Mitől lesz fakó, élettelen a bőr?
Bőrünk teljes felszíne átlagosan 28 naponta teljesen megújul. „Fontos azonban tudni, hogy az elszarusodott sejtek természetes leválása és a bőr megújulása a kor előrehaladtával egyre inkább lelassul” – mondja Bánszki Dóra kozmetikus-szakoktató. Ennek következtében, valamint a környezeti hatások (napsugárzás, szmog) miatt bőrünk veszít a természetes ragyogásából, ráadásul pigmentfoltok, öregségi- és májfoltok jelenhetnek meg rajta. Ha nem fordítunk kellő figyelmet az ápolására, akkor egy idő után garantáltan szembesülnünk kell a szürke, fakó bőr problémájával.
Mit tehetsz ellene?
- Hámlassz!
„Az első és legfontosabb lépés a reggeli és esti, bőrtípusnak megfelelő lemosóval végzett gyengéd, de alapos tisztítás” – tanácsolja Dóra. „Emellett érdemes beiktatni az enzimes és/vagy kémiai hámlasztók rendszeres használatát is, melyek segítik a felső, elszarusodott hámréteg eltávolítását, hogy egészséges új sejtek kerülhessenek a helyükre. A bőr, mivel ezáltal több oxigénhez jut, egyenletesebbé válik, puhább, selymesebb és üdébb kinézetű lesz. Lassulnak az öregedési folyamatok és az arcápolók is jobban fel tudnak szívódni a bőrbe.”
A kozmetikus szerint ezeket heti egy, legfeljebb két alkalommal vagy kúraszerűen javasolt használni, ugyanis a túl gyakori radírozás/hámlasztás már árthat a bőrnek. „Míg az AHA-hámlasztók (gyümölcssav) a fakó, pigmentfoltos, öregedő bőrre a legideálisabbak, a BHA hámlasztók (szalicilsav) inkább a zsíros, mitesszeres, tág pórusú, pattanásos, a PHA (polyhydroxi sav) pedig a nagyon érzékeny, rozáceás, vízhiányos arcbőrrel küszködőknek ajánlottak.”
Tipp: A hámlasztókat általában a rutinunk elején érdemes felvinni (tonik előtt vagy után), majd az egy-két perces felszívódási időt követően jöhet a szérum, hidratáló, és végül az arcolaj. A lényeg, hogy mindig a könnyű, vizes/géles textúrától haladjunk a zsírosabb, olajosabb textúrák felé.
- Vesd be a C-vitamint!
„A napi hidratálást 30 éves kor felett fontos kiegészíteni tápláló vitamin- és antioxidáns tartalmú szérumokkal. A kollagénszintézishez nélkülözhetetlen a C-vitamin, mely fokozza a bőr feszességét, halványítja a pigmentfoltokat, megköti a káros szabad gyököket és üde, élettel teli, arcszínt biztosít.” A legjobb választás a legalább 5-15%-ot tartalmazó C-vitaminos szérum, melyet felbontás után érdemes hűtőben tárolni és hamar felhasználni, hiszen levegő hatására hamar oxidálódik, így veszít a hatékonyságából.
- Használj arcolajat!
„Az arcolajok amellett, hogy a bőrbe zárják a vizet, tehát nagyon jól hidratálnak, tele vannak omega-3-6 zsírsavakkal, antioxidánsokkal, polifenolokkal, karotinoidokkal, melyek fokozzák a bőr egészséges ragyogását.” Ezeket önmagában, a hidratáló krémed után, vagy az arckrémedhez cseppentve is használhatod. „Vannak ún. száraz olajok, amelyet a kombinált, zsíros bőrűek is bátran kipróbálhatnak.” Ilyesmi a szvalán olaj is, ami nem komedogén és olajos érzetet sem hagy maga után. Erről már írtam egy bejegyzést, amit ide kattintva elolvashatsz.
- Masszírozz!
Az idő előrehaladtával a nyirok- és vérkeringés is lassul, ami gátolja az oxigén és a nélkülözhetetlen tápanyagok eljutását a bőrsejtekhez, ami szintén fakósághoz vezet. Ezért fontos, hogy a stimulálás jegyében az esti és/vagy reggeli rutinod közben a kezeddel (vagy a gua sháddal, rollereddel ;)) átmasszírozd a nyakad és az arcod. A nyakon kétoldalt lefelé, a pofidon kifelé, felfelé irányuló mozdulatokkal haladj és sose nyúzd, húzd a bőröd, legyél kíméletes!
- Szaunázz, gőzölj!
Segítheti a méregtelenítési és bőrmegújítási folyamatokat a rendszeres szaunázás és gőzölés is. Kéthetente egyszer otthon is csinálhatsz egy gyógynövényes arcgőzölést: forralj vizet egy lábosban, lógass bele például egy kamilla- vagy cickafarkfű teafiltert, majd 1-2 perc hűlési idő után pár percre hajolj fölé, a fejedet pedig takard le egy törölközővel. Ezt a módszert sérült, túlérzékeny vagy rozáceás bőr esetén ne alkalmazd!
- Ne feledkezz meg a fényvédelemről!
Lassan kezd közhellyé válni, pedig a legfontosabb tanács, hogy legyünk 18 vagy 88 évesek, a fényvédő használatát egyszerűen nem lehet megspórolni. „Az UV-sugárzás felel ugyanis a bőröregedés 80 százalékáért” – mondja a kozmetikus. De a hiperpigmentáció következtében visszamaradt foltokat is a napfénynek köszönhetjük. Télen 15-20, nyáron pedig minimum 30-as faktoros napvédő használatára van szükség minden egyes nap. Amennyiben érzékeny a bőröd, a kémiai helyett válaszd a fizikai szűrős fényvédőket, ezek ugyanis nem szívódnak be a bőrbe, hanem mintegy védőpajzsként verik vissza a nap sugarait. Ide kattintva megtalálod a kedvenceimet.
Az életmód is számít
Ha szeretnél megszabadulni a száraz, dehidratált, fakó bőrtől, fontos, hogy az életmódodra is odafigyelj. Igyál sokat (2,5-3 litert naponta), aludj eleget (min. 7 órát), valamint fogyassz minél több béta-karotinban és omega-3-ban gazdag ételeket. Ez utóbbiak javítják a sejtmembrán rugalmasságát és belülről varázsolják hidratáltabbá, élettelibbé a bőrt.
Mozogj!
A rendszeres mozgás – különösen a szabad levegőn – serkenti a vérkeringést, ami segít kihajtani a méreganyagokat a szervezetedből, a bőrödet pedig tisztábbá, üdébbé és ragyogóbbá teszi. Most már végre nincs olyan hideg, úgyhogy amíg lehet, sétálj, kocogj vagy biciklizz minél többet a friss levegőn! Akár napi 5-10 perc séta is csodákra képes. 😉
SHOP MY FAVES
[sSzép bőrt, szép napot mindenkinek!
Peonilla
xx
A cikk egy korábbi verziója a Nők Lapja Egészség magazin 2017/04. számában is megjelent.
Fotó: Unsplash, Pinterest