• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Ezért kell jó nyirokkeringés a ragyogó, ráncmentes bőrhöz

    A nyirokrendszer olyan keringési rendszer, mely egyfajta szűrő, méregtelenítő funkciót lát el. Nyirokcsomók és nyirokutak alkotják, melyben elhalt anyagokat, immunsejteket, salakanyagokat és fehérvérsejteket (limfocitákat) tartalmazó szövetnedv kering. Ez a folyadék (limfa) a nyirokcsomókon áthaladva az érpályába, majd végül a szívbe jut” – mondja Dr. Smolcz Katalin bőrgyógyász.

    – A többek között a hónaljban, a nyak területén és a lágyékhajlatokban található regionális nyirokcsomók szűrik ki a baktériumokat és vírusokat, ám ha a testünk egy részén fertőzés vagy gyulladás alakul ki, a nyirokcsomók megduzzadnak. Ez történik, amikor mandulagyulladáskor „nyirokcsomó duzzanatok” keletkeznek a beteg nyakán. Amellett, hogy a nyirokrendszer az immunrendszer részeként segít távol tartani a különböző betegségeket és fertőzéseket, megfelelő, illetve akadályozott működése a bőrünk állapotára is hatással van.

    Ha például felgyülemlik a szövetközi folyadék, nyiroködéma (lymphoedema) alakul ki leggyakrabban a végtagokon (a lábujjak, kézhát, láb megduzzadnak). A nyirokkeringés renyhe működésére (nem minden esetben, de) esetlegesen következtethetünk olyan apró jelekből is, mint az arc gyakori felpuffadása, a szem alatti duzzanatok, táskák, fakó bőr, valamint a méreganyagok felhalmozódása miatt kialakuló pattanások.

    Mi okozhat zavart a rendszerben?

    – Előfordulhat, hogy genetikai rendellenesség áll a háttérben – ilyen lehet például egy veleszületett nyirokkeringési zavar, melynek következtében ún. elefánt láb alakul ki. Más esetben az egészségtelen életmód hatására keletkezik zavar a nyirokrendszerben. Ilyen okok lehetnek többek között a túlsúly, a mozgásszegény életmód, a dohányzás, túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, zsíros, cukros, túlzottan sós ételek fogyasztása, nem elegendő folyadékbevitel, valamint a nem megfelelő higiénia. Ez utóbbit értsük úgy, hogy akár egy arcon keletkezett apró seb is el tud fertőződni úgy, hogy abból komolyabb gyulladás és akár orbánc is kialakulhat, csakúgy, mint egy lábfejen megjelenő gombásodásból, megfelelő higiénia és kezelés hiányában – mondja a bőrgyógyász.

    – Tartós nyiroködéma alakulhat ki ezenkívül például daganatos betegségek kapcsán a regionális nyirokcsomók műtéti eltávolítását követően (pl. emlődaganatoknál az azonos oldali felső végtag ödémája). Visszakanyarodva az enyhébb „tünetekhez”, mint amilyen a szem alatti táskák, reggeli felpüffedt arc elképzelhető, hogy mindössze egy túl alacsony párna vagy például a menstruáció előtti hormonális változások állnak a háttérben. A női ciklus végén ugyanis a hormonok vízvisszatartást okoznak a testben, melynek következtében dagadhat a bokánk, lábfejünk, de akár az arcunk, szemünk is.

    Ha azt tapasztalod magadon, hogy a nyirokcsomóid gyors és jelentős növekedésnek indulnak, mindenképpen fordulj orvoshoz! Gyakran csupán valamilyen fertőzés áll a háttérben, mellyel szemben felvette a harcot a szervezeted, de rendkívül fontos, hogy szakember lássa és diagnosztizálja a tüneteidet.

    Nyirokkeringést serkentő tippek

    Enyhébb tünetek esetében számos módszer van, amit te is alkalmazhatsz a nyirokkeringésed serkentésére. Észre fogod venni, hogy ha ezeket rendszeresen gyakorolod, bőröd ragyogóbb, sugárzóbb, feszesebb és üdébb lesz, valamint az aknés és puffadásos problémáid is nagy valószínűséggel enyhülnek majd.

    • Sportolj! Leginkább az izzadással járó mozgásformák (kardió), de tulajdonképpen bármilyen mozgás kiválóan stimulálja a nyirokkeringést. A hangsúly a rendszerességen van, ezért a legjobb lenne, ha naponta, de minimum hetente háromszor alaposan átmozgatnánk magunkat, különösen, ha ülőmunkát végzünk.

    • Végezz szárazkefe-masszázst! Lényege, hogy egy közepesen kemény sörtéjű kefével a szív irányába haladva, körkörös mozdulatokkal még szárazon, zuhanyzás előtt átdörzsölöd az egész tested. Az érzékenyebb részeken (mellkas, nyak) legyél óvatosabb. Ezzel az egyszerű módszerrel fokozod a vér- és nyirokkeringést, a méregtelenítési folyamatokat, eltávolítod a bőr felszínéről az elhalt hámsejteket, ráadásul a narancsbőr tüneteit is enyhítheted. Végezd minden este!

    • Szaunázz, gőzölj! A rendszeres szaunázás, infra szaunázás, gőzölés szintén remekül felpezsdíti a vér- és nyirokkeringést, ezért ha nincs olyan egészségügyi panaszod, ami ezt ellenezné (pl. szívproblémák, súlyos keringési zavar, pajzsmirigy-túlműködés) vagy bőrpanaszod (pl. rosacea, extrém érzékeny bőr), érdemes rendszeresen beiktatni a mindennapjaidba. Különösen, ha nem sportolsz/izzadsz annyit, amennyit kellene.

    • Vegyél hideg-meleg váltózuhanyt! A szaunázáshoz hasonlóan a hideg-meleg váltófürdő is jótékony hatással van a nyirokrendszer műdödésére. Emellett erősíti az immunrendszert, gyorsítja az anyagcserét és segíti a salakanyagok kisöprését a szervezetből, ráadásul élénkítő hatású is. A zuhanyzás végén váltogasd a víz hőmérsékletét hidegről melegre, majd melegről hidegre pár percen át. Fontos, hogy a hideget a jobb lábon kezdd, majd jöhet a bal láb, jobb kar, bal kar, kézfej, váll, hát és törzs. A szívtájék legyen az utolsó. A zuhanyt hideg vízzel fejezd be, és alaposan törölközz meg. Műtét után, trombózis vagy trombózisgyanú esetén, előrehaladott érszűkület vagy szívbetegség esetén tilos váltózuhanyt alkalmazni! Ha túl magas vagy alacsony a vérnyomásod, egyeztess az orvosoddal mielőtt elkezdenéd.

    • Masszírozd az arcodat! Egyre divatosabbak az otthon használható különböző ősi arcmasszírozó eszközök, mint amilyen a gua sha, a jáde roller vagy a szilikon arcköpöly. Ezekkel hatásosan át tudod masszírozni az arcodat, amivel segíted a nyirok áramlását, a bőr oxigén- és tápanyagellátását. Hatására csökken a szem- és arc puffadása, kisimulnak az apróbb ráncok és összességében üdébb, ragyogóbb lesz a bőröd. A helyes technika elsajátításának azonban érdemes utánanézni. Az Instagram oldalamon, a gua sha és jade roller highlightokban találsz videót róla, de a Youtube-on is sok videó van fenn. Arra ügyelj, hogy mindig felfele, kifele irányuló mozdulatokkal haladj és sose nyúzd, húzd a bőrt. A szem körül legyél különösen óvatos. A nyirokáramlás serkentéséhez érdemes az állat, nyakat, kulcscsontot és a fül környékét is finoman átmasszírozni, hiszen itt található sok nyirokcsomó. Ha szeretnél gua shát vagy jáde rollert venni, akkor a webshopomban találsz jó párat!

    • Használj stimuláló összetevőket tartalmazó kozmetikumokat! Keress olyan bőrápoló készítményeket, melyek gyulladáscsökkentő, mikrokeringést serkentő összetevőket tartalmaznak, mint amilyen a koffein, a ginseng, a zöld tea, a C-vitamin vagy a niacinamid. A szemkörnyékápolód pedig tartalmazzon koffeint.

    • Igyál sokat! Ha nem fogyasztasz elég folyadékot, a nyirokkeringés lelassul és a méreganyagok felhalmozódnak. Nem ritka, hogy csupán azzal, hogy rákényszeríted magad a napi 2-3 liter tiszta víz fogyasztására, látványosan csökkennek az ödémás, puffadásos, sőt pattanásos tüneteid.

    • Vesd be a gyógynövények erejét! A vértisztító gyógynövények a nyirokrendszer tisztulását is segítik. Ilyenek pl. az aloe vera, a csalán, a diófalevél, a citromfű, a cickafarkfű, a gyermekláncfű, a körömvirág, a gyömbér, a zsálya, a zsurló, a közönséges galaj vagy a vörös here. Kortyold őket teaként, így a folyadékbeviteled is növelheted.

    • Fogyassz nyirokkeringést segítő ételeket! Ilyenek többek között a gyümölcsök és zöldségek, az árpa, rizs, hajdina, zab, búza, burgonya, gyökérfélék és az olajos magvak (mértékkel!). Ezzel szemben az édességek, zsírok, zsíros, nehéz húsok, belsőségek, tojás, tej, konzervek, füstölt ételek, a kávé, a sok só és az alkohol lassítják a nyirokkeringést, ezért ezeket igyekezd kerülni.

    Szép bőrt!

    Peonilla xx

    A cikk a Nők Lapja Egészség magazin 2019/02. számában is megjelent.

    Fotó: Pexels

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük