• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • A pigmentfolt az új ránc

    Élete során legalább egyszer mindenkinél felüti a fejét valamilyen jellegű pigmentációs probléma: szeplő, májfolt, melasma vagy pattanás után visszamaradt hegek. Kocsis-Barna Andreával, a Dr. Rose Budapest Plasztikai Intézet vezető esztétikai szakasszisztensének segítségével összeszedtem azokat a módszereket, melyekkel hatékonyan halványíthatsz ezeken a nemkívánatos bőrtüneteken.

    A kor előrehaladtával, illetve a napsugárzás, a hormonális változások (pl. terhesség), egyes gyógyszerek (pl. fogamzásgátló) és bizonyos kémiai anyagok (pl. illatanyagok, szintetikus sminkszerek összetevői) hatására különböző hiperpigmentációs tünetek jelentkezhetnek a bőr felszínén. Ezek elsősorban esztétikai problémát jelentenek, ám fontos megemlíteni, hogy az UV-sugárzás következtében ezek a foltok tovább sötétedhetnek, számuk is gyarapodhat és nem utolsó sorban a melanoma és a bőrdaganat kialakulásának rizikóját is magukban hordozzák. Ezért fontos odafigyelni rájuk és évente egyszer bőrgyógyásszal ellenőriztetni a régi és új „elszíneződéseinket”.

    A foltok öregítenek

    Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia folyóiratában megjelent kutatás szerint, ha valakinek sok barnás folt található a bőrén, az akár 20 évvel is idősebbnek tűnhet a koránál. Mivel ma az ózonréteg elvékonyodása miatt jóval erősebb az UV-sugárzás, mint ezelőtt 40-50 évvel, egyre többen egyre fiatalabb korban találkoznak valamilyen pigmentációs tünettel, amitől szeretnének megszabadulni. Ezért egyáltalán nem indokolatlan, ha azt állítjuk, hogy a pigmentáció az új ránc. De vajon hogyan halványíthatjuk vagy tüntethetjük el őket teljesen?

    „Jelenleg két orvos esztétikai és egy kozmetikai kezelés javasolható, amennyiben a hiperpigmentációs bőrtüneteinktől szeretnénk megszabadulni” – mondja Kocsis-Barna Andrea vezető esztétikai szakasszisztens. „Az egyik és egyben leghatásosabb esztétikai beavatkozás a Frakcionált CO2 (szén-dioxid) lézeres kezelés, a másik pedig az Easy TCA hámlasztás. Mivel ezek komoly szaktudást igényelnek, soha ne végeztessük őket kozmetikusnál máskülönben szó szerint megégethetjük magunkat!

    A kozmetikai kezelések között is van kimondottan folthalványító eljárás, a kémiai hámlasztás, ami abban különbözik az orvosi kezelésektől, hogy nincs felépülési idő. Mindháromban közös azonban, hogy egyiket sem javasoljuk nyáron végeztetni, hiszen rendkívüli módon fényérzékenyítő hatásúak, így gyakorlatilag még több foltunk lesz, ha a kezelések után kimegyünk a napra. Minden folthalványító eljáráshoz az őszi-téli időszak a legideálisabb.”

    szeplős arc

    Mit tehetsz ellenük nyáron?

    „A legfontosabb, hogy 50 faktoros fényvédővel óvjuk a bőrünket az UVA és UVB sugárzás ellen. Miért? Azért, mert a bőr pigmentációjáért elsődlegesen az UV sugarak miatti ártalom tehető felelőssé. Ha tehát nem szeretnénk újabb foltokat vagy elkerülnénk a régiek sötétedését, a reggeli bőrápolási rutinunk utolsó lépéseként vigyük fel a választott napvédő krémünket. Ma már rengetegféle formula létezik, biztosan megtaláljuk a kedvencünket – tanácsolja a szakértő.

    Sokat segíthetnek az otthoni hámlasztók, különösen az AHA sav, vagy pl. a retinol és származékai, de ezeket érdemes kerülni a meleg évszakban, hiszen fényérzékenyítik a bőrt. Ezen kívül azért vannak olyan nyáron is használható hatóanyagok, amik szintén hatékonyak lehetnek a folthalványításban. Ilyen a C-vitamin, E-vitamin, ferulinsav, azelainsav, arbutin vagy édesgyökér-kivonat. Ezek ugyan sokkal lassabban hatnak, de egyiket, másikat javasolt beépíteni a szépségápolási rutinunkba.

    Szintén lényeges, hogy reggel sose használjunk bőrradírt vagy enzimes maszkokat, hiszen ezek is fototoxikus hatásúak ugyanúgy, ahogy a citromlé, az illóolajok, illatanyagok és parfümök is. Nyáron térjünk át az illatmentes termékek használatára, a kedvenc parfümünket pedig inkább fújjuk a ruhánkra.

    Frakcionált CO2 lézeres kezelés

    Mi ez? A bőrbe jutó frakcionált lézerfény mikrosérüléseket okoz, felforrósítja a bőrben lévő vizet, összehúzza a kötőszövetet, melynek köszönhetően intenzív kollagéntermelés és regeneráló folyamatok indulnak be.

    Hogyan zajlik a kezelés? Először a bőrgyógyász fertőtleníti a kezelendő bőrfelületet, majd érzésteleníti azt. Személyre szabottan beállítja a gép paramétereit (mélységet és hőzónát választ) és lépésről lépésre megkezeli a lézerfénnyel a választott területet. A kezelést követően nyugtató arcmaszkot, majd arckrémet és fényvédő készítményt kap a páciens.

    Mennyire fájdalmas? Tulajdonképpen a bőr égetéséről van szó, ezért alapvetően fájdalmas lenne a kezelés, de mivel érzéstelenítik a kezelendő bőrfelületet, közben pedig folyamatosan hűtik, ezért csupán apró tűszúrásnyi égető érzést tapasztalhatunk.

    Milyen a hatása? Két hét után már látható az eredmény: sokkal üdébb, élettel telibb, bársonyosabb lesz a bőr. A mély ráncok halványodnak, az apróbb ráncok el is tűnnek, az aknés hegek mélysége csökken, a pigmentfoltok pedig akár végleg búcsút inthetünk. A végső eredmény 3 hónap után válik láthatóvá, mely tartósan, életkortól függően akár 1,5-2 évig tart.

    Van felépülési idő? A kezelés után 3-4 napig bőrpír, viszketés, esetleg ödéma jelentkezhet, majd nagyjából 7-10 nap után a bőr szárazzá válik és elkezd lehámlani. A beavatkozás után 2 hétig tilos sminkelni, 4 hétig fontos tartózkodni a napozástól, szolárium és szauna használattól, dohányzástól.

    Kinek ellenjavallt? Akut, gyulladásos, lázas megbetegedések, bőrfertőzések, hegesedési problémák, autoimmun betegségek, I-es típusú cukorbetegség, vérzékenység, valamint terhesség és szoptatás esetén a kezelés nem alkalmazható.

    Mennyibe kerül? Teljes arckezelés 100 000 Ft-tól

    arckezelés

    Easy TCA hámlasztás

    Mi ez? TCA-val, vagyis triklorecetsavval (trichloroacetic) végzett hámlasztó kezelés.

    Hogyan zajlik a kezelés? Bőrtisztítás után a szakember egyéni bőrtípustól függő töménységben triklorecetsavat (TCA) alkalmaz. Ezzel távolítja el az elhalt hámsejteket mind a bőrfelszínről, mint a mélyebb kötőszöveti rétegekből. A kezelés után páciens otthoni ápolókrémeket kap.

    Mennyire fájdalmas? Egyáltalán nem. Enyhe bizsergő, csipkedő érzést tapasztalhatunk közben.

    Milyen a hatása? Mivel a használt TCA sav a mélyebb kötőszöveti rétegeket is kezeli, így az újjáépülés során fokozódik a rugalmas kollagénrostok képződése. Eltűnnek a kisebb ráncok, halványodnak vagy teljesen eltűnnek a pigmentfoltok, javulnak az aknés tünetek. Összességében a bőr sokkal üdébb, feszesebb és rugalmasabb lesz.

    Van felépülési idő? Nincs, csupán a bőr hámlásával kell kibékülnünk a kezelést követő 3-5 napban. 6 hétig tartózkodni kell a napozástól, szolárium használattól és szigorúan 50 faktoros fényvédővel kell védenünk a bőrünket.

    Kinek ellenjavalt? Többek között aktív herpesz fertőzés, vírusos szemölcsök, keloid hajlam és terhesség esetén nem szabad elvégezni a kezelést.

    Mennyibe kerül? Teljes arckezelés 40 000 Ft

    Szép bőrt!

    Peonilla xx

    A cikk egy korábbi változata a Nők Lapja Egészség magazin 2019/08-09. számában is megjelent.

    Fotó: Unsplash, Pexels

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük