Sajnos még mindig vannak időszakok az életemben, amikor valamiért bekattan a bőröm, és újra a szokásosnál több pattanás jön elő. Mivel most is épp egy ilyen időszak volt/van, és többen kérdeztetek is ezzel kapcsolatban, elhatároztam, hogy pontokba szedem, hogy miket szoktam ilyenkor csinálni.
Vissza az alapokhoz
Az első lépés mindig az, hogy visszatérek egy nagyon alap, irritáció-mentes, gyulladáscsökkentő bőrápolási rutinhoz, hogy le tudjon nyugodni a bőröm. Ez azt jelenti, hogy pár napra kiiktatom az erős aktív hatóanyagokat (pl. C-vitamin, retinol), hámlasztókat, és maradok a jó öreg négy-öt lépésnél: micellás víz (csak este), gyengéd arclemosó (reggel erre mézet használok), nyugtató/hidratáló tonik vagy termálvizes spray, csiganyálas szérum és egy könnyed, illatmentes hidratáló. Reggel erre még jön a fényvédő, de este ennyi.
Néhány nap után, ha látom, hogy nyugszik le a bőröm, és kezdenek visszahúzódni a pattik, lassan, fokozatosan beiktatok újra egy kis hámlasztást és a kedvenc szérumjaimat a bőröm aktuális igényei alapján. Hogy miért csinálom ezt? Azért, mert amikor pattanások alakulnak ki, az azt jelzi, hogy a bőr barrier sérült, ezt pedig a legelső és legfontosabb feladat visszaállítani. A minimál, gyulladáscsökkentő, nyugtató rutin ebben segít.
Igyekszem nem sminkelni
A legjobb, ha ilyenkor legalább egy hétre elmarad a smink is, különös tekintettel a BB krémekre, alapozókra és korrektorokra. Pont azokra a dolgokra, amiket ilyenkor amúgy az ember szívesen kenne magára, hogy ne is lássa a csúfságokat. De az a tapasztalatom, hogy a legjobbat azzal teszek, ha ezektől is pihentetem a bőröm, és csak hagyom lélegezni. A mostani karantén erre tökéletesen alkalmas, hiszen senki előtt nem kell a „takargatnunk” a hibáinkat. Ha mégis valami kis lélekemelőre vágyom, akkor kiélem magam a szemem kifestésében és/vagy kirúzsozom magam.
Teafaolaj és pattanás tapasz
Az Instán korábban megosztottam a kedvenc célzottan pattanáskezelő termékeimet, ezért most inkább csak hármat emelnék ki, amiket garantáltan mindig bevetek. Az egyik a 100% tiszta teafaolaj, a COSRX pattanás elleni tapasz és a Manna Szépítő Arcpakolás. Ezeket az esti rutinban használom: miután végigcsináltam a rutint, egy-egy csepp teafaolajat teszek kizárólag a pattanásokra, majd várok néhány percet, amíg teljesen beszívódik. Ezután megy rájuk a kis tapasz éjszakára. Ez a kombó másnapra gyönyörűen lehúzza a gyulladást. Ha mély, belső pattanásom van, akkor nagyon bevált, hogy a Manna zöld teás pakolásából egy keveset szintén a pattira teszek éjszakára. Reggelre legtöbbször megérleli őket, aminek nagyon tudok örülni, de ha mégsem, akkor is garantáltan lejjebb viszi.
Bioptron lámpa és ózonos arckezelő
Mivel nem valami fotogén darabok, ezért ezeket nem fotóztam be, de belinkelem nektek, hogy lássátok, miről beszélek. A Bioptron lámpa egy széles spektrális tartományban bocsát ki polarizált fényt, ami bizonyítottan felgyorsítja a sebek, sérülések, hegek és a pattanások gyógyulását. Egyébként izomfájdalomra, zúzódásra, ficamra, hátfájdalomra stb. is bevethető, fájdalomcsillapító hatása is van. Reggel-este néhány percet szoktam a pattanásokat és hegeket lámpázni. Amúgy télen fényterápiának sem utolsó.
A másik szupergépezet az ózonos arckezelő, amiből pont most vettem újat, mert a régi eltört. Ezt kozmetikusok is gyakran használják nyomkodás után, mert szuperjó fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású. De hogy is működik? „Az ózonos bőrtisztító készülék a fején keletkező elektromos mikro-kisülésekkel alakítja át a levegőben található oxigént ózonná. Segítségével a bőrbe jutó aktív oxigén elősegíti a pórusok tisztítását és a bőr felületén megtelepedett gombák és baktériumok semlegesítését.” Serkenti a vérkeringést, a bőr anyagcseréjét, és elvileg feszesíti is a bőrt. Ezt akkor szoktam használni, ha véletlen (ugye, sosem direkt 😛 :D) kinyomok egy pattanást, illetve, ha pont több pattanásom van a szokásosnál. Ilyenkor reggel-este pár percet ezzel is megkezelem őket. Mivel mindkét gép szárít, ezért mellettük különösen fontos a bőr hidratálása!
Ha nagy a baj: gentamicin
A Gentamicin nevű gyógyszertári kenőcsöt akkor szoktam bevetni, ha egy kinyomott pattanásból seb lesz, nagyon nehezen gyógyul, és úgy tűnik, hogy nagy esély van rá, hogy elfertőződik. A képen látható Garamycin-t egyébként tavaly Horvátországban vettem, mert ha utazunk, mindig viszek magammal, de ezennel elfelejtettem. Olaszországban is vettem már, szóval mindenhol ismerik és kiadják recept nélkül. Itthon Gentamicin-Wagner néven fut. Életmentő tud lenni, de csak módjával, végszükség esetén szabad használni (és nem rendszeresen), hiszen antibiotikumos!
Feltankolok juice-okból
Ami a belső regenerálódást illeti, általában az egyik első dolog, ami szinte mindig azonnali hatást hoz, hogy elkezdek frissen préselt leveket inni. Többnyire otthon készítem őket (a fiammal ez közös program), de előfordul, hogy elkényelmesedek, és nincs kedvem facsarászni. Ilyenkor rendelni szoktam különféle juice bárokból. Arra ügyelek, hogy mindig legyen köztük olyan, ami kimondottan zöldséglé. A spenót, uborka, zeller, citrom, spirulina, gyömbér egy igazán ütős pattanás-gyilkos, méregtelenítő verzió, és nálam a cékla-alma-narancs-répa is bevált, ha a bőrömnek egy kis belső támogatásra van szüksége. Egy hétig igyekszem minden nap legurítani belőlük 2-3 decit, és nem hazudok, már 2 nap után szoktam látni a bőrömön a változást.
Kávé helyett matcha latte, mentás víz és gyógyteák
Grhm, igen. Elérkezdtünk a nem kedvenc részemhez, de sajnos azt vettem észre magamon, hogy a napi két kávé nekem már sok. Nem az idegeimnek (ha lehetne, egész nap kávét szürcsölgetnék), hanem a bőrömnek. Reggel valahogy jobban tolerálom, de ha rendszeresen délután is iszom, legkésőbb egy hét után tutira több pattanásom lesz. Írtam erről egy cikket korábban, hogy hogyan befolyásolja a bőrműködést a kávé, de a lényeg, hogy mivel teljesen nem tudok és nem is akarok lemondani róla, így marad a napi egy adag mandula- vagy zabtejes latte, aminek minden kortyát igyekszem kiélvezni. Helyette pedig délután, ha elaludni készülnék, akkor keverek egy matcha lattét. Ahogy melegszik az idő, áttérek a jeges matchára, isteni!
A másik dolog, hogy próbálok jobban odafigyelni a fokozott folyadékbevitelre, ami segít kipucolni a salakanyagokat a szervezetből. Mivel a víz sokszor baromi unalmas, ezért mentával, uborkával, citrommal vagy valamilyen más gyümölccsel szoktam feldobni. A fodormentának van egy olyan fantasztikus tulajdonsága, hogy képes csökkenteni az androgén (férfi nemi) hormonokat a szervezetben, aminek túltermelődése gyakran a hormonális eredetű, belső, cisztás pattanások okozója (többnyire az állon, nyakon). Ezért, ha napközben friss mentás vizet és fodormenta teát szürcsölgetek, az rengeteget szokott segíteni. Nagyon szeretem még ilyenkor a csalánteát – szuper vértisztító, méregtelenítő, segíti a máj munkáját –, a zöld teát, a körömvirágot, a kamillát és a hibiszkuszt is.
Magnézium, cink, béta-karotin és probiotikum
Ezeket a táplálékkiegészítőket szinte minden nap szedem, de ha ellepnek a pattik, igyekszem extrán figyelni, hogy minden nap bevegyem a kis kapszuláimat. A magnézium nemcsak stressz, fáradékonyság és depresszió ellen hatásos, hanem a hormonális akne ellen is, hiszen kiegyenlíti a hormonműködést. (Erről ITT írtam bővebben.)
A cink amellett, hogy az immunrendszer megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen, pattanás-gyilkos hírében is áll, gyulladáscsökkentő, szabályozza a bőr zsírtermelését és szintén hormonkiegyensúlyozó hatású.
Az A-vitamint durva dózisban, gyógyszer formájában is fel szokták írni aknés bőrre (Isotretinoin vagy Accutane), de ennek rendkívül sok mellékhatása lehet. Kisebb mennyiségben viszont nyugodtan lehet szedni, és én is szoktam kúrákat csinálni. Ez a béta-karotin–E-vitamin–cink kombó van most itthon.
Végül, de nem utolsósorban a probiotikumot reggel éhgyomorra szedem, a bélflóra rendben tartására, ami szintén kritériuma a szép, tiszta bőrnek. Erről is írtam már nemrég ITT. Egyébként pattanások ellen még az MSM-et és a ligetszépeolajat is javasolják – egyiket sem próbáltam, de elég régóta szemezek velük. Írjátok meg légyszi, ha nektek van tapasztalatotok velük!
Több meditáció, jóga és alvás
Amikor több pattanás jön ki rajtam, az részben annak is a jele, hogy lelkileg nem vagyok épp jó passzban. Ez szinte mindig igaz. Ezért fontosnak tartom, hogy ilyenkor egy kicsit jobban odafigyeljek magamra ezen a téren is. Legyek megengedőbb magammal szemben, hagyjak egy kicsit több időt a pihenésre, a semmittevésre, a meditációra, jógára. Jógázni egyébként is igyekszem minden reggel, de vannak időszakok, amikor nehezebben kelek korábban vagy – mint most – gyerekkel kicsit körülményesebben megoldható. Emiatt nem ostorozom magam, de közben próbálok a nap folyamán más időpontban időt szakítani rá. Csak rugalmasan! Az éjszakai pihenés hatványozottan fontos a bőr regenerálódása szempontjából, ezért ügyelek rá, hogy a napi minimum 7 óra, de inkább 8 meglegyen. Egy kiadós alvás után néha én is meglepődök, mennyivel kisimultabb tudok lenni, és a pattanásaim is sokkal hamarabb gyógyulnak.
Természetesen én sem vagyok tökéletes, és nem mindig sikerül ezek közül mindet betartani vagy követni (a cukros és olajos kaják leredukálásáról most nem is beszéltem), de ha már 2-3 dologra tudok figyelni, tényleg néhány nap után látom a javulást. Remélem, neked is segítenek ezek a tippek, hogy kitisztuljon a bőröd!
Szép napot és gyönyörű bőrt!
Peonilla xx
Fotó: by me, Unsplash