A növényi olajok az egyik legrégebbi bőrápoló összetevők – találkozhatsz velük testápolókban, hidratáló krémekben, szérumokban, de akár sminktermékekben is. Az utóbbi időben pedig különösen nagy népszerűségnek örvendenek a különböző olajkeverékek, de az olyan egyszerű bázisolajok is, mint az argán- vagy kókuszolaj. De vajon mindenki bőrének szüksége van rájuk? És ha igen, honnan tudhatod, hogy számodra melyik a legideálisabb?
Minden bőrnek szüksége van olajokra?
– A bőr a nedvességét a mélyebb rétegekből származó vízből és a normál verejtékkiválasztásból nyeri. Például, ha valaki sportol (és izzad) sokkal hidratáltabb marad a bőre is – mondja Mayer Petra kozmetikus. – A bőr egyik természetes hidratáló faktora a faggyú, mely segít a bőrnek abban, hogy megtartsa a vizet a szarurétegben. Természetes hidratáló faktorok nélkül a víz elpárologna, ami a bőrt szárazzá és repedezetté tenné. Az emberi faggyú egyik legfontosabb összetevői a különböző telítetlen zsírsavak (sztearinsav, gamma-linolénsav, palmitoleinsav). A növényi olajok ezeket a savakat tartalmazzák különböző formában és arányban. Tehát a száraz, zsírhiányos bőrűeknek mindenképp ajánlott a használatuk – teszi hozzá.
A kozmetikus szakértő szerint az olajos bőr esetében a faggyúmirigy szabályozása külsőleg is fontos, amit szintén támogathatnak bizonyos olajok (pl. jojoba-, avokádóolaj), ám nagyon lényeges, hogy mindig személyre szabott legyen ezek kiválasztása, hiszen a legtöbbünk rendkívül speciális, összetett bőrállapottal rendelkezik, így míg, ami esetleg egyikünknek beválik, a másiknak már nem biztos.
Problémás, aknéra hajlamos bőrűek fontos, hogy figyeljék az olajok komedogén indexét, ami arról árulkodik, hogy mennyire tömíti el a pórusokat, mekkora eséllyel okoz pattanást. A kókuszolaj például a csodás marketingje ellenére (5-ös skálán) 4-es komedogén indexű, tehát pattanásos bőrre egyáltalán nem ajánlott. Mindezen felül természetesen az évszakok váltakozása is befolyásolja a bőrünk igényeit – míg ősszel/télen egy zsírosabb bőr is „megkívánhat” némi extra olajat, addig tavasszal/nyáron már nem feltétlenül lesz rá szüksége (vagy esetleg másfajta olaj lesz számára ideális).
Melyik növényi olaj a legjobb?
– Különbséget kell tenni a test és az arc bőre között, hiszen a testünket az idő nagy részében ruha fedi, így az állapotát elsősorban a belső biológiai folyamatok befolyásolják. Ezzel szemben az arcunk bőre folyamatosan és közvetlenül érintkezik a külső életterünkkel (pl. a napfénnyel, melynek erőteljes öregítő hatása van, pigmentációt okozhat stb.) Az arcunkkal több mozgást is végzünk, melynek következtében mimikai ráncok jelennek meg. Éppen ezért a bőrünknek testtájanként eltérően különböző lehet az igénye, sőt akár az arcunk egyes területeinek is (pl. T-vonal zsírosabb, orcák szárazabbak). Tehát mielőtt bármilyen olajat elkezdenénk használni, a legfontosabb, hogy tisztában legyünk az aktuális bőrtípusunkkal (ami kor, hormonális állapot, évszak függvényében változhat). Ehhez pedig a legjobb, ha kozmetikus segítségét kérjük, hiszen így hamarabb célt érünk a megfelelő termék kiválasztásában. Valószínűleg még így is szükség lesz némi kísérletezésre, de néhány felesleges körtől és pénzkidobástól biztosan megkíméljük magunkat – mondja Mayer Petra.
Hogyan válassz?
Nagyon lényeges, hogy csakis minőségi, ellenőrzött forrásból származó termékeket vásárolj. – A világon több minősítő szervezet létezik, akik alátámaszthatják az adott termék tisztaságát, minőségi fokozatát. A gyártó cég hitelessége a piacon mindenképp sokat mond, de érdemes megvizsgálni a gyártó termékspecifikációját is (előnyös pl., ha csak olajokkal foglalkozik). Emellett a kulcsszó egyértelműen a hidegen sajtolt, ezek a finomítatlan, vegyi anyagoktól mentes, minőségi olajok tartalmazzák ugyanis a legtöbb hatóanyagot.
Nedves bőrre vidd fel
A hidegen sajtolt növényi olajok vagy olajkeverékek antioxidáns- és vitamintartalmuknál, önálló terápiás értékeiknél fogva (pl.: gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, keringésfokozó hatás) szuper kiegészítői lehetnek a bőrápolási rutinodnak. A választott olajból keverhetsz 1-2 cseppet a hidratáló krémedbe, vagy tonizálás/termálvizes arcpermet használata után önmagában finoman bemasszírozhatod a bőrödbe. A legideálisabb, ha az olajokat nedves bőrre viszed fel. Ha nagyon száraz, zsírhiányos bőrrel küzdesz, több cseppet is használhatsz – a lényeg, hogy figyeld az arcbőröd igényeit, és kísérletezz bátran, amíg meg nem találod a tökéletes olajat és a megfelelő mennyiséget.
Így is használhatod őket:
- Arc-/sminklemosásra: Mivel az olaj nagyon jól oldja a szennyeződéseket, sminket, ezért arctisztításra is használhatod. Nem véletlen, hogy az olajos arclemosás egyre népszerűbb. Sminklemosóként egy vattapamacsra csepegtetve, a szemeket, ajkat áttörölve, arclemosóként pedig az egész arcba bemasszírozva, majd meleg vízbe (nem forró!) mártott puha kendővel letörölve is használhatod. Ha úgy érzed, az olajos lemosó után egy gyengéd, géles állagú arclemosót is használhatsz.
- Testápolásra: Zuhanyozás után keverhetsz egy kevés olajat a testápolódba, vagy önmagában is használhatod.
- Kéz-/körömápolásra: A kéz- és a körömbőr kiszáradását remekül orvosolhatod néhány csepp növényi olaj bőrbe masszírozásával.
- Hajápolásra: A száraz, töredező hajvégek megmentője lehet pár csepp választott bázisolaj hajmosás után a nedves hajvégekbe dörzsölve.
Amit soha ne tegyél
Fényvédőbe vagy fényvédőt tartalmazó arckrémbe soha ne keverj olajat! Ez ugyanis felhígítja, így csökkenti a fényvédelem erősségét. Tehát máris nem azt az SPF védelmet kapod majd, ami rá van írva, hanem jóval kevesebbet!
Melyik bőrtípusra mit?
Alapvetően egyéni bőrállapottól függ, hogy kinek, melyik olajat „szereti” a bőre, de általánosságban az bőrtípus szerint a következőket szokták ajánlani.
Száraz bőr: argánolaj, olívaolaj, lenmagolaj, gránátalma olaj, ligetszépe olaj, makadámdió olaj
Kombinált bőr: szőlőmagolaj, homoktövismagolaj, jojobaolaj, csipkebogyó olaj, rizskorpaolaj
Olajos szeborreás bőr: avokádó olaj, jojobaolaj, marulaolaj, szkvalán olaj
Pattanásos bőr: jojobaolaj, feketekömény olaj, uborkamag olaj, avokádó olaj, szkvalán olaj, kendermag olaj/CBD olaj
Irritációra hajlamos, érzékeny bőr: csipkebogyó olaj, körömvirág olaj, búzacsíra olaj, mandulaolaj
EZEK A KEDVENCEIM (#NEMREKLAM):
Herbivore Phoenix Regenerating Facial Oil
Gyönyörű bőrt!
Peonilla xx
A cikk egy korábbi verziója a Nők Lapja Egészség magazin 2018/02. számában is megjelent.