• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • 5 jel, hogy sérült a bőröd védőrétege

    Mi az a bőr védőréteg?

    A bőrt kívülről egy védő hidrolipid filmréteg fedi, mely többek között verejtékből, faggyúból, koleszterinből, zsírsavakból és elhalt hámsejtekből áll. Ez az ún. barrier réteg megakadályozza a bőrre kerülő mérgező anyagok felszívódását, védi a külső behatásoktól, vírusoktól, baktériumoktól, és segít bent tartani a vizet, így megőrzi a bőr a hidratáltságát. Ha a barrier lipidréteg gyengül, a bőr kiszáradhat, érzékennyé, irritálttá válik, és idő előtti ráncok, pattanások, ekcéma, pszoriázis vagy egyéb bőrbetegségek is kialakulhatnak rajta.

    A gyengítő tényezők között van például az UV-sugárzás, a túl meleg vizes vagy túl gyakori arcmosás, zuhanyzás, a túlzásba vitt hámlasztás/arcradírozás, és az irritáló összetevőjű vagy túl sokféle kozmetikum használata. Szintén a védőréteg elvékonyodását okozhatják a hormonális változások, a különböző gyógyszerek, a stressz, a helytelen életmód és az életkor. Ahogy öregszünk, egyre sérülékenyebb a bőrünk is.

    sérült bőr

    Ha a következő tünetek valamelyike igaz rád, neked is valószínűleg sérült a bőröd lipidrétege:

    1. Feszül, száraz, viszket, esetleg hámlik a bőröd

    Teljesen mindegy, mennyi hidratálókrémet használsz. A bőr nedvességtartalmának csökkenése az egyik legnyilvánvalóbb jele a sérült barriernek, ez ugyanis az, ami segít bent tartani a vizet a bőrben. Nem beszélve a faggyú és lipidek jelenlétéről az egészséges bőr esetében, amik hidratáltan tartják azt. Az érzékeny, védtelen bőr a szárazság és feszülés mellett viszkethet is.

    1. Extrémen olajosodik

    Talán meglepő, pedig a túlzott faggyútermelés is lehet az elvékonyodott lipidréteg jele. Ilyenkor ugyanis hajlamos az ember drasztikusabb eszközökhöz nyúlni, és alkohollal, túl erős, szárító arclemosóval, mattító termékekkel „kezelni” az idegesítő csillogást. Ez pedig épp ellentétes hatást vált ki, sérül a barrier, a szárító hatást pedig olajosodással kompenzálja túl a bőr.

    1. Csíp, ég, mindentől kipirosodik

    Amikor sérül a védőréteg, a kozmetikumok irritálhatják a bőröd és a normálisnál mélyebbre képesek hatolni. Ez pedig fájdalmat, csípő, égő érzést, irritációt és kipirosodást okozhat.

    1. Pattanásos vagy

    A sérült lipidréteg, az irritáció sajnos a pattanások megjelenésének is kedvez. Ezért van az, hogy a túlzásba vitt hámlasztás tünete lehet az akne is. A pattanásos bőr eleve egy nagyon érzékeny ’bőrtípus’, ezért eszerint kell kezelni, és mindenekelőtt fontos a meggyengült bőr barriert visszaépíteni.

    1. Ekcémás, pszoriázisos, rosaceás tünetekkel küzdesz

    A ma népszerű ekcéma, pszoriázis, rosacea, periorális dermatitisz (és egyébként a legtöbb bőrbetegség) sérült bőr barrier funkciókat feltételez, hiszen egy védtelen bőr fogékonyabb bármilyen fertőzésre, kiütésre, elváltozásra.

    egészséges bőr

    Hogyan hozd rendbe?

    Az első lépés, hogy egy időre hagyj fel minden erős, aktív hatóanyagos és potenciálisan irritáló terméked használatával. Ide tartoznak a hámlasztók (AHA, BHA, PHA, gyümölcssavak stb.), C-vitaminos szérum, retinol, szemcsés arcradírok, parfümös, szulfátos arclemosók és tusfürdők, alkoholos készítmények.

    Alakíts ki egy 3-4 lépéses minimál rutint, ami álljon egy gyengéd arclemosóból, egy hidratáló tonikból és egy nyugtató, gyulladáscsökkentő arckrémből. Reggel ehhez még jöjjön pluszban egy lehetőleg illatmentes 30 vagy 50 faktoros fényvédő is. Nyugtató összetevők pl. a panthenol, az allantoin, az aloe vera, a kamilla, calendula, zöld tea stb.

    Vannak kimondottan a barrier visszaállításában segítő hatóanyagok is. Ilyenek a keramidok, a koleszterol (cholesterol), a peptidek, az omega-3 zsírsavak, a hialuronsav, a pre- és probiotikumok, a csiganyál vagy a csipkebogyóolaj. Szóval amikor összeállítod a rutinod, ezeket az összetevőket keresd az INCI listában!

    Emellett pedig kerüld a forró vizet, a túl gyakori arcmosást, zuhanyzást, kádban fürdést, és figyelj oda az életmódodra is. Igyekezz nem idegeskedni, rendszeresen mozogni, mérsékelni az alkohol- és koffeinfogyasztásod, ellenben növelni a folyadék- és gyümölcs/zöldségbeviteled. További tippekért kattints ide!

    Szép napot, szép bőrt!

    Peonilla xx

    Fotó: Pexels, Pinterest

    SHOP MY FAVES

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük