• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Apró, fehér pattanások az állon – mi okozza?

    Habár az Instagramon beszámoltam az esetemről nemrég, arra gondoltam, hogy egy blogposztban is megteszem ezt egy kicsit bővebb lére eresztve, mert nagyon sokan írtatok ezzel kapcsolatban.

    Két dolgot nem említettem az Instagramon, amit fontosnak tartok elmondani:

    1. Az inzulinrezisztenciának nálam más tünete nem volt, csak a pattanások és néha farkaséhség, édességi utáni vágy. De se túlsúly, se hízás, se menstruációs zavar, szőrösödés vagy depresszió nem jelentkezett. Ezek tehát mind tévhitek, hogy ha nincs súlyprobléma, akkor nem lehet szó inzulinrezisztenciáról. De sajnos lehet!
    2. Amikor a táplálkozásomat részletezem, arra nem tértem ki, hogy tejterméket sem fogyasztok, mert ez 10 éve így van, és már sokszor említettem a blogon és Instán is. De a teljes képhez hozzátartozik. Vegán viszont nem vagyok, távolról sem és glutént is fogyasztok. 🙂 Ha tehát kategorizálnom kéne magam, akkor talán a paleo-hoz állok a legközelebb, de nem szeretem ezeket a besorolásokat és a diétákat sem. (Vsz. túl sokáig írtam róluk női magazinokban :D).

    Na de akkor térjünk a lényegre! Egy időre úgy tűnt, hogy megoldottam a pattanás kérdést egy életre, ám tavaly (2020) tavaszán ismét ellepték az állam és szám környékét az aknés tünetek. Ezek leginkább ilyen kis fehér, pici kinyomható zárt komedók voltak (lásd előtte fotókon). A nyakamon is volt jó pár, és semmilyen külső kezelés hatására nem javultak, sőt mindig újabbak jöttek elő, ha kinyomkodtam őket. (Igen, sajnos ebben bűnös vagyok, ez van.) Emellett időnként belső, kinyomhatatlan cisztás pattanások is megjelentek, de ebből a fajtából 1-2, nem túl sok.

    „előtte”

    Teljes kivizsgálás

    Annyira elkeseredtem, hogy eldöntöttem, hogy akkor itt az idő egy alapos kivizsgálásnak, hogy mégis miért történik ismét ez velem közel 37 évesen. Elmentem bőrgyógyász mellett természetgyógyászhoz, hormonális vérvételre és terheléses cukor vizsgálatra is. Fogorvosnál, nőgyógyásznál jártam korábban – ezeket is javasolják a góckutatás részeként, ha valaki pattanásokkal küzd, ill. a fül-orr-gégészetre, gasztroenterológushoz bejelentkezést. Mivel a hormonokért állami alapon is fizetni kell, én úgy voltam vele, hogy akkor inkább kifizetem, nézzenek meg mindent egyben, így magánlaborba mentem (ProLabor), ahova a természetgyógyász adott némi kedvezményt is.

    Egy régebbi Instagram posztban írtam, hogy a háziorvosom és a bőrgyógyászom sem látott különösebb gondot a vérvétel eredményemen. Ez egyébként jellemző, hiszen a dokik csak a határértékeket nézik, amik már csak durva eltéréseket mutatnak és az összefüggéseket se mindig látják át. Ez nem az ő hibájuk, ezeket nem tanítják az egyetemen, de én azt gondolom, nem szabad beérni egyetlen orvosi véleménnyel! Nekem is a hormonokra specializálódott természetgyógyászom (Eperjesi Katalin – ha bárkinek segítség) figyelt fel a nagyon alacsony éhgyomri inzulinomra (2-es), ami inzulinrezisztenciára utal. Az inzulinrezisztencia ugyanis provokálja a tesztoszteron és annak módosult DHT formájának termelődését, ami felel az arcbőr fokozott zsírosodásáért és a tipikusan állon megjelenő aknékért. Egy kisebb fajta ösztrogén-dominanciám is van (TSH magas, a T4 alacsony), ami szintén ehhez járul hozzá. Sajnos a terheléses cukor vizsgálat ismétlése a Covid miatt még várat magára, mert ez elsőre nem sikerült. 🤷🏼‍♀️ Viszont az, hogy a javasolt “terápia” eredményt hozott, azt mutatja, hogy valószínűleg igaz a feltételezés.

    És akkor, hogy miket kezdtem el csinálni, miután erre fény derült.

    BELSŐLEG:

    • Elhagytam minden cukortartalmú édesítőszert (se méz, se juharszirup, se agavé szirup, semmi – igen, az elején brutál nehéz volt 😬), azóta újra bevezettem a mézet, de csak reggel fogyasztok 1 teáskanállal a zabkásámba, és ennyi. Édesítőnek ezeket használom: glicin, eritrit, lucuma por. Sütéshez is, ha pedig nagyon sütiznék bárhol, akkor cukormenteset választok.🤷🏼‍♀️ Kávéba, teába nem teszek semmit.
    • Figyelek a táplálkozásomra kiegyensúlyozottság szempontjából: minden étkezéskor fogyasztok valamilyen proteint, hogy valóban jól lakjak. Igyekszem kerülni a magas GI ételeket és 3-4 óránként eszem. Sok zöldség, sovány hús, hal, barnarizs, quinoa, bulgur + ha már, akkor barna tészta, barna kenyér. Kevesebb gyümölcsöt eszem, mint régebben, de erre nem figyelek annyira, banánt is fogyasztok. A smoothie-kat elhagytam, de inkább a tél miatt, mert nem vágyom hidegre. Olajos magvakat csak nagyon keveset fogyasztok, mert ezek is bezavarhatnak a hormonháztartásba, és nekem van hajlamom tőlük is kiragyázni.
    • Elkezdtem Myo-Inozitol étrend-kiegészítőt szedni (3×1000 mg, majd 2 hét után 3×2000 mg). Korábban soha nem hallottam róla, de nálam nagyon érződött a hatása, főleg az első 1-2 hónapban. Olyan teltségérzetet rég nem éreztem evés után, mint ennek a fehér pornak az evés előtt vagy közbeni elfogyasztásakor. Az inozitol érzékenyebbé teszi az inzulinreceptorokat az inzulinnal szemben, így az inzulin célba ér, tehát a hasnyálmirigy normálisan fog működni. A természetgyógyász ajánlására Swanson inozitol port vettem először, most a Vitakinget szedem, mert jóval olcsóbb.
    • Maca kapszula – régen (is) szedtem, aztán abbahagytam egy időre, de nyáron újrakezdtem, mert rájöttem, hogy igenis számít, hogy szedem. Nem fáj az ovuláció és a göbös, cisztás pattikat is kordában tartja. Vitaking van most ebből is, és vettem Pharmekal-t (2000 mg) utánpótlásnak. A macáról itt írtam bővebben.
    • Króm – szintén a vércukorszint kiegyensúlyozásában segít. Bérest szedek most (120 mikrogramm), de biztos van jobb is.
    • Gurmar Gymnema Sylvestre Por kapszula – Ajurvédikus táplálékkiegészítő, amit anyukámtól kaptam. 🥰 Beállítja a vércukor működést, optimalizálva a vércukor szintet – ha valakinek túl magas a cukra, vagy éppen túl alacsony, mindkettőre jó. Ezt nem olyan régóta szedem.
    • Jód & szelén komplex WTN márkát vettem, kiegyensúlyozza a pajzsmirigyműködést, pótolja a hiányzó ásványi anyagokat.
      Cink – szintén hiányt szenved a szervezet ilyenkor. Kávé imádókra ez hatványozottan igaz!☝🏻☕️
    • Fitoösztrogének, szója tiltólistán (szójatej, tofu ❌), mert hozzájárul az ösztrogén-dominancia fokozásához és a jóindulatú ciszták megjelenéséhez.

    KÜLSŐLEG:

    • Tretinoin Cordes vas krém 0,05% – heti 2x teljes arcra (vényköteles retinol, van róla ebben az Instagram highlightban több infó), de fogok még írni erről is.
    • Akneroxid 50 mg (benzoyl peroxide) – kétnaponta csak az államra használom, ahol hajlamos vagyok kirügyezni. Reggel, arcmosás előtt felkenem, 30 perc múlva lemosom, és jöhet a szokásos reggeli rutinom. Egyszer régen használtam, de akkor fent hagytam, és szétmarta a bőröm, emiatt felhagytam vele, viszont ezzel a lemosós, pakolás-szerű alkalmazással nagyon szépen működik.
    • Ezek mellett most nagyon alap a reggeli és esti rutinom is, nyugtató, gyulladáscsökkentő, nincs más komolyabb hatóanyag, és csodás a bőröm. Ebben a posztban osztottam meg, miket rotálok jelenleg a leggyakrabban.
    „utána” (4 hónappal később)

    Remélem, hogy tudok ezzel a kis beszámolóval segíteni nektek, ha más nem csak annyit, hogy járjatok utána a pattanásaitoknak, mert mindig oka van! Nem elég flancos szérumokat megvásárolni, érdemes kikutatni a valódi belső okot/okakat! Hajrá, és én itt vagyok, válaszolok, kérdezzetek bátran!

    Szép bőrt!

    Peonilla xx

    Follow:

    2 Comments

    1. Kriszti
      2022-05-13 / 23:13

      Szia! Gyulladt pattanasok vannak a fulemtol befele haladva az arcomon vegig. Cukorterheles oke. Inzulinrezisztencia kizarva. Hasi ultrahang tokeletes. Hormonvizsgalat tokeletes. Teljesen lecsereltem az etrendemet laktozmentesre! Cukrot feherlisztet nem fogyasztok ket honapja. Arcapolobol hasznalom az aknicynt amit a borgyogyaszom felirt meg egy gyulladascsokkento kremet estenkent. Semmi eredmeny. Ket honap eltelt es meg mindig jonnek ki az arcomon a pattanasok. Cisztas, akne, miteszer vegyesen. Nem tud senki segiteni. Borzalmasan kivagyok mar ettol… antibiotikum kuran is tul vagyunk a borgyogyaszommal.

      • peonilla
        Szerző
        2022-05-18 / 09:17

        Kedves Kriszti! Írtam neked emailt a megadott címre, megkaptad? Én tudnék segíteni, ha gondolod. 🙂 Ha nem jött meg az email, akkor kérlek, ide írj egy üzenetet: peonilla@peonilla.com

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük