igen jótékony C-vitamin származékok. Ezek azonban tényleg csak különböző antioxidánsokkal együtt érnek valamit, tehát érdemes olyan szérumot keresni, ami például E-vitamint (tocopheryl acetate), zöld teát (green tea) vagy niacinamide-t (B3-vitamin) is tartalmaz. Tanulmányozd át az INCI-t (összetevőlistát) is, és ha a C-vitamint vagy annak bármely származékát a sor elején találod, netán látsz néhányat a fent említett „támogató” antioxidánsokból is, nyugodt szívvel rakhatod a kosaradba a kiszemelt kozmetikumot. 

    Dobd ki!

    Ha azt veszed észre, hogy az újkorában átlátszó C-vitaminos szérumod megsárgult, akkor sajnos a termék az oxidáció áldozata lett, így már nem lesz hatékony. Ne használd tovább!

    Hogy használd?

    A C-vitamin tartalmú szérum használatára vonatkozó leírást mindig tanulmányozd át alaposan. A magasabb koncentrációjú (15% feletti) termékeket általában elég csak heti kétszer-háromszor használni, és a legjobb reggel, megtisztított arcbőrre finom, ütögető mozdulatokkal felvinni. Majd jöhet a megszokott hidratálód, ezt követően pedig ne feledkezz meg a fényvédő használatáról.

    A C-vitaminos szérumunkat AHA-savat tartalmazó készítménnyel együtt lehetőleg ne alkalmazd, ezek együtt ugyanis erősen irritálhatják a bőrt. Hámlasztani egyébként is célszerűbb este, szóval tedd külön rutinba a két hatóanyagot.

    A kevesebb több

    A magas (15% feletti) C-vitamin tartalmú szérumok irritációt okozhatnak az érzékenyebb bőrűeknél. Ha ilyesmit tapasztalsz, próbáld ki, hogy önmagában való használat helyett egy kisebb mennyiséget keversz a hidratáló krémedbe. Ha így is csípő, égő érzés tapasztalsz, hagyd abba a használatát, és legközelebb válassz kisebb koncentrációjú terméket. A magasabb százalék nem feltétlen jelent nagyobb hatékonyságot, csak az irritáció esélye nő meg. Ez egyébként sok egyéb hatóanyagra jellemző.

    Nem érdemes kísérletezni

    Soha ne próbálj gyógyszertárban vett aszkorbinsavat a krémedbe keverni ránctalanító hatás reményében. Ahhoz ugyanis, hogy a C-vitamin valóban hatékony legyen, megfelelő pH-s közegre van szükség (2.5-3.5), ami otthoni körülmények között kivitelezhetetlen. Ráadásul heves bőrreakciókat válthat ki, amivel többet ártasz a bőrödnek, mint használsz.

    A kedvenc C-vitaminos szérumjaim (nem reklám)

    Geek&Gorgeous C-glow

    100% Pure C-vitamin szérum

    Paula’s Choice C15 Super Booster

    Szép bőrt!

    Peonilla xx

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük