Elsőre bizarrnak tűnhet ebből a karakteres, gyömbérhez hasonló ízű indiai fűszerből meleg italt készíteni, pedig tuti, hogy ha egyszer kipróbálod, menthetetlenül rá fogsz szokni!
Az élet fűszere
Az Indiából származó, gyógyító tulajdonságokkal megáldott fűszert nagy tisztelet övezi a Távol-Keleten, ezért az ’’élet fűszereként’’ is emlegetik. Minden indiai templomban kötelező tartani belőle, a hindu nők pedig bőrfiatalító hatása miatt többek között arclemosóként is használják. Az élénksárga színű port a növény gyökeréből nyerik. Megfőzik, szárítják, majd porrá őrlik – az így készült fűszert pedig nem csak magában használják, de például alapanyaga a híres curry-nek és a Worcester szósznak, valamint ételszínezékként és kozmetikumokban is alkalmazzák.
Jótékony hatásai
A kurkumin, ami a kurkuma sárga színét adja egy igen erős antioxidáns, antibakteriális, antivirális (vírusölő), immunerősítő, daganatellenes hatású vegyület. Éppen ezért a téli influenzás időszakban különösen előnyös, ha rendszeresen fogyasztasz belőle.
Emellett
- serkenti az emésztést és az epe működését (epekő ellen is hatásos)
- gyógyítja a különböző gyomor- és bélproblémákat
- csökkenti a felfúvódást
- vízhajtó hatású, jótékonyan hat a vese működésére
- szabályozza a koleszterinszintet
- serkenti a zsíranyagcserét – segít a fogyásban
- gyulladáscsökkentő (good bye, pattanások!)
- méregtelenítő, csökkenti a teltségérzetet – ünnepi lakmározások után is bevetheted majd 😉
- anti-aging, bőrfiatalító hatású
- vértisztító, serkenti a vérkeringést, gátolja a vérrögképződést
- mérsékli a menstruációs panaszokat
- fájdalomcsillapító
- májvédő hatású
Külsőleg alkalmazva kiváló sebgyógyító, bőrfiatalító, pórustisztító és szabályozza a faggyúműködést.
Egy gyors pakolás recept, ha ilyen formában használnád: egy evőkanál joghurthoz vagy kefirhez fél teáskanál kurkuma port keverj, és ezt kend fel az arcodra 5-10 percre. Majd bő langyos vízzel mosd le.
Rákellenes
A legújabb kutatások a kurkuma rákellenes hatását (különösen a vastagbél és mellrák esetében) is igazolták. Sőt hasonlóan pozitív eredményekre jutottak a cukorbetegség és az Alzheimer-kór esetében is.
Tarts mértéket!
Nagy mennyiségben a kurkuma fogyasztása gyomorpanaszokat okozhat. Nyugi, napi 1-2 csésze kurkuma latte elkortyolása esetén azért ettől nem kell tartanod.
Kurkuma latte recept
Hozzávalók:
- 2,5 dl mandulatej (lehet bármilyen más növényi tej)
- 1 teáskanál kurkuma por
- 1 teáskanál méz, agave szirup vagy kókuszvirág cukor
- kézi tejhabosító (vagy turmixgép)
- vanília, fahéj (opcionális)
Elkészítés:
Forrald fel a tejet egy kis lábosban. Ha kész, add hozzá a kurkumát, a mézet vagy kókuszcukrot (ízlés szerint), ízlés szerint fahéjat és/vagy vaníliát, aztán az otthoni tejhabosítóddal habosítsd fel a tejet. Ha nincs ilyesmid, sebaj, öntsd az egész keveréket turmixgépbe és mixeld össze alaposan, míg habos nem lesz az italod. Tádám! Most már csak annyi a dolgod, hogy egy meleg takaróval bekuckózz, és élvezd a csodaszép aranyszínű lattéd! 🙂
Extra tipp
Keverj egy pici mennyiséget a rizshez, gyönyörű sárga színt fog adni neki. Ugyanígy csempészhetsz egy csipetnyi kurkumát a piskótatésztába, vagy feljavíthatod vele a haloványabb sárgájú tojásokból készült ételeket is (pl. a tojásrántottát). Én konkrétan mindenbe szórok egy keveset, smoothie-kba, főzelékekbe, krémlevesekbe, sőt még a reggeli zabkásámba is. 🙂
Kellemes lattézást és gyönyörű bőrt!
Peonilla xx
A cikk a Wellness magazin 2016/06. számában is megjelent.