• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Így hat a menstruációs ciklus a bőrödre

    Bőrünk állapota folyamatosan változik. Nemcsak az évszakok váltakozásának hatására, hanem – nők lévén – a hormonális változások következtében is. A hormonjaink mindenre hatással vannak, kezdve attól, hogy mennyire zsírosodik vagy hullik a hajunk, milyen az emésztésünk, mennyire pihentető az alvásunk és hogyan érezzük magunkat, egészen odáig, hogy milyen a bőrünk. Ezért az, hogy éppen hol tartunk a menstruációs ciklusunkban, magyarázatot adhat arra, hogy miért érezzük a szokásosnál szárazabbnak vagy épp zsírosabbnak, problémásabbnak a bőrünket. 

    Dr. Terry Loong sebész, bőrgyógyász és orvos-esztétikai specialista a folyamat ábrázolásához megalkotta az ún. bőrciklus („Skin Cycle”) fogalmát, melynek segítségével te is könnyebben megértheted a bőröd működését. „Ha tisztában vagyunk a különböző fázisokkal, képesek leszünk jobban ráhangolódni a bőrünkre, így csökkenthetjük vagy akár meg is előzhetjük az olyan zavaró bőrtüneteket, mint a túlzott érzékenység, a pattanások vagy a zsíros bőr” – magyarázza.

    Az alább felsorolt szakaszokhoz Dr. Terry Loong számos tanáccsal szolgál, melyeket, ha megfogadsz, a ciklus során bekövetkező hormonális ingadozások kevésbé lesznek hatással a bőröd állapotára.

    5-10. nap – Száraz, érzékeny bőr

    Megfigyelheted, hogy közvetlenül a menstruációt követő napokban, fokozatosan javulni kezd a bőröd állapota. A pattanások – ha megjelentek – kezdenek visszahúzódni, ami a csökkentő progeszteron- és a növekvő ösztrogénszintnek köszönhető. Az ösztrogénszint emelkedése azonban a bőr szárazságát is kiválthatja, ez pedig enyhe fakósággal, hámlással is párosulhat.

    Mit tegyél?

    • Fokozottan figyelj oda a folyadékfogyasztásra! Fontos, hogy a bőrt belülről is hidratáld
    • Fogyassz egészséges zsírokat tartalmazó ételeket (pl. olajos halak, magvak, avokádó)
    • Használj ragyogásfokozó C-vitamint tartalmazó bőrápoló készítményeket
    • Vedd elő a gazdagabb hidratáló krémedet
    • Alkalmazz hidratáló pakolásokat
    • Enyhe hámlasztó hatású termékekkel segítsd az elhalt hámsejtek távozását

    11-21. nap – Normál, ragyogó bőr

    Dr. Terry Loong ezt hívja a „boldog, egészséges” szakasznak, nem véletlenül. A szervezetben helyreáll a hormonális egyensúly, a bőr hidratálttá, simává és rugalmassá válik. A 10-14. nap környékén az ösztrogénszint eléri a csúcspontját, ekkor érezzük a legszebbnek, legvonzóbbnak magunkat. Optimisták, energikusak és vidámak vagyunk – ami természetesen kifelé is sugárzik rólunk. Javul a bőr vérkeringése, fokozódik a kollagéntermelés, így ebben az időszakban a hatóanyagok felszívódása is hatékonyabb. Itt az idő, hogy belülről tápláld, és felkészítsd a bőrt a viszontagságosabb menstruációt megelőző szakaszra.

    Mit tegyél?

    • Használj antioxidánsokban, anti-aging hatóanyagokban gazdag szérumokat
    • Ez a legjobb időszak az új kozmetikumok kipróbálására
    • Alkalmazz méregtelenítő pakolásokat
    • Amennyiben kozmetikushoz jársz, mostanra foglalj időpontot arckezelésre, illetve gyantázásra (a fájdalomküszöböd is alacsonyabb lehet ilyenkor)

    22-4. nap – Zsíros, pattanásokra hajlamos bőr

    A menstruáció előtti héten emelkedik az androgén hormon termelődése, fokozódik a faggyútermelés, így minden adott az aknés problémák kialakulásához. A legjellemzőbb ilyenkor az áll és az állkapocs vonalánál megjelenő fájdalmas, gennyes pattanások keletkezése. Fontos tehát, hogy ebben az időszakban jobban figyelj oda a bőr reggeli-esti megtisztítására, pihenj többet, és ne stresszelj feleslegesen, ezek ugyanis mind tovább generálhatják az aknék megjelenését.

    Mit tegyél?

    • Kerüld a zsíros ételeket, cukrot, finomított szénhidrátokat, tejtermékeket – ezek ugyanis fokozhatják a faggyútermelést, a pórusok elzáródását, mely egyenes út a pattanások kialakulásához
    • Igyál a szokásosnál több folyadékot (ásványvizet, zöld teát, gyógynövény teákat)
    • Két-három naponta használj felületi hámlasztó készítményeket (a kozmetikus általi tisztítás általában fokozza a gyulladást, periodikus és túl agresszív!)
    • Fokozottan ügyelj az alapos arctisztításra
    • Alkalmazz tisztító agyagpakolást
    • Ügyelj a hidratálásra is! Az akne ellenes szerek nagyobb része, valamint a hámlasztók szárítják a bőrt, így a bőrfelszíni védő lipidréteg elvékonyodik, mely utat enged a bőr saját víztartalmának elpárolgásához. Kifejezetten pattanásos bőrre ajánlott hidratáló szereket válassz, melyek nem segítik a mitesszerképződést.
    • Csökkentsd a stresszt relaxációval, meditációval, jógával
    • Ne feledkezz meg a napvédő krém mindennapos használatáról
    • A menstruáció előtti időszakban fokozottan érzékennyé válik a bőr, ezért semmiképpen ne nyomogasd a pattanásaidat!

    A pattanások kialakulásának hormonális háttere

    „7-14 nappal a menzesz előtt történik az ovuláció. Ekkor az ösztradiol szintje leesik, miközben a tesztoszteron termelődése nem változik, így a férfi nemi hormon kerül túlsúlyba. Ennek következtében megnő a faggyúmirigyek váladéktermelése, az arc és a haj zsírosabbá válik. Ilyenkor lényegesen több elhalt hámsejt halmozódik fel a szőrtüszők nyílásában, a pórusok eltömődnek, a jelen lévő kórokozók elszaporodnak, a pangó faggyú felülfertőződik, és kialakul a pattanás. Ez sajnos a tinédzser kor elmúltával is sok nőnek (a 25-50 évesek több mint 10%-ának) okoz kellemetlenséget. Fontos megemlíteni, hogy amennyiben a pattanásosság nem a megszokott módon zajlik, a pattanások alakja, jellege, megjelenése, és a kezelések hatásossága, esetleg hatástalansága arra utal, hogy a háttérben betegség húzódik meg, feltétlenül szükséges a részletes kivizsgálás” – mondja dr. Asbóth Dorottya bőrgyógyász.

    A hormonok támogatásáról itt írtam bővebben!

    Szép bőrt!

    Peonilla xx

    Fotó: Pinterest, Unsplash

    A cikk egy korábbi változata a Nők Lapja Egészség magazin 2017/10. számában is megjelent.

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük