• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • 6 dolog, ami ráncossá tesz (a napsugarakon kívül)

    Tudtad, hogy azt, hogy milyen gyorsan öregszel csak 10-20%-ban befolyásolják a génjeid?! Bizony. A többi a táplálkozásodon és az életmódodon, vagyis csakis RAJTAD múlik!

    Január végén betöltöttem a 34-et, és hát bevallom, a saját bőrömön érzem, hogy már kicsit többet kell tennem azért, hogy üdének és „fiatalosnak” nézzek ki. De abszolút megéri a fáradságot. Vicces, mert néha még mindig elkérik a személyimet, ha alkoholt vásárolok (ami amúgy meglehetősen ritka). És míg régen ezt konkrétan sértésnek vettem, addig ma óriási bókként könyvelem el, és büszke vagyok rá. 😉

    Na, de csapjunk is a lecsóba!

    1. Oxidatív stressz

    Bizonyára nem most hallasz róla először. De mégis mi ez? A szervezetünkbe jutó oxigénmolekulák a sejtjeinkkel reakcióba lépnek, a folyamat melléktermékeként pedig ún. szabadgyökök (nitrogén vagy oxigén alapú molekulák) képződnek. Gyakorlatilag minden lélegzetvétellel együtt keletkeznek ilyen szabadgyökök, a baj csak az, hogy ezek károsítják a sejteket, sőt egy idő után akár a halálukat is okozhatják. Amellett, hogy a túl sok oxidatív stressz különféle betegségek kialakulásához vezethet (durvább esetben pl. rákhoz is akár), az öregedési folyamatokat is lényegesen felgyorsítja.

    Mit tehetsz ellene?

    Egyrészt egészséges életmódot folytatsz, és kerülöd az oxidatív stresszt (f)okozó tevékenységeket (erre mindjárt kitérek), másrészt pedig annyi antioxidánst veszel magadhoz, amennyit csak tudsz. Az anti-oxidánsok (a nevükben is benne van) az oxidáció ellen lépnek fel, vagyis csökkentik, semlegesítik a szabadgyökök káros hatásait.

    Nézzük először, milyen ételekben található a legtöbb antioxidáns (ezekből kéne minél többet enni!!):

    • Matcha
    • Acai bogyó
    • Goji bogyó
    • Gránátalma
    • Kakaó
    • Pekándió
    • Aszalt szilva
    • Oregánó
    • Homoktövis
    • Fekete áfonya, fekete szeder, földi eper, málna
    • Kurkuma
    • Kiwi
    • Zöld, oolong, rooibos és fehér tea
    • Piros szőlő
    • Avokádó

    Most pedig, hogy milyen tevékenységek fokozzák a ráncosító, megbetegítő oxidatív stresszt:

    • dohányzás
    • alkoholfogyasztás
    • túl sok kávé
    • stresszes életmód
    • túlsúly
    • erős UV-sugárzás (fényvédő az év 365 napján!)
    • szmog + elektroszmog
    • túl kevés, túl sok edzés (bizony, a túlzásba vitt testmozgás is öregít!)
    • többszörösen telítetlen zsírsavak túlzott fogyasztása (pl. margarin, állati zsír)
    • túlzott cukorfogyasztás
    • egyéb mérgező anyagok (pl. kemikáliák a környezetünkben, tisztítószerekben, kozmetikumokban)

    Ez utóbbiaktól tehát menekülj, mint a tűztől, ha szeretnél örökké fiatal maradni! 😊 Amit pedig nem tudsz elkerülni (pl. stressz), igyekezz ellensúlyozni (lásd 4-es pont)!

    2.Elektroszmog avagy „digital aging”

    Szintén oxidatív stresszt okoz, ezért az 1-es ponthoz tartozna, de szerettem volna erre külön kitérni, hiszen a 21. századi kütyük világában ez mindenkit hatványozottan érint. Mostanában nem egy ilyen cikk jött velem szembe az interneten, hogy „a telefonod/laptopod/tableted ráncossá tesz.” Az alapfeltevés az, hogy ezekből az elektronikus ketyerékből ún. kék fény sugárzik ki, ami nagy dózisban szabad gyökök képződéséhez vezet és kb. ugyanúgy hat, mint az UV-sugárzás. Ergo öregíti a bőrt. Persze, nem egyik napról a másikra, hanem hosszú távon, szinte észrevétlenül. A kutatók egyelőre még vizsgálják ezt a kérdést… mindenesetre én azt mondom, jobb félni, mint megijedni. 😉

    Mit tehetsz ellene?

    Fényvédő, fényvédő, fényvédő! Ha egész nap gép előtt vagy, akkor is, annak ellenére, hogy nem a tűző napon dolgozol. Illetve lehet használni kék fényt kiszűrő számítógépes szemüveget pluszban, ami a legjobb, ha „oversized”, így legalább a szem körüli vékony bőrt is véded valamennyire. (Ilyen szűrő funkciót normál, dioptriás szemüvegbe is lehet kérni.) Az enyémet nem fotóztam be (sima fekete keretes, cica style), de a Vision Express-nél csináltattam, és imádom. 😊

    3. Mikro- és makrotápanyagok hiánya

    Az egészséges táplálkozás alap, a bőr fiatalságának megőrzése szempontjából azonban vannak olyan mikro- és makrotápanyagok, amik különösen fontosak. Ha ezekből nem jut elegendő mennyiséghez a szervezeted, akkor az sajnos meg fog látszani a pofidon is.

    A mikrotápanyagok nem mások, mint a vitaminok, ásványi anyagok és rostok. Ezek közül a legfontosabbak a bőr szépsége, fiatalsága szempontjából:

    A makrotápanyagokhoz tartoznak a szénhidrátok, a fehérje és a zsír. Itt egyértelműen mindegyikből a „jóra” van szükséged:

    • Jó szénhidrátok: zöldségek minden mennyiségben, gyümölcsök (alacsony cukortartalmúak előnyösebbek pl. málna, szeder, eper, kiwi, grapefruit), olajos magvak
    • Jó fehérjék: sovány húsok, hal, tojás, hüvelyesek, tejtermékek (ugye ezekkel jobb vigyázni, de kefir, joghurt okés, ha nem vagy allergiás, érzékeny)
    • Jó zsírok: telítetlen zsírok, omega-3 (növényi olajok, olajos halak, diófélék, olajos magvak, avokádó, lenmag stb.)

    Mit tehetsz ellene?

    Táplálkozz egészségesen és olyan változatosan, amennyire csak tudsz, hogy a fent említett mikro- és makrotápanyagokat biztosan megkapja a kis tested. Amit pedig szükséges, pótolj étrend-kiegészítővel (pl. D-, C-vitamin).

    4. Stressz

    A stressz korunk egyik legnagyobb gyilkosa! Sajnos szinte mindenért okolható, köztük a korai öregedésért is. A stressz minden szinten (fizikailag, „kémiailag” és genetikailag is) öregít, ráadásul alvással kapcsolatos problémákat is okozhat (5-ös pont), ami tovább fokozza a folyamatot.

    Tudtad, hogy az embrionális szakaszban ugyanabból a szövetből (az ún. ektodermából) keletkezik a bőr és az idegszövet? Ezért van az, hogy az érzelmek egyből kiütköznek a bőrön. És ezért van olyan szoros kapcsolat a lelkiállapotunk és a bőrünk állapota között. Itt egyébként nemcsak az elpirulásra kell gondolni, hanem a stresszre is – ráncok, gyulladások, pattanások formájában!

    Mit tehetsz ellene?

    „Ne stresszelj” – persze, könnyű mondani, igaz? Azért érdemes erre törekedni! Ha tudsz tenni ellene, hogy valami ne stresszeljen (pl. határidő), akkor tegyél (csináld meg időben a dolgokat), ha pedig nem (pl. jövőtől való félelem), akkor ne pazarold erre az energiád, és ne ráncosítsd magad feleslegesen! 😉A másik, amit tehetsz, hogy minél többféle stresszűző praktikát sajátítasz el. Ilyen lehet a testmozgás (pl. jóga), a légzéstechnikák (nagyon hasznosak!!!), a relaxáció, meditáció (igaz anti-aging varázsszerek, de komolyan 😉), de ha tudod, hogy valami téged különösen jól „lenyugtat” (pl. habfürdő, olvasás, úszás), akkor azt is gyakorold minél többször.

    AZ EMBRIONÁLIS SZAKASZBAN UGYANABBÓL A SZÖVETBŐL KELETKEZIK A BŐR ÉS AZ IDEGSZÖVET. EZÉRT VAN AZ, HOGY AZ ÉRZELMEINK EGYBŐL KIÜTKÖZNEK A BŐRÜNKÖN. ÉS EZÉRT VAN OLYAN SZOROS KAPCSOLAT A LELKIÁLLAPOTUNK ÉS A BŐRÜNK ÁLLAPOTA KÖZÖTT.

    5. Alváshiány

    Igazi „népbetegség” ez is. Pedig az alvás pont ugyanannyira fontos, mint az evés vagy az ivás! Csak valahogy manapság alulértékelődött, hiszen olyan pörgős az életünk, hogy mikor végre este hazaérünk, minél hosszabbra próbáljuk nyújtani azt az időt, amit úgymond szórakozással tölthetünk. Az elsődleges cél az lenne, hogy vegyük ezt kicsit komolyabban, hiszen alvás közben regenerálódik az egész test, a szervek, az idegek és a bőr is. Ki van ez találva, és ugye a természettel jobb nem packázni!

    7-8 óra alvásra mindenkinek szüksége van, ennyi legyen meg. A helyzet az, hogy az sem mindegy, hogy mikor: este 10 és hajnali 2 között regenerálódik legintenzívebben a szervezet, úgyhogy ezt az időt mindenképpen alvással kellene töltened. Ha néha nem sikerül, nem dől össze a világ, de törekedj rá, mert, ha nem teszed, néhány év múlva a nagyanyád/nagyapád néz vissza majd rád a tükörből. 😛 (NEM vicc.)

    Mit tehetsz ellene?

    A képlet nagyon egyszerű: feküdj le időben. Szintén könnyű mondani, ha pl. van egy 3,5 éves gyereked, aki fél 11 előtt nem hajlandó elaludni. (Ismerek ilyet? Hm-hm…😊) Ha nincs, örülj neki, és ne keress kifogásokat. Állíts be ébresztőt éjszakára is, csörögjön mondjuk fél 10-kor, hogy tudd, onnantól még van egy fél órád lámpaoltásig. Kapcsold ki a telefonod, vegyél elő egy könyvet és olvass, vagy kerülj az általad kedvelt módon „álmosító” hangulatba.

    Nem tudsz elaludni, éjszaka felébredsz? Azt javaslom, mindenképp nézz utána a probléma gyökerének, kérj segítséget és dolgozz rajta, hogy javuljon a helyzet, mert ez hosszú távon komoly egészségügyi problémát is okozhat.

    6. Besavanyodottság

    Nem tudom, hogy fogalmazzak, valójában „lelki öregségnek” is hívhatnám ezt a pontot. Nézd csak meg azoknak az embereknek az arcát, akik elvesztettek minden kapcsolatot a „gyermeki énjükkel”. Ugye, hogy öregebbnek tűnnek a koruknál? Ugyanúgy ahogy azok is, akik boldogtalanok, fásultak, kiégtek, vagy csak úgy élnek egyik napról a másikra célok, szenvedély nélkül. „Ami belül, az kívül” –  nagyon hiszek ebben a mondásban attól függetlenül, hogy imádom a szépségápolást. Ha elvesztetted a kapcsolatod önmagaddal, ha nem érzed boldognak magad, nincs humorérzéked, nem tudsz egy jót hülyéskedni/kacagni, élvezni az élet apró örömeit, akkor valószínűleg ez meg fog látszani a megjelenéseden, a kisugárzásodon és a bőrödön is.

    Mit tehetsz ellene?

    Őrizd meg a fiatalosságod, a gyermekiességed, ne hagyd, hogy az élet eseményei megtörjenek! Mosolyogj, élvezd az életet, és ne törődj az éveid számával! Így biztos, hogy lassabban öregszel majd, ezt garantálom. Genetika ide vagy oda! 😉

    „HAPPY GIRLS ARE THE PRETTIEST.” (Audrey Hepburn)

     

    Gyönyörű bőrt, szépségeim!

    Peonilla xx

    SHOP MY FAVES

    Fotó: Arnel Hasanovic, Brooke Lark (Unsplash), Pinterest

    Follow:

    2 Comments

    1. Dóri
      2022-05-30 / 14:10

      Szeretném jelezni, hogy azért, mert „ugyanabból a szövetből (az ún. ektodermából) keletkezik a bőr és az idegszövet”, még SEMMILYEN kapcsolat sincs az érzelmek és a bőr állapota között. Ezt a butaságot honnan vetted? Nem ártana orvossal konzultálni, milelőtt ilyen sületlenségeket leírsz, mert félrevezető és azt a látszatot kelti, mintha tudnád, miről beszélsz. Ez a mondat annyira laikus, csak arra tudok gondolni, hogy ezt magad következtetted ki… bocsi, ha durva voltam, de felidegesít, mikor ilyen tudománytalan megállapításokat olvasok… egy szövet, vagy szerv kialakulásának a módja, vagy eredete nem igazán függ össze azzal, hogy később az a testrész miként működik! nem is értem ezt a következtetést, teljesen értelmetlen…

      • peonilla
        Szerző
        2022-05-30 / 15:02

        Kedves Dóri. Ez a tény nem az én fejemből pattant ki, hanem dr. Yael Adler bőrgyógyász is leírta a könyvében. Először esetleg olvasd el a Bőrügyek című könyvet (332. oldal), mielőtt kommentelsz. 😉 Szép napot!

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük