• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • A tiszta, szép bőr titka 2. (táplálékkiegészítők)

    Gyönyörű bőrt szeretnél? Oké, csak akarni kell, és picit tenni érte. 😉

    Ha még nem olvastad, az 1. részt, ide kattintva megteheted.

    6. Szedj táplálékkiegészítő(ke)t!

    És most nem csak a C-vitaminra gondolok. Ennél kicsit különlegesebbekre. Alapvetően azért ne ezzel próbáld fedezni a napi vitaminszükségleted, de egy kis kiegészítés nagyon jót tehet. Ami általánosságban mindre vonatkozik, az az, hogy próbálj (amennyire lehet) természetes készítményeket vásárolni. Ha tele van nyomva egy műanyag, színezett kapszula mindenféle adalékanyaggal, azzal nem biztos, hogy használsz, sőt inkább ártasz magadnak. Szóval ebben az esetben is figyeld a címkét, és az összetevőket! Minél kevesebb állományjavítót, színezéket, tartósítót, aromát tartalmaz, annál jobb. Alább belinkelek pár helyet, ahol nagy valószínűség szerint jó minőségű kiegészítőket tudsz beszerezni.

    •  Probiotikum

    Tudtad, hogy a bélflóra komoly hatással van az általános egészségi állapotodra és ezáltal a bőrödre? Sőt a legújabb kutatások szerint a hangulatodra is! Ha figyeled az emésztésed, mitől puffadsz fel, vagy mitől érzed hirtelen nagyon fáradtnak magad, és megtanulsz hallgatni is ezekre a jelekre, sokkal jobb lesz a közérzeted. Plusz a bőröd is kitisztul. Szóval, ha felfújódsz a tejtermékektől, ne legyints, hanem próbáld ki, hogy egy hétig nem fogyasztod őket. Lehet, hogy a pattanásod vagy az ekcémád is elmúlik (ami nem meglepő, hiszen összefüggésben lehet a tejfehérje-, ill. laktózérzékenységgel).

    Az is előfordulhat, hogy a glutént emészted meg nehezebben, ennek kiiktatásával ugyanúgy tehetsz egy kísérletet. Emellett pedig szedj kúraszerűen probiotikumot, és figyeld a hatást! Amit mindenképp tarts szem előtt, hogy a választott készítmény minimum 2 milliárd baktériumot tartalmazzon vegyes törzsekből, valamint pro- és primbiotikumokat is!

    • Omega-3

    Amellett, hogy csökkenti a koleszterinszintet, támogatja az idegrendszert és javítja az agyműködést, rendkívül jó gyulladáscsökkentő, így ha például aknéval küzdesz, mindenképp próbáld ki egy hosszabb (3-4 hónapos) kúra keretén belül. Az omega-3-ban akkor is hiányt szenvedhetsz, ha például száraz a bőröd, vagy a koroddal ellentétben elég sok a ráncod. Ez az esszenciális zsírsav nagyon jól támogatja a bőr hidratációját, feszességét, rugalmasságát, emellett regenerál, csökkenti az egyéb irritációkat (bőrpírt, viszketést, ekcémát, bőrallergiákat), és véd a káros szabad gyököktől. Szóval nagyon-nagyon fontos, ha szép, egészséges bőrt szeretnél!

    A legjobb lenne persze, ha rengeteg halat (főleg lazacot, szardíniát, makrélát) fogyasztanál, de tudom, hogy ezt itthon nem olyan könnyű megvalósítani, már csak azért sem, mert ingünk-gatyánk rámenne. Jó hír, hogy van belőle a lenmagban, lenmagolajban, a dióban, a pekándióban, mogyoróban, chia magban, tökmagban, tojásban, babban és a bárányhúsban is, úgyhogy fogyassz ezekből is minél többet. Vagy megspékelheted a napi táplálékkiegészítő adagod egy omega-3 kapszulával. A legjobb, ha olyat keresel, ami Alaszkából származik (amennyiben Peruból, azt azonnal tedd vissza a polcra, ott ugyanis nagy többségében durván szennyezett halfeldolgozók működnek.

    •  Kollagén/hialuronsav

    Épp most csináltam egy interjút egy gyógyszerésszel, aki alátámasztotta, hogy habár a kollagént és/vagy hialuronsavat tartalmazó készítmények elsősorban a porcok, ízületek, csontok egészsége szempontjából fontosak és ezek problémáira írják fel, segíthetnek a bőr fiatalságának megőrzésében is. Hurrá!

    A kollagén a bőr 70%-át alkotó rostszerű anyag, a hialuronsav pedig egy fehérje, mely a sejtek közötti állományt tölti ki. Ez utóbbi állagra a tojásfehérjéhez hasonlít leginkább. Az emberi szervezetben a legnagyobb mennyiségben a szem üvegtestében, az ízületekben és a bőrben van jelen. Sajnos az idő előrehaladtával egyre kevesebb termelődik belőlük (a hialuronsav 40 éves korban a felére, 60 éves korra pedig mindössze 10%-ára csökken), ennek a következménye az ízületi fájdalmak, a ráncok, a megereszkedett bőr és a pigmentációs problémák. Azonban ha odafigyelsz a táplálkozásodra, a megfelelő folyadékpótlásra, és netán még hialuronsav/kollagén kapszulát is elkezdesz fogyasztani, akkor jó eséllyel lelassíthatod a folyamatot. A bőrre kenve az ilyen tartalmú krémek inkább csak a hidratáltságot fokozzák, a ráncokat sajnos nem fogják eltüntetni (ezért szokták a bőr alá fecskendezni, de ennek hatása is csak néhány hónapig tart, ugyanis felszívódik a szervezetben).

    Szóval inkább belülről érdemes bevinni: természetes formában jó forrása a csontleves, húsleves (ezeknek most nagy hájpja van külföldön, ami vicces, de most jöttek rá, mennyire egészséges), a húsok, a halak, a zselatin, a kocsonya és a tojás. A növényi táplálékok közül is vannak olyanok, amik serkentik a szervezet kollagéntermelését, ilyenek az aloe vera, a spirulina, a ginzeng, matcha, az áfonya vagy a galagonya. Étrend-kiegészítők terén is bővül a piac, érdemes szétnézni (főleg ha elmúltál 40 éves, mert ilyen formában azért hatásosabb a dolog). A hatékonyságát a magnézium és a cink fokozza, míg a szintetikus C-vitamin gyengíti – ezt jó tudni.

    • Maca

    Ez az összes közül a kedvencem! Nem túlzás, ha azt mondom, hogy Maca királynő vagyok. A fogamzásgátlóval való szakításom, a terhesség és a szoptatás jól összezavarta a kis hormonjaimat, úgyhogy nem ritkán kellett mély, belső pattanásokkal szembesülnöm (a világon a legkegyetlenebb, legidegesítőbb fajta, ronda és fáj is, akinek van/volt, az tudja, hogy miről beszélek). Természetesen mindent bevetettem, az arcápolóim mellett a sminkszereimet is természetesre cseréltem, végleg lemondtam a tejtermékekről és a cukorról, és mivel sokat böngésztem mások beszámolóit a neten, beszereztem egy adag Maca kapszulát. Váltig állítom, hogy ez (és a kevesebb szénhidrátbevitel) hozta meg a várva várt eredményt. Kitisztult a bőröm, és lekopogom, lassan egy éve nincs belső pattanásom!

    Mostanában a Vitaking készítményét szoktam megvenni. Nincs benne semmi más, és tényleg fantasztikus a hatása. Illetve a reggeli zabkásámba vagy az aznapi smoothie-mba ebből a Foodtherapy-s Energia Bomba superfood porból szoktam keverni, amiben szintén van maca.

    De mi is az a Maca? Egy Peruból származó gyökérzöldség, kicsit a retekre hasonlít kinézetre, és leginkább a potencianövelő hatása miatt vált népszerűvé. Emellett persze rengeteg más pozitív tulajdonsága is van, amiért érdemes fogyasztani: kiegyensúlyozza a hormonháztartást (nők esetében is), energetizál, javítja az állóképességet, csökkenti a stressz hatásait és koncentráltan tartalmaz számos vitamint, ásványi anyagot (a teljesség igénye nélkül kálciumot, magnéziumot, B-vitaminokat, vasat, cinket, szelént, C- és D-vitamint), gazdag proteinben, rostokban és aminosavakban. Igazi szuperétel! Immunerősítőként is megállja a helyét. Lehet kapni por formájában is, így smoothie-khoz keverheted, de mivel én minden nap nem iszom smoothie-t, ezért a kapszula jobban bevált. Túladagolni nem lehet, mellékhatása nincs.

    • Szépségvitaminok

    Ma már ezekből is rengetegféle van a drogériák polcain. Ha az egyszerűség híve vagy, ilyet is szedhetsz időnként, bár én jobb szeretem inkább összeválogatni, amire szükségem van, és macera ide vagy oda, egyenként bevenni.

    • Cink

    Ha pattikra hajlamos a bőröd, a cink bevitele hatványozottan fontos! Nekem valószínűleg cink hiányom is volt, ezért most már igyekszem odafigyelni, hogy hetente többször is fogyasszak tojást, lencsét, tökmagot, mandulát, zabpelyhet, ezekben ugyanis jelentős mennyiség van belőle. Tudtad, hogy a cink a sebgyógyulást is segíti, és erősíti az immunrendszert? És hogy a stressz, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a kávézás (!) és a manapság divatos vegetáriánus/vegán életmód is mind-mind növeli a természetes cinkigényt? Szóval ilyen esetekben még többet kell fogyasztanod belőle! Napi 15 mg az ajánlott mennyiség (várandósság és szoptatás esetén 20-25 mg). Ezt főleg azoknak mondom, akik vegánok vagy vegetáriánusok, és szeretnék táplálékkiegészítő formájában pótolni a cinket.

    • Kalcium

    Mivel én évek óta nem fogyasztok tehéntejet, más tejtermékeket pedig nagyjából 5 éve, ezért más forrásból kell pótolnom a kalciumot. Nem vagyok paleós, de ha te az vagy, akkor ez szintén fontos a számodra. Sok kalcium van a spenótban, sóskában, babban, kelkáposztában, ribiszkében, málnában, mákban (10 dekában 960 mg!), olajos magvakban (tökmagban, mogyoróban, mandulában, dióban), mazsolában. Időnként azonban kapszulához is nyúlok, mert nem minden nap eszem ezekből olyan mennyiséget, hogy az fedezze a kalciumigényemet. Ja, és mindig kalciummal dúsított növényi tejet veszek (ez külön rá van írva a dobozra).

    A kalcium jelentős szerepet tölt be a bőr szépségének megőrzésében is. Segíti a kollagén rostok termelődését, hidratál, újjáépíti, feszessé, rugalmassá teszi a bőrt. Ha hiányt szenved a szervezeted belőle, akkor elkezd töredezni a körmöd, fénytelenné, szárazzá válik a hajad, a bőröd pedig kiszárad és hámlani kezd. Nem túl nagy móka, szóval ha te sem eszel tejtermékeket, akkor igyekezz más forrásból pótolni.

    Ahogy ígértem, ezeken az oldalakon érdemes szétnézned, ha táplálékkiegészítőt keresel:

    http://www.naturisimo.com

    https://www.herbahaz.hu/

    http://www.iherb.com

    http://www.biosziget.hu

    7. Használj minden nap fényvédőt!

    Nagyon-nagyon fontos!!! Ha szeretnéd megóvni magad a további ráncoktól, akkor tudd, hogy a napi fényvédőhasználat az egyetlen út! Igen, egész évben tolni kell. 😉 Erről sok cikk van a neten, de én is tervezek írni a témában. Arcodra, dekoltázsodra, fülecskéidre akkor is kend fel a naptejed, ha csak a munkahelyedig mész, aztán pedig haza. A buszmegállóban, sőt az autó üvegén keresztül is érnek a nap káros sugarai. A SPF-es BB krém, alapozó és púder NEM elég, használj napkrémet, ami télen 15-25 nyáron legalább 30 faktoros legyen.

    8. Mozogj!

    Serkenti a vérkeringést, és olyan hormonok termelődnek a hatására, amitől ragyogó és egészséges lesz a bőröd. Teljesen mindegy, mit csinálsz, a lényeg, hogy közben is élvezd, ne csak utána! Különben nem leszel kitartó. #truestory

    A hétköznapokon is legyél (amennyire lehet) aktív: használd a lépcsőt lift helyett, sétálj buszozás helyett, bringázz, rollerezz, táncolj a nappali közepén, egyszerűen ragadj meg minden alkalmat egy kis mozgásra.

    9. Relaxálj!

    A legjobb lenne, ha napi szinten rászánnál 5-10 percet egy kis meditációra, relaxációra. Ha ez nem megy (bár szerintem az csak kifogás, hogy „nincs időm”), akkor iktass be olyan tevékenységeket, amik 100%-ban kikapcsolnak és töltekezel általuk (pl. forró fürdő, szauna, gőz, jóga, masszázs, olvasás). A 21. századi stresszt muszáj ellensúlyozni, nincs mese. A lelked rendbetétele egyébként rendkívül lényeges a bőröd egészsége szempontjából, ha hiszed, ha nem. Szép bőr=80% belső munka + 20% bőrápolás.

    10. Aludd ki magad!

    A napi minimum 7 óra alvás alap. Ezen nincs is mit magyarázni. Ha nem alszol, csúnya és ráncos leszel.

    11. Ne tapizd az arcodat!

    De most komolyan. Mindig moss kezet, ha az arcodhoz érsz. Ha erre nincs módod, akkor pedig ne piszkáld! Ezzel számos pattanást megelőzhetsz, tapasztalatból mondom. Csak nekem van egy háromévesem, aki ezt megteszi helyettem, és jön a homokozós kezével, hogy megfogdossa az arcom. Imádom. 😀

    12. Cserélj gyakran párnahuzatot!

    Legalább heti egyszer cserélj párnahuzatot, főleg, ha gyakran van pattanásod. A por, a hajápoló készítmények és az izzadság mind-mind összegyűlnek a párnádon, amik eltömítik a pórusaidat.

    13. Soha ne nyúzd, húzd a bőröd!

    Akkor se, amikor a szemfestéked mosod le. Erre én is hajlamos vagyok, főleg, ha nem túl hatékony a szemfestéklemosó, amit épp használok. Pedig sajnos ettől jó eséllyel lesz egyre több kis szarkalábad. Ráadásul, ha nyomást gyakorolsz a bőrödre, abból akné is lehet, bármilyen meglepő. Szóval tényleg mindig csak gyengéden, finoman közelíts az arcodhoz! Én személy szerint a mechanikus arcradírozásnak se vagyok nagy híve, maximum a nagyon finom szemcsést tartom elfogadhatónak, ugyanilyen okból kifolyólag a most népszerű arctisztító készülékek sem ejtettek rabul. Rosaceás bőrűeknek egyébként sem szabad egyiket sem használni, ezt remélem, te is tudod!

    Huhh, ez egy elég hosszú bejegyzés lett. Ha a végére értél, akkor egy hős vagy, és nagyon köszönöm a türelmed! 🙂 Legyen csodaszép napod!

    Peonilla xx

    Follow:

    2 Comments

    1. Magyar Ágnes
      2019-01-11 / 00:20

      Szia!

      Nem akarok kötekedőnek tűnni, azért is írok mert tetszik a blogod, de a vasat én még fontosnak tartom megemlíteni. Vasból ugyanis a legtöbb nőnek hiánya van, ehhez hozzájárul a menstruációs ciklussal elvesztett vér. A vérképzéshez szükséges vasmennyiséget a legtöbb nő nem tudja kellő mértékben pótolni, számos tünete közül a fáradékonyságot lehet talán kiemelni, de kihat a bőrre is. Pl szembetűnő lehet, ha színtelen valakinek a bőre (sápadt), és különösen a szája. Nekem mióta próbálok erre odafigyelni, és szedek időnként vastablettát, kezd pirosodni, de mondhatni gyerekkorom óta azt hallgattam nagyanyámtól milyen sápadt vagyok, így ez nagy előrelépés volt nekem. Aztán ha már szedsz vasat, azt érdemes megtámogatnia az általad is kínált cinkkel, plusz szelénnel. Ezek együtt hatásosabbak, mint külön, és segítík egymás beépülését a szervezetbe. Ezért érdemes kikérni egy jó patikus véleményét, mert néha a kevesebb több, és lehet egyszerű szépségvitamint elég szedni, nem kell mindenből a „lórúgás”.
      Gondoltam megosztom veled a tapasztalataimat.
      Üdv: Magyar Ágnes

      • peonilla
        Szerző
        2019-01-27 / 17:35

        Szia Ágnes! Nagyon köszi a hozzászólást és a kiegészítést. Igen, a vas, a cink és a szelén is nagyon fontos. Igazából még hosszan lehetne folytatni a sort (A-vitamin, E-vitamin, MSM (kén) stb.), de úgy gondoltam, így is nagyon hosszú már a cikk, ezért nem veszek bele többet. 🙂 De tényleg köszi a kommentet, és örülök, hogy javított a bőröd állapotán a vas! 🙂

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük