• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • 10 fontos kérdés a fényvédelemről

    Elég, ha fényvédős alapozót használok? Összekeverhetem a fényvédőmet az arcolajommal (vagy bármivel)? És mi a helyzet a D-vitaminnal, termelődik egyáltalán, ha folyton 50 faktorral kenem magam? Ezekre és sok egyéb felmerülő kérdésre is választ kaptam Dr. Szandányi Réka bőr- és nemigyógyász, kozmetológus szakorvostól.

    Miért nem elég, ha az alapozómban van SPF?

    „Nagyon népszerű tévhit, hogy ha felkenünk egy fényvédelemmel ellátott alapozót, akkor azzal mindent megtettünk a bőrünk védelme érdekében. Pedig ez sajnos nem igaz, hiszen alapozóból képtelenség akkora mennyiséget (két ujjnyit, azaz negyed teáskanálnyit) felvinni, hogy az valódi védelmet biztosítson. Pláne, ha csak 15 faktorról beszélünk. Nyáron legalább 30 faktorral bekenve érdemes elindulni otthonról, amit a bőrápolási rutinunk utolsó lépéseként vigyünk fel az arcra, fülekre, nyakra, mellkasra és az egyéb, ruhából kilógó testrészre. Ezután jöhet az alapozó, amennyiben sminkelünk. Ha fizikai fényvédőt használunk, akkor arra is figyeljünk, hogy ne dörgöljük le az arcunkról sminkeléskor.”

    Csak leugrom a kisboltba, akkor is kell fényvédő?

    „Ha a bolt két lépésre van a lakásunktól, akkor nem szükséges erre az időre tetőtől talpig 50 faktorral bekenni magunkat. Ellenben ha tudjuk, hogy utána még betérünk a patikába, a virágoshoz, és megállunk egy kávéra, akkor már szükség van a fényvédelemre. Hasonló a helyzet, ha a munkahelyünkre gyalog, kocsival vagy tömegközlekedéssel megyünk. Fontos, hogy ez esetben se feledkezzünk meg a napvédőhasználatról. Ugyanis 15 perc alatt is le lehet égni a tűző napon állva a buszmegállóban, vagy a dugóban ülve az autó üvegén át.

    Újra kell applikálni a fényvédőt napközben? Ha igen, hogyan?

    Alapvetően igen, a fényvédőt két-három óránként újra kell kenni, hiszen a védelem sajnos nem egész napra szól. Ha reggeltől estig a sötét irodában gubbasztunk, netán otthon a négy fal között dolgozunk, és nem ülünk ki a napra ebédelni vagy állunk hazafele fél órát a tűző napon, a dugóban, akkor nem szükséges újrakenni a fényvédőnket. Ha viszont tudjuk, hogy rohangálós napunk lesz, akkor gondoskodjunk róla, hogy legyen nálunk napvédő, és applikáljuk is újra a bőrünk biztonsága érdekében. Ha sminkelünk, erre egy por vagy sprayállagú készítmény tökéletes alternatíva lehet.”

    Összekeverhetem a fényvédőmet az arckrémemmel vagy a kedvenc arcolajammal?

    „Ez egyáltalán nem jó ötlet. A napvédő krémek úgy vannak formulázva, hogy önmagukban, helyes használat mellett képesek az ígért SPF védelmet biztosítani. Ha keverjük, hígítjuk más termékekkel, befolyásoljuk, csökkenthetjük ezt az értéket. Azt is érdemes tudni, hogy ha két különböző faktorszámú terméket rétegezünk, akkor az értékek nem adódnak össze, csak a magasabb faktorszám érvényesül. Tehát egy SPF 30-as fényvédőre kent SPF 25-ös alapozó összvédelme SPF 30 lesz. Ettől függetlenül nincs baj a rétegezéssel, a kevergetést viszont felejtsük el.”

    Termelődik D-vitamin, ha naptej van rajtam?

    „Természetesen igen, bár nem azon a bőrfelszínen, ahol a fényvédőt használjuk, ott valóban nem éri ehhez elég UV-fény a bőrt. Elméletileg elég lenne a ruhából kilátszó bőr ehhez, azonban Magyarországon a magas UV-sugárzás és a kellő ideig tartó napozás ellenére is szinte mindenki D-vitamin-hiányban szenved. Emiatt életben van egy hivatalos ajánlás kortól, nemtől és napozási szokástól függetlenül: felnőtteknek napi 2000 NE (nemzetközi egység) pótlása szájon át javasolt, legalább októbertől áprilisig. Ily módon a fényvédőnek nincs köze a megfelelő D-vitamin-szinthez, viszont megvéd a bőrrák és a melanoma kialakulásától, ezért fontos komolyan venni a használatát.”

    A fizikai vagy a kémiai fényvédő a jobb választás?

    „A forgalomban lévő, patikákban is árusított széles spektrumú (UVA és UVB ellen is hatékony) fényvédők mindegyike biztonságos. Kisbabák esetében 1 éves korig ajánlott a fizikai, azaz ásványi szűrős (titán-dioxid vagy cink-oxid tartalmú) naptejek használata, illetve érzékeny, rozacéás bőrűeknek érdemes szintén ezt választaniuk. Mindenki más nyugodtan alkalmazhat kémiai fényvédőt is – ez utóbbi a bőrben felszívódva, kémiai úton véd a napsugaraktól, nem pusztán visszaveri őket. Emellett úgy is védekezhetünk az UV-sugarak ellen, ha igyekszünk az árnyékban maradni, kalapot, napszemüveget hordunk, és kihasználjuk a ruhánk adta fizikai védelmet is (hosszú ujjú fehér felső, hosszúnadrág).”

    Már lebarnultam, ilyenkor nem szükséges a naptej?

    A barnaság és a barnább bőrszín nem véd meg a leégéstől. Az igaz, hogy a pigmentáltabb (kreol vagy lebarnult) bőr valamivel ellenállóbb az UV-sugarakkal szemben, de ez mindössze annyit jelent, hogy a bőr természetes védekezőképessége 15 percről felkúszik körülbelül 20-30 percre. Ez a nagyjából 3-4-es faktornak megfelelő védelem azonban még mindig nem elég ahhoz, hogy órákat töltsünk a napon fényvédelem nélkül. A szoláriumban szerzett barnaság még ennyit sem ér, hiszen ez esetben nem ugyanazok a biológiai folyamatok zajlanak le a bőrben, mint napozáskor, csak „felszíni” pigmentálódás történik. Szoláriumozással tehát nem lehet „előbarnulni” vagy felkészíteni a bőrt egy hosszabb nyaralásra.”

    Tavalyról maradt fél flakon napvédő, használhatom idén?

    Minden egy éve kibontott naptejtől könnyes búcsút kell vennünk, ezek gyakorlatilag lejártnak tekinthetők. Egy fényvédő szavatossági ideje általában 12 hónap, emellett a nap és a hőhatás, aminek már előző évben is kitettük nagy valószínűséggel romlásnak indította a terméket. Ha a krém textúrája nem egységes, csomós vagy vizes állagot ölt, megváltozik a színe és/vagy az illata, akkor biztosak lehetünk benne, hogy már nem jó. Nem tanácsos spórolni ezen, és ajánlott minden évben újat venni, hiszen egy romlott fényvédő nem véd, ráadásul irritációt, allergiás reakciót is kiválthat.”

    A vízálló napvédőt nem baj, ha nem kenem újra úszás után? Esős időben is kell fényvédelem?

    „Az az igazság, hogy nincs olyan fényvédő, ami igazán vízálló lenne. A flakonokon feltüntetett angol „water resistant” kifejezés csupán cseppállóságot jelent, amibe az úszás már nem fér bele. Akkor is kenjük újra tehát a naptejet, ha a vízálló felirat szerepel a csomagoláson. Felhős, esős időben az UVB-sugárzás enyhébb, azonban az UVA egész évben, felhőktől és évszaktól függetlenül ugyanolyan erős. A bőrdaganatok kialakulásáért pedig éppen ez utóbbi okolható. Tehát igenis fontos fényvédőt használni ilyenkor is.”  

    Ha nem égek le, akkor nem kell aggódnom az UV-sugárzás miatt?

    Tévhit, hogy a leégés okozza a bőrrákot vagy a melanomát. Sajnos a sok védelem nélküli napon tartózkodás is vezethet ilyen megbetegedésekhez, hiszen ehhez a gyerekkori leégések, egyéb rizikófaktorok és a genetika is hozzájárul. Ne ringassuk magunkat abba a hitbe, hogy bátran napozhatunk fényvédelem nélkül akár délben is, ha időben árnyékba vonulunk. A melanoma valóban a legagresszívebb bőrdaganat, de ne feledkezzünk meg a laphám rákról sem, ami gyakoribb és nem veszélytelen rák típus. Összefüggése az UV fénnyel annyira egyértelmű, hogy legtöbbször napnak kitett bőrfelszínen jelenik meg: arcon, fülön, kézháton, kopaszodó férfiaknál a fejbőrön.”  

    + A bőröregedés és a napfény

    Ha a bőrünk fiatalságának a megőrzése is szempont, akkor jó, ha tudod, hogy ehhez meg aztán végképp nem kell leégni. Az UVA sugárzás felhős időben, havazáskor, esőben vagyis az év 365 napján éri a bőrünket és ez az, ami 80%-ban a bőröregedésért felelős, valamint a pigmentfoltok kialakulását is elősegíti. Ne spórold le tehát a fényvédőt, váljon mindennapi rutinoddá a használata!

    Szép bőrt!

    Peonilla xx

    A cikk a Nők Lapja Egészség magazin 2021. májusi számában is megjelent.

    Fotó: Unsplash, Pexels

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük