• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Hatóanyag kisokos – mit mivel kombinálj?

    Kellő információ hiányában, az esztelen halmozással számos bőrproblémát okozhatunk magunknak a helyes hatóanyag-kombinációkat és az alkalmazási sorrendet illetően.

    „A bőr túltáplálása különféle hatóanyagokkal ugyanolyan ártalmas lehet, mint az, ha nem a megfelelő készítményeket használjuk a bőrünkön – mondja Dr. Szabó Judit Anna anti-aging specialista, gyógyszerész és kozmetikus. – Ezért nagyon fontos, hogy első körben ismerjük a bőrtípusunkat, és legyünk tisztában a fő problémánkkal, amit a legégetőbb orvosolnunk. Ha például már ráncosodunk, de közben érzékeny, száraz, hámló a bőrünk, akkor egyértelműen nem az anti-aging lesz az elsődleges cél, hanem a szárazság megszüntetése, a bőr-barrier, azaz a védőréteg visszaépítése.”

    Biztos alapok és fokozatosság

    Először az alap bőrápolási rutinunkat kell kialakítanunk, azaz az arclemosás, a tonizálás és a hidratálás legyen rendben. Aztán jöhetnek az extra hatóanyagok, például egy C-vitaminos és/vagy retinolos szérum. A bőrtípusunk megállapításához és az alapok felállításához célszerű kozmetikus vagy bőrgyógyász segítségét kérni.

    „Az új hatóanyagokat mindig egyesével vezessünk be, olyat ne csináljunk, hogy megveszünk háromféle hájpolt szérumot, és ezeket egymás után magunkra kenjünk. Hiszen ha irritáció vagy allergia lép fel, nem fogjuk tudni, melyik készítmény okozta. Tudatos bőrápolóként egyszerre csak egy új terméket használjunk, hiszen egy-egy hatóanyagnak minimum 4 hétre van szüksége, hogy kiderüljön, a bőrünkön valóban működik-e – mondja az anti-aging specialista. – Ez a retinol és retinol származékok esetében akár fél év is lehet.”

    Tiltólistás kombinációk

    Vannak hatóanyagok, amelyek kimondottan irritálóak, károsak lehetnek, ha együtt, egy rutinban használjuk őket, vagy kémiai jellegük miatt ki is olthatják egymás hatását. Ezért ezeket javasolt úgy elosztani, hogy az egyiket este, a másikat reggel alkalmazzuk. De nézzük, mik is az egymással összeférhetetlen hatóanyagok!

    • Fizikai + kémiai hámlasztók

    Nem szerencsés szemcsés bőrradír után kémiai hámlasztó(ka)t (AHA, BHA stb. savakat) használni, ugyanis túlirritálhatjuk, túlhámlaszthatjuk a bőrt. Feszülés, égés, kipirosodás jelentkezhet, illetve a fokozott irritáció bőrgyulladást okozhat, amely pigmentációs zavarral, foltosodással járhat együtt.

    • Kémiai hámlasztók + C-vitamin

    Szintén a túlhámlasztás rizikója miatt nem tanácsos együtt használni őket, hiszen a C-vitamin is koptatja a bőrfelszínt. Másrészt néhány sav megváltoztathatja a C-vitamin pH értékét és így destabilizálja, azaz hatástalanná teszi. Érdemes tehát a kémiai hámlasztókat este, a C-vitaminos szérumunkat pedig reggel használni.

    • Retinol + AHA savak; Retinol + benzoyl peroxide

    A retinol és az AHA savak (pl. glikolsav, tejsav, gyümölcssavak) együtt, egy rutinban túl erősek lehetnek: irritációt, bőrpírt, hámlást okozhatnak. A retinol és az akne kezelésében népszerű benzoyl peroxide viszont kioltja egymás hatását, ugyanis az utóbbi oxidálja a retinolt. De túlzottan száríthatnak, irritálhatnak is együtt.

    • Niacinamide + C-vitamin; Niacinamide + kémiai hámlasztók

    A niacinamide (B3 vitamin) és a C-vitamin együtt irritációt válthat ki, vagy akár semlegesíthetik is egymás hatását. Használjuk inkább a niacinamide-ot este, a C-vitamint reggel. Ugyanígy a savakat is érdemes különválasztani a niacinamide-tól: egyik este az egyiket, másik este a másikat alkalmazzuk.

    • Réz peptid, SOD, EUK + kémiai hámlasztók

    A réz peptid (copper tripeptide-1), a SOD (superoxide dismutase), az EUK nevű antioxidáns is savérzékenyek, ezért nem ajánlott őket egyszerre használni.

    Bőrproblémához igazítva:

    Száraz, fakó, élettelen bőr

    „Nagyon fontos és kissé alulértékelt ennél a bőrállapotnál az alapos arctisztítás és rendszeres hámlasztás. Gyakran, akinek száraz a bőre, hajlamos túlhidratálni, ami a nem megfelelő arctisztítás és hámlasztás hiányában csak még fakóbbá, szárazabbá válik, hiszen a megtévesztjük a bőrt, anyagcseréje lelassul, csökken az új sejtek termelődése, így a természetes hidratáló faktoré (NMF) is. Ennek következtében a felhám szarusejtjei nem tudnak leválni, ami tovább rontja a bőrlégzést, bőrmegújulást. A száraz bőrűeknek ideális az olajos vagy balzsamos arclemosás, a szappant, lúgos arctejeket kerülni kell, csakúgy, mint az alkoholtartalmú tonikokat. A hámlasztók közül célszerűbb a tejsavat, a glikolsavat és PHA-telőnyben részesíteni.”

    Javasolt hatóanyagok: hialuronsav, glicerin, zsírsavak (alfa-linolénsav), keramidok (pl. ceramide AP, EOP, NG, NP, NS), karbamid (urea), aminosavak, tengeri sók és algakivonatok, szkvalán, hidralizált kollagén, aloe vera, peptidek (pl. copper tripeptide-1, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7), poliszacharidok, fermentált rizskivonat, C-, E-vitamin, retinol, retinal, AHA savak (glikolsav, tejsav)

    Mintarutin reggel:

    1. Olajos/balzsamos arclemosó  
    2. Hidratáló tonik
    3. C-vitaminos szérum
    4. Hialuronsavas szérum
    5. Hidratáló krém
    6. Fényvédő

    Mintarutin este:

    1. Olajos/balzsamos arclemosó
    2. Hidratáló tonik
    3. AHA-savas hámlasztó vagy retinol (heti 2-3x)
    4. Hialuronsavas szérum
    5. Hidratáló krém

    Pigmentfoltos bőr

    „Az otthoni hámlasztók terén az erősebb AHA-savakat érdemes alkalmazni 1%-os koncentráció fölött, ami mellett szintén rendkívül fontos a magas faktorszámú fényvédő napi szintű használata. A foltok halványítására jó választás a C-vitamin és az arbutin is. Az akneeredetű pigmentfoltokra az azelainsavas készítményeket érdemes választani. Azonban sajnos az erősen pigmentfoltos bőrön gyakran előfordul, hogy nem bizonyulnak elegendőnek ezek az otthoni készítmények, különösen idősebb korban, ezért IPL-re vagy orvosi mélyhámlasztásra lehet szükség. Mindig érdemes inkább a megelőzésre koncentrálni és komolyan venni a fényvédő-használatot, hiszen tudjuk, hogy az UV-sugárzás a pigmentfoltok megjelenését és sötétedését is előidézi.”

    Javasolt hatóanyagok: AHA hámlasztó (glikolsav, tejsav, mandulasav), C-, E-vitamin, arbutin, retinol, retinal, édesgyökér, azelainsav, niacinamide, peptidek (pl. Acetyl Glycyl Beta-Alanine, Tetrapeptide-30)

    Mintarutin reggel:

    1. Arclemosó
    2. Hidratáló tonik
    3. C-vitaminos szérum
    4. Hidratáló krém
    5. Fényvédő

    Mintarutin este:

    1. Arclemosó
    2. AHA-savas tonik (heti 2-3x)
    3. Niacinamide vagy azelainsavas szérum (AHA-mentes napokon)
    4. Arbutinos szérum
    5. Hidratáló krém

    Idősödő, ráncos bőr

    „Mivel a ráncok 80 százalékáért a napsugárzás tehető felelőssé, a fényvédő a legfontosabb anti-aging “hatóanyag”. Ezután következik a mai ismert leghatékonyabb ránctalanító, a retinolsav, a retinol és annak származékai bőrtípustól függően: ezek ugyanis az irritációt tekintve eltérőek. Szintén remek összetevők a peptidek, különsen az ún. botoxutánzó peptidek, a C-vitamin, az antioxidánsok és a kollagéntermelést is stimuláló AHA-savak.

    Javasolt hatóanyagok: retinolsav, retinol és származékai, bakuchiol, peptidek (pl. Acetyl Hexapeptide-8), C-, E-vitamin, AHA-savak, ferulinsav (ferulic acid), resveratrol, zöldtea, a béta-karotin (karotinoidok), koenzim-Q10, niacinamide, keramidok, növényi őssejtek, jojobaolaj, ázsai gázló (gotu cola)

    Mintarutin reggel:

    1. Arclemosó
    2. Hidratáló tonik
    3. C-vitaminos szérum
    4. Peptides hidratáló krém
    5. Fényvédő

    Mintarutin este:

    1. Arclemosó
    2. AHA-savas tonik (heti 1-2x)
    3. Retinol (heti 2-3x AHA-sav-mentes napokon)
    4. Peptides hidratáló krém

    Felnőttkori pattanások

    „A pattanásos bőr esetén a megfelelő tisztítás savas pH-jú, gyengéd, SLS-mentes készítménnyel, a faggyúnormalizálás és a hidratálás a leglényegesebb alaplépések. Emellett fontos a gyulladáscsökkentés, amire számos kiváló hatóanyag létezik. Ilyen a kakukkfű-, a rozmaring- és élesztőkivonat, a zöld tea vagy a niacinamide és az azelainsav. A hámlasztók közül a BHA, azaz a szalicilsav ajánlható elsősorban, de ezt érdemes glikolsavval vagy laktobionsavval kombinálni. Nagyon lényeges, hogy a komedogén (potenciálisan póruseltömítő) anyagokat kerüljük. Ilyen a kókusz-, a napraforgó- és a lenmagolaj, a kakaóvaj, a sheavaj vagy a paraffin. A közkedvelt benzoyl peroxide-dal pedig legyünk nagyon óvatosak, mert rendkívüli módon szárít és irritál.”

    Javasolt hatóanyagok: niacinamide, azelainsav, cink, riboflavin, pantoténsav, biotin, BHA-sav (szalicilsav), csiganyál, centella, glikolsav, laktobionsav, mandulasav, réz peptid, retinol, retinoid, zöld tea, benzoyl peroxide, jojoba-, ligetszépe-, csipkebogyóolaj

    Mintarutin reggel:

    1. Arclemosó
    2. Hidratáló tonik cinkkel
    3. Csiganyálas szérum
    4. Hidratáló gél
    5. Fényvédő

    Mintarutin este:

    1. Arclemosó
    2. BHA és AHA/PHA savas tonik felváltva (heti 2-3x)
    3. Niacinamide-/retinol szérum felváltva (savmentes napokon)
    4. Csiganyálas szérum
    5. Hidratáló gél

    Szép bőrt!

    Peonilla xx

    Fotó: Unsplash

    A cikk a Nők Lapja Egészség magazin 2021/03. számában is megjelent.

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük