Mi az a keserűsó?
A keserűsó vagy más néven Epsom-só nem más, mint magnézium-szulfát, pontosabban magnézium, kén és oxigén atomok kötése (MgSO4). Tehát nem nátriumszármazék és semmi köze se a tengeri-, se a konyhasóhoz, sőt a hagyományos drogériás fürdősó keverékekben sem találkozhatsz vele. Az Epsom-só nevét az angol kisvárosról, Epsomról kapta, ahol nagy mennyiségben fordul elő természetes formában. Itthon gyógyszertárakban, bioboltokban és internetes webshopokban is beszerezheted.
Lehet, hogy neked is magnéziumhiányod van?
Az Epsom-só vízzel érintkezve magnéziumra és szulfátokra bomlik le, melyek képesek bőrön át felszívódni. A magnézium a szervezetünkben is megtalálható és rengeteg élettani folyamathoz nélkülözhetetlen, mint például az izmok, az idegrendszer, az immunrendszer és az emésztés megfelelő működéséhez, sőt a fehérjék beépüléséhez, az inzulintermeléshez, valamint a vérnyomás szabályozásához is.
Magnéziumhiány esetén többek között olyan tüneteket tapasztalhatsz, mint az izomgörcsök, izomfájdalmak, a szemhéj rángatózása, gyakori fejfájás, migrén, szívritmuszavar, depresszió, rosszkedv, idegesség, fáradékonyság és alvászavarok. Talán meglepő, de az emberek 70-80%-a magnéziumhiányos, szóval simán lehet, hogy a te tüneteid mögött is ez áll. Ennek pedig az az oka, hogy mára a termőföldek minősége jelentősen leromlott a műtrágyázás és tömegtermelés hatására, így az abban megtermelt gyümölcsök és zöldségek magnéziumtartalma is alacsonyabb.
A pótlását tehát sajnos kizárólag egészséges táplálkozással szinte lehetetlen megoldani. Itt jön a képbe a magnézium tartalmú étrend-kiegészítők mellett a rendszeresen alkalmazott Epsom-só vagy keserűsó fürdő. Ez utóbbi előnye, hogy (adalékanyagok nélkül) teljes mértékben felszívódik a bőrön át, míg a kapszulás verziónak a gyomron át csak a töredéke!
Miben segít?
Az Epsom-sós fürdő enyhíti az izomgörcsöket, izomfájdalmat, izomlázat, ízületi bántalmakat, mérsékli a szervezetben lévő gyulladásokat, enyhíti a reumát, köszvényt, pikkelysömört, ödémát, gombásodásos, pattanásos tüneteket, aranyeret, támogatja a test méregtelenítését, a salakanyagok, nehézfémek távozását, valamint oldja a stresszt és elősegíti a boldogsághormonként is ismert szerotonin termelődését, így ha este, lefekvés előtt alkalmazod, segíti az ellazulást és nyugodt, pihentető alvást is.
Hogyan hat a bőrre?
A magnézium egyrészt azáltal, hogy csökkenti a stresszt és segít ellazulni, a tipikusan feszültség által generált bőrtüneteket is segít megelőzni vagy mérsékelni. Ilyenek többek között a pattanások, az ekcéma, de a pszoriázis (pikkelysömör), allergiás kiütések is. A pattanásokat egyébként két oldalról is célba veszi, ugyanis a magnézium segít kiegyensúlyozni a hormonrendszert is, tehát ha hormonális aknéval küzdesz, akkor is nagy hasznodra válhat.
Sőt, a bőr rugalmasságát és nedvességtartalmát is javítja és csökkenti a ráncok megjelenését. Bizony! A magnézium bevitele a bőr felszínén lévő zsírsejtek mennyiségét és a kollagénszintet is növeli. Túlzásokba persze nem kell esni, hiszen a magnézium túladagolható, de átlagosan napi 250-400 mg-ra mindenkinek szüksége van.
Én, ha nincs is minden héten időm kádban fürdeni, a menzeszem előtti héten azért igyekszem beiktatni egy Epsom-sós rituálét. Jó alternatíva lehet a magnéziumos testolaj vagy testápoló is, amiket lelkesen használok minden este, lefekvés előtt. Sőt, a fiamat is bekenem, így ő is jobban alszik. 🙂
Ezek a kedvenceim (#nemreklam):
Ősi Magnézium testápoló MSM-mel
Betteryou Magnézium fürdőpehely
Így készíts keserűsó fürdőt
Engedj egy kádnyi meleg (de nem forró) vizet és még mielőtt megtelne a kád, öntsd bele a keserűsót, hogy könnyebben feloldódjon. Csobbanj és relaxálj 15-20 percen át. Ha közben izzadni kezdenél, ne lepődj meg, ez a méregtelenítő folyamatok beindulásának köszönhető. A fürdő után alaposan törölközz meg, és pihenj még legalább egy órát (vagy menj is el aludni). A szakirodalom szerint a heti 1-2 alkalommal érdemes megismételni.
Adagolás:
gyerekeknek: fél bögre só
30-45 kg között: 1 bögre só
45-65 kg között: másfél bögre só
65-85 kg között: 2 bögre só
20 kilogrammonként fél bögre sóval emeld a fürdővízbe szórt mennyiséget.
Mikor tilos?
Ne alkalmazz Epsom-sós fürdőt, ha babát vársz, szívbetegségben vagy valamilyen komoly krónikus betegségben szenvedsz, illetve ha bármilyen nyílt sebed, égési sérülésed van.
Remélem, tetszett a bejegyzés és ti is kipróbáljátok! 🙂
Szép napot, szép bőrt!
Peonilla
xx
A cikk egy korábbi változata a Nők Lapja Egészség 2019/01. számában is megjelent.
Fotó: Unsplash
Tisztelt hölgyem vagy Uram!
Meg szeretném kérdezni önöket
,hogy ha keserű só víz fürdőbe ülök
20perzig letseges ,hogy másnap hasmenésem van mert azt tapasztaltam,hogy másogyára ülők keserű sós vízbe és mind a kétszer ment a hasam lehetséges, hogy a keserű só tol van ez?,hogy hasmenesem van.
Előre is köszönöm válaszát.
Tsz:Julianna
Szerző
Kedves Julianna! Ilyen mellékhatásról még nem hallottam külsődleges alkalmazásnál, de mivel a keserűsó az anyagcserére is hatással van és méregtelenít, nem tartom kizártnak. Akkor esetleg próbálon meg kevesebb mennyiséget tenni a vízbe, vagy ne alkalmazza ezt a módszert.
Ez egy nagyon érdekes tapasztalat.
Egyrészt,mert a magnézium különböző formái arra érzékenyeknél hasmenést okoznak. Van, aki csak az egyik, van, aki csak a másik típusát tudja hasmenés nélkül fogyasztani. (Magnézium-oxid, -citrat, stb).
Másrészt, azért is érdekes, mert kétféle dolgot lehet olvasni az epsom sós fürdőtől. Az egyik szerint, hogy a magnézium felszívódik bőrön keresztül. A másik, hogy ez egyáltalán nem bizonyított, sőt, hogy biztosan nem szívódik fel semmi magnézium bőrön keresztül.
Ez alapján a tapasztalat alapján valahogy valamennyi magnézium csak felszívódik a szervezetbe, ha hasmenést okoz.
Ma már annyifajta és méretű bögre van egy háztartásban, hogy a vízbe tett keserűsó mennyiségét célszerűbb lenne dekagrammban vagy milligrammban megadni hozzávetőleges mértékkel. Szóval hány deka vagy gramm kerüljön a fürdővízbe testsúly arányosan?
Szerző
A bögrét recepteknél is használják, mint „mértékegység”. Egy bögre 2,5 dl-t jelent, de semmi nem történik, ha picit többet vagy kevesebbet mérünk a vízbe. 🙂
Magasvérnyomás esetén is alkalmazható?
Szerző
Igen, abszolút. A nem elegendő magnézium bevitel is okozhat magas vérnyomást egyébként. 🙂 Amire viszont vigyázni kell magas vérnyomással, hogy ne legyen túl meleg a víz!