A pattanásos bőr, mint téma nagyon közel áll hozzám, hiszen sajnos én is hajlamos vagyok rá, és sok éven át küzdöttem vele komolyabb szinten is. Végül – úgy 15 év reménytelennek tűnő kutatás, rengeteg pénz elköltése és termék kipróbálása után – rájöttem, hogy mi okozza őket (itt írtam róla), de ez is egy nagyon összetett dolog, ami azóta még jobban körvonalazódott bennem. Egy posztba pont emiatt nem fogok tudni mindent belesűríteni, ráadásul azt senki sem spórolhatja meg, hogy a saját bőre működésének, érzékenysége okainak, szervi bajainak stb. utánajárjon.
Ami viszont biztos: hogy mindig van oka a pattanásoknak, és mindig van megoldás! Nem kell elfogadni, hogy így fogsz megöregedni. Azt nem mondom, hogy ha megvan a kulcs, akkor soha az életben több pattanásod nem lesz, de kordában fogod tudni tartani és ez már óriási szó.
A bőr kiválasztószerv
Az első és legfontosabb dolog, amivel érdemes tisztában lenned, hogy a bőr egy a kiválasztó szerveink közül (mint amilyen a máj vagy a vesék). Tehát ha valamilyen bőrprobléma pl. akne üti fel a fejét, akkor az azt jelzi, hogy a szervezeted valamitől éppen próbál megszabadulni. A pech része a dolognak, hogy vannak olyan első ránézésre mázlisták, akiknek a bőrük nem választ ki ilyen hevesen. Ők azok, akiket irigyelni szoktunk, hogy ehetnek kétpofára sültkrumplit és mogyorót, másnap is ugyanolyan üde és tiszta bőrrel ébrednek.
Elárulom, hogy habár látszólag valóban irigylésre méltóak, valójában az ő szervezetük is küzd a felgyülemlett, nehezen megemészthető zsírral és salakanyagokkal, csak náluk máshogyan fog jelentkezni a probléma. Lehet, hogy évek múlva hormonális vagy gyomorproblémáik lesznek. Nekünk pattanásosoknak viszont látványosan üzen a testünk még mielőtt komolyabb baj lenne – amiért érdemes inkább hálásnak lenni (erre persze én is folyamatosan igyekszem figyelmeztetni magam #szemléletváltásrulez).
Rejtett, kevésbé hangoztatott problémák:
Sokan kérdeztek pattanásokkal kapcsolatban, hogy javasoljak megoldást, termékeket. A rossz hír az, hogy az esetek többségében nincs olyan 1-2 tipp, ami egycsapásra megoldaná a gondot, és ezzel együtt nyilván csodatermék sincs. Kivéve, ha valóban az okozza a pattanásaidat, hogy nagyon rossz a bőrápolási rutinod és nem a bőrödnek megfelelő termékeket használod. Ehhez viszont egyéni konzultációra van szükség, amire itt találod, hogy hogy tudsz bejelentkezni hozzám. Ebben a cikkben inkább azokra a kevésbé egyértelmű okokra szeretnék most rávilágítani, ami esetleg segíthet a probléma gyökerére rátalálni. Mert hosszú távon itt van a kutya elásva.
A máj megnehezített munkája
Sokszor az akne kialakulásának és rendszeres megjelenésének az oka, hogy a máj nem képes megemészteni bizonyos ételeket és a méreganyagoktól nem tud megválni. Így ezeknek más úton kell kiürülniük a véráramból. Ez lehet teljesen egyéni, hogy milyen étel, esetleg ital megemésztésével küzd a májad, de nagy százalékban a következőkre lehet gyanakodni: olajos/zsíros/zsírban sült, rántott ételek, olajos magvak, túl sok glutén (kenyér, tészta), fehér cukros ételek/cukros üdítők, túl sok só, túl sok alkohol/kávé, túl sok tejtermék, és kevés vízfogyasztás. Ha valamelyiknél magadra ismertél, hogy ebből te is sokat eszel, akkor azt érdemes csökkenteni.
TIPP: Igyál minden nap fodormenta vagy csalán teát! Ez a két gyógynövény legendásan jó vér- és májtisztító hatású. A fodormenta pedig képes az esetlegesen magas tesztoszteronszintet is csökkenteni, ami gyakran a pattanások okozója. Vannak kimondottan májtisztító ételek is: pl. szárzeller, cékla, citrom, spenót, brokkoli, zöld tea, matcha, kurkuma, zabkása, spirulina.
A leterhelt, egyensúlyát vesztett bélrendszer
Erről írtam már egy teljes bejegyzést (itt elolvashatod), de most is fontosnak tartom megemlíteni. Ha nincs napi szinten rendszeres székleted, az problémát jelezhet. Az is, ha gyakran puffadsz, görcsöl a hasad vagy ha állandóan éhes vagy. A bélrendszerben található jó és rossz baktériumok egyensúlya fontos a bőr tisztasága szempontjából is. Érdemes kivizsgáltatni magad, mert bizonyos betegségek vagy ételallergiák is okozhatnak ilyen tüneteket, így közvetve pattanásokat is.
TIPP: Fogyassz több rostot és pre- és probiotikumokat tartalmazó ételeket (pl. kovászos uborka, savanyú káposzta). Kerüld a nyers salátát, inkább párold, főzd meg a tányérodra kerülő zöldségeket. Az indiai útifűmaghéj reggel éhgyomorra fogyasztva (egy evőkanál, egy nagy pohár langyos vízben elkeverve) szintén sokat segíthet.
Hormonális gondok
Vannak egyértelműen kimutatható hormonális betegségek, mint amilyen a PCOS vagy az endometriózis, ám állhatnak a pattanások hátterében enyhébb hormonális egyensúlytalanságok is. Ezt is mindenképpen érdemes vértteszttel ellenőriztetni (magán- és állami bőrdokinál is lehet kérni hozzá beutalót, de minden esetben fizetős).
Ha nagyon erős fájdalmaid vannak menstruáció előtt, sokszor van migréned, gyakran ingadozik a hangulatod, túl erős vagy épp gyenge a vérzésed, rendszertelen a ciklusod vagy hirtelen hízni/fogyni kezdtél, akkor nagy eséllyel van valamilyen szintű hormonális egyensúlytalanság a szervezetedben. Erről a témáról könyvet lehetne írni olyan összetett és bonyolult, szóval részletekbe most nem mennék bele. Inkább javaslom, hogy olvasd el Marjolein Dubbers Hormonkontroll című könyvét, amiben rengeteg hasznos, érdekes tipp van (én már többedszerre olvasom).
TIPP: Kerüld a nem fermentált szójatermékeket (pl. szójatej). Ezt én is sokáig ittam, mert szerettem, hogy jól habosítható, de már leszoktam róla. Iktasd ki a finomított cukrot, vigyél be több B-vitamint, magnéziumot, folsavat. Egyél kiegyensúlyozottan és rendszeresen a nap folyamán! Esetleg próbálkozz meg a barátcserje vagy a ligetszépe fogyasztásával. És dobpergés…ha lehetséges, hagyd el a fogamzásgátló tabletta szedését!
Lelassult nyirokkeringés
A nyirokrendszer a szervezet „szennyvízszállító rendszere”, ezért nagyon lényeges, hogy megfelelően áramoljon a nyirok a bőr szempontjából is. Ha gyakran felpuffadt arccal, szemekkel ébredsz, az például egy tipikus tünete (a pattanások megjelenése mellett) a renyhe nyirokkeringésnek. De hasonlóan erről árulkodik a fakó, szürkés, ragyogását vesztett bőr is. A nem jól működő nyirokrendszer szintén a méreganyagok pangását és az akné megjelenését okozhatja, ezért kell időnként rásegíteni az áramlásra.
TIPP: Végezz arcmasszázst, legalább hetente 2-3-szor. Ezt mindig kezdd a nyakadon, két oldalt lefele, a kulccsont felé irányuló simító mozdulatokkal – hogy stimuláld az itt található nyirokcsomókat. Ehhez használhatod a kezedet, de egy gyönyörű szép és rendkívül hatásos ametiszt rollert vagy gua shát is. 😉 Egyébként nem kell erősen masszírozni, a felszíni nyirokerek ugyanis közvetlenül a bőr alatt találhatóak. A testeden is stimulálhatod a nyirokrendszert, amihez még zuhanyzás előtt javaslom a szárazkefe masszázs rendszeres alkalmazását. Emellett kerüld a sok só fogyasztását, és mozgasd át magad gyakrabban (nem virágnyelven: sportolj)!
Lelki problémák
Nem utolsó sorban arról is szeretnék szót ejteni, hogy ha már semmi sem segít és teljesen reményvesztett vagy, akkor előfordulhat, hogy lelki oka van a pattanásaidnak. Tudtad, hogy az embrionális szakaszban ugyanabból a szövetből keletkezett a bőr és az idegszövet? Ezért van ilyen szoros kapcsolat a lelkiállapotunk és a bőrünk állapota között. Egyébként komoly pszichés tünet lehet az is, ha kényszeresen vakargatod, nyomkodod a pattanásaidat és sokszor ott is generálsz magadnak újabb sebeket, ahol valójában nem is volt semmi.
TIPP: Ne szégyellj beszélni a problémáidról! Nyílj meg, áss mélyre, próbálj ráérezni, hogy mi nyomja a lelkedet valójában. Nem tudod levezetni a stresszt? Elfojtod a dühödet? A sírást? Túl nagy rajtad a nyomás, a teher? A jövőtől való félelem? Netán egy gyerekkori trauma, amit kicsi korod óta cipelsz? Persze, nem kell, hogy egyedül küzdj meg ezzel, ne félj segítséget kérni! Pszichológushoz járni egyáltalán nem ciki, hiszen miért is ne tennénk, ha bármilyen más tünettel meg hezitálás nélkül orvoshoz fordulunk. A lelkünket is ápolni kell. De természetesen elmehetsz kineziológushoz, Bach-virágterapeutához, családállításra vagy bármilyen más alternatív segítőhöz is, ha úgy érzed, hogy az szólít meg inkább. A lényeg, hogy foglalkozz vele.
Remélem, hogy ezek a tanácsok és kevésbé hangoztatott okok segítenek kicsit közelebb kerülni a bőröd gyógyulásához. Nagyon sok kitartást, erőt és főleg ölelést küldök! ♡ Tudom, milyen nehéz, de hidd el, van kiút. Addig pedig, igyekezz szeretni magad, szeretni a bőröd, hogy ilyen lelkesen segít, jelez és felhívja a figyelmed a szervezeted egyensúlytalanságaira! A testünk egy csoda, adj hálát érte.
Peonilla xx