• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Pollenallergiás bőrtünetek? Így csökkentsd őket!

    – Az allergia orvosi értelemben szigorúan definiált. Tulajdonképpen nem más, mint a szervezet téves immunválasza olyan anyagokra, amik normál esetben semmilyen reakciót nem váltanának ki. Ha valóban allergiáról beszélünk, az kis mennyiségben is kiváltja a tüneteket, nem csak akkor, ha nagy dózisban éri a szervezetet – magyarázza dr. Szandányi Réka bőrgyógyász. 

    – Léteznek levegő által terjedő allergének, ilyenek például a különböző virágporok, pollenek is, amik szénanáthát, pollenallergiát okozhatnak. Ez sajnos olyan kellemetlen tünetekkel jár, mint az orrnyálkahártya megvastagodása, orrdugulás, -folyás, -viszketés, a szem kipirosodása, duzzanata, irritációja, könnyezés, köhögés és tüsszögés, arról azonban kevesebb szó esik, hogy nagyon gyakran egyéb bőrtünetekkel is együtt jár. Egyrészt kialakulhat ún. allergiás ekcéma (airborne contact dermatitis), hiszen a pollenek a nyálkahártyák mellett beleragadnak a bőrbe is, különösen a ruhával nem fedett területeken (pl. arcon, dekoltázson, nyakon, kézfejeken). Másrészt, mivel ilyenkor az immunrendszer le van gyengülve, a gyakori orrfújás miatti irritáció, kisebesedés mellett ekcéma is jelentkezik – teszi hozzá. Nagyon összetett és szerteágazó bőrtünetekről van szó tehát, amik az allergiaszezonban sokaknak keserítik meg a mindennapjait. De nézzük kicsit közelebbről, hogy hogyan orvosolhatod ezeket! 

    Orr kipirosodás, kisebesedés 

    – A legfontosabb, hogy folyamatosan hidratáld az orr körüli bőrt. Ez történhet patikában kapható orrkenőccsel, vagy valamilyen zsíros, tápláló krémmel is. A hangsúly a rendszerességen van. Az érzékeny vékony bőr ugyanis a gyakori orrfújás és a papírzsebkendővel való dörzsölés miatt nagyon hamar kisebesedhet, ami rosszabb esetben elfertőződhet vagy akár orr herpesz is kialakulhat. Válassz minél puhább, nem illatosított (!) zsepit és nagyon finoman, csak szükség esetén törölj orrot vele. 

    Amennyiben csak pirosságról van szó, először zöld színű, majd egy bőrtónusoddal megegyező színű korrektorral eltüntetheted a zavaró bőrpírt. Arra azonban ügyelj, hogy hipoallergén, minél természetesebb összetevőjű, illatmentes készítményt válassz! Sebekre pedig semmiképpen ne kenj semmilyen sminkterméket. 

    Az orrfolyást, orrviszketést csökkentheted speciális orrspray segítségével is – ezek használatát azonban ne vidd túlzásba. Emellett kerüld az alkoholtartalmú arcápolókat, szulfátos arclemosókat, szappanokat, melyek feleslegesen tovább szárítják a bőrt. Ha már megtörtént a baj, és kisebesedett az orrod, szerezz be hámosító, sebgyógyító hatóanyagokat (pl. panthenolt) tartalmazó krémet és használd naponta többször. A „cica” elnevezésű patikai készítmények (pl. La Roche-Posay Cicaplast Baume balzsam) is jó szolgálatot tehetnek a sebek gyors gyógyulásának elősegítésében.  

    Herpesz 

    – Ha már herpeszed van orron vagy az ajkakon, rendkívül fontos a gyakori fertőtlenítés. Ehhez használhatsz betadint vagy egyéb sebfertőtlenítőket (pl. Octenisept). A drogériákban, patikában kapható herpesz elleni szerekkel is próbálkozhatsz, de ha azt veszed észre, hogy terjedni kezd, esetleg mézsárga színű, tapadós pörk, azaz ótvar keletkezik rajta, fontos, hogy mihamarabb elmenj bőrgyógyászhoz, aki fel tud írni herpesz elleni gyógyszert, illetve elmérgesedett helyzetben szájon át szedhető antibiotikumot. A recept nélkül kapható Gentamicin-Wagner kenőcs is sokat segíthet a sebgyógyulás elősegítésében és az ótvar elmulasztásában.

    A gyorsabb gyógyuláshoz azzal is hozzájárulhatsz, ha megerősíted az immunrendszered például méhpempő, propolisz, echinacea és extra adag C-vitamin fogyasztásával, valamint stresszcsökkentéssel, elegendő alvással és egészséges, kiegyensúlyozott, vitaminokban gazdag táplálkozással.  

    Szemduzzanat, vörösség, könnyezés 

    – Amennyiben nem állandó jelleggel (napokig, hetekig) szenvedsz a fenti tünetektől, nem kell azonnal orvoshoz rohanni. Gyógyszertárban kapható allergia ellenes szerekkel, szemcseppel enyhíthetsz a tüneteken. Igyekezz kerülni az allergént, a szemed megérintését, dörzsölését, gyakran moss kezet, ne használj sminket, szempillaspirált, szemránckrémet, redukáld egy gyengéd lemosóra, illatmentes hidratálóra és fényvédőre az arcápolási rutinodat. 

    Ha jól esik, hidegborogatással, arcmasszázzsal segítheted a duzzanat csökkentését. Megmoshatod napközben sima vízzel az arcodat, szemöldöködet, hogy eltávolítsd a megtapadt irritáló polleneket. Azonban ha nem múlnak a tünetek, vissza-visszatér a könnyezés, viszketés, keresd fel az orvosodat, ebben az esetben ugyanis receptköteles gyulladáscsökkentőkre és antihisztaminra is szükséged lesz. Előfordulhat az is, hogy nem allergiáról, hanem árpáról vagy például kötőhártya-gyulladásról van szó, amik hasonló tünetekkel járnak. 

    Ekcéma 

    – Az ekcéma valójában egy gyűjtőfogalom, rengeteg kiváltó oka lehet. A legjellemzőbb tünetei a viszkető, száraz, pikkelyesen hámló területek és heveny állapotban hólyagok keletkezése a bőrön. Jellemzően kézen, fülön, arcon, törzsön, lábfejen, lábszáron és hajlatokban jelentkezik, de bármelyik testrészen megjelenhet. Két fő típusa van, a kontakt irritatív ekcéma, ami bőrt irritáló, izgató anyagok (pl. vegyszerek, kozmetikumok, hígítók, tisztítószerek stb.) miatt keletkezik, illetve az atópiás, azaz veleszületett, genetikus túlérzékenység és allergiás hajlam miatti ekcéma. A pollenallergia kapcsán kialakult ekcéma a második csoportba tartozik. 

    Előfordulhat, hogy valakinél a pollenek belélegzése egyéb immunreakciókat nem, csak az ekcéma fellángolását okozza, míg másoknál épp ellenkezőleg, kizárólag szénanáthás, asztmás tünetek jelentkeznek. Sőt, olyan is van, akinél mindkettő megjelenik. Az atópiás ekcémát a tehéntej- vagy tojás allergia tovább ronthatja. 

    A legfontosabb teendő a vakaródzás elkerülése mellett a bőr folyamatos visszahidratálása. Ma már vény nélkül kaphatóak olyan nyugtató, bőrlágyító krémek, testápolók, amikkel segíted a regenerációt. Mindenképpen illat- és színezékmentes változatot válassz. A recept nélküli szteroidos krémekkel azonban bánj óvatosan, ne használd őket túl gyakran, ugyanis vékonyítják a bőrt, így az újra ekcémássá válhat, immár súlyosabb tünetekkel. 

    A műszálas, durva anyagú ruhák viselése helyett válassz pamutot, hosszú fürdőzés helyett pedig részesítsd előnyben a langyos vízzel való, gyors zuhanyzást, utána pedig dörzsölés helyett óvatosan itasd fel a bőrödről a vizet. Mosakodáshoz, arcmosáshoz, kézmosáshoz használj pH-semleges, SLS/SLES-mentes, illatmentes, hidratáló hatású gyógyszertári tusfürdőt, arclemosót, folyékony szappant. Sajátíts el stresszkezelési technikákat, hiszen a szorongás és feszültség bizonyítottan fokozza a tünetek megjelenését és erősödését. Érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, amennyiben nem javul, hanem romlik a bőröd állapota.  

    Egyéb tippek a tünetek enyhítéséhez 

    • Magas pollenkoncentráció esetén kerüld a szabad levegőn tartózkodást 
    • Ha elutaznál, válassz pollenmentes helyszínt (pl. hegyek, tengerpart) 
    • Moss hajat a szokásosnál gyakrabban, lehetőleg SLS-mentes samponnal 
    • A ruhák szabadban szárítása helyett használj szárítógépet 
    • Kerüld a műszálas, rosszul szellőző ruhadarabokat, az izzadás ugyanis fokozza az allergiás tüneteket 
    • Aludj csukott ablak mellett 
    • Tartsd a ház vagy a lakás előtt a cipőidet, hazaérve azonnal válts papucsra  
    • Ha szemüveges vagy, tisztítsd meg gyakran a szemüveged, a kontaktlencsédet pedig cseréld egyszer használatos változatra 
    • Naponta egyszer-kétszer öblítsd át az orrodat tengeri sós vízzel 
    • A tüneti kezelés mellet akár alternatív módszerekkel is igyekezz feltárni a lelki okokat

    Természetes antihisztaminok 

    A pollenallergiás tüneteket megpróbálhatod enyhíteni természetben előforduló „antihisztaminokkal” is. Ilyen például a csalán, amit kapszula vagy tea formájában is fogyaszthatsz, az áfonyában, almában, hagymában található quercetin, az ananászban fellelhető bromelain, vagy a jó öreg C-vitamin, amiben gazdag többek között a homoktövis, a csipkebogyó, a paprika, a kivi, a narancs, a grapefruit vagy a citrom. Egyél ezekből gyakrabban és ha tudod, már a pollenszezon előtt igyekezz velük felturbózni az immunrendszered. 

    Biztos, hogy pollenallergia okozza a tüneteidet? 

    Amennyiben csak bőrtünetek jelentkeznek például ekcéma formájában, egyáltalán nem biztos, hogy azt pollenek okozzák. Ezért lehetőség szerint inkább menj el egy szakorvosi allergiatesztre. Ezek manapság nagyon elterjedtek. Három fajtájuk van, az egyik az alkaron, apró tűszúrásokkal végzett ún. Prick-teszt, ami leginkább légúti és ételallergiákra szűr, az Epicutan teszt, ami a hátra helyezett allergéneket tartalmazó kis korongokkal vizsgálja több napon át a rájuk adott reakciókat, valamint a vérvételi tesztek, amikkel 200-300 allergént is ellenőrizni lehet. Ez utóbbiak azonban csak a klinikai tünetekkel összhangban értékelhetőek, különben nem lehet a kimutatott eredményt valódi allergiának hívni. Fenntartásokkal kell tehát kezelni, így jómagam nem is biztatnék senkit, hogy ezt a módszert válassza. Ha bármilyen bőrallergiás tüneted van, szakorvoshoz menj, ő el fogja végezni a számodra leghitelesebb tesztet, majd az eredmények szakértői értelmezését és a további teendőkkel kapcsolatos információkat is megkapod tőle.    

    Szép bőrt!

    Peonilla xx

    Fotó: Pexels

    A cikk a Nők Lapja Egészség magazin 2019/04. számában is megjelent.  

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük