1. A micellás vizet arclemosóként vagy tonikként használod
Sokan azt gondolják, hogy a micellás víz egy lépésben kiváltható az arclemosóval, sőt, ami még rosszabb: a bőrön is hagyható, akárcsak egy tonik. Ez tévedés, a micellás víz nem tonik és nem arclemosó. A micellás víz a smink eltávolítására szolgál, de utána kell lennie egy arclemosónak, amivel lemosod az arcodat, és eltávolítod róla a micellás víz maradványait is. Egyébként én is használok micellás vizet erre a célra, és nagyon jól működik, de például száraz bőrűek az olajos vagy tejes sminklemosást valószínűleg még egy kicsit jobban fogják kedvelni.
2. Összekevered a fényvédődet más termékekkel
Például az alapozóddal, az arckrémeddel vagy arcolajoddal. Igazából bármivel mixeled, hibát követsz el. A fényvédőket ugyanis úgy formulázzák, hogy önmagukban tudják azt a védelmet biztosítani a bőrödnek, ami rájuk van írva. Ha összekevered mással, máris megbontod ezt a sérülékeny formulát, és csökkented az SPF erősségét. És mi történik, ha mondjuk egy 30-as fényvédő fölé 15-ös alapozót kensz? 45 SPF védelmet kapsz? Sajnos nem. Az SPF értékek nem adódnak össze, hanem ilyenkor a legmagasabb faktorszám érvényesül, tehát az említett esetben az SPF 30. Ettől függetlenül nem rossz dolog, ha fényvédős kencéket rétegezel (hangsúlyozom: rétegezel, nem keversz!), hiszen az emberek gyakran nem visznek fel kellő mennyiséget a fényvédőjükből. Ha pedig több SPF-et kensz a bőrödre, akkor kisebb az esélye, hogy kimaradnak bizonyos részek.
3. Azt gondolod, hogy mindent (is) használnod kell
Nem kell! Mindaz, amit az interneten, az influenszereknél, beauty guruknál vagy a reklámokban látsz, csak lehetőségek. Nagyon nagy a zaj, pontosan tudom, éppen ezért az a legfontosabb, hogy a saját bőrödet megértsd és neki kedvezz azzal, amiket rá kensz. Teljesen mindegy, hogy az most épp trendi-e vagy sem! Az alaplépéseknek kell flottul, tudatosan összeválogatva meglenniük – arclemosás, tonizálás, hidratálás és fényvédő – a többi csak hab a tortán. Ha viszont úgy érzed, hogy nem tudod, mire van szüksége a bőrödnek, érdemes szakember segítését kérni, nem találomra összevásárolni mindent (én is szívesen segítek, dobj egy üzit Instán vagy emailben: peonilla@peonilla.com). Hiába másról szól a világ, és folyamatosan ömlesztik ránk a termékeket, sose feledd, hogy a kevesebb több a bőrápolásban is. A kulcs pedig a tudatosság és hogy tisztában légy vele, mit mivel használhatsz együtt és mivel nem.
4. Csak a hatóanyagokra koncentrálsz
Az életmódodon nem vagy hajlandó változtatni. Az a gond, hogy önmagában a bőrápolás és a termékek megvásárlása nem elegendő, különösen nem akkor, ha valamilyen bőrproblémával küzdesz. A bőrünk egy szerv, méghozzá a legnagyobb kiterjedésű, ezért csakis holisztikusan van értelme vele foglalkozni. Nem véletlen, hogy a bőr öregedését nem csak az befolyásolja, hogy mit használunk a bőrünkre, de az is, hogy hogyan étkezünk, mennyit iszunk, mennyit és hogyan alszunk, mennyit stresszelünk, mozgunk, milyen a lelkiállapotunk. Ezek összességében határozzák meg, hogy “mi ül ki az arcunkra”. Tehát, ha például makacs pattanásokkal küzdesz, ritkább, hogy csak a termékek megváltoztatásával sikert érsz el, sokkal jellemzőbb, hogy szükség van egy teljes kivizsgálásra, az okok felkutatására és a szervezet gyógyításra is.
+1.Nem vagy elég türelmes
Pár nap után várod a hatást, de nem jön, ezért abbahagyod az adott terméket, és elkezdesz egy másikat. A bőr ciklusa 28 nap, ennyi idő alatt újul meg, így nem várhatod el tőle, hogy mindenre még ma, de leginkább tegnap reagáljon. Legalább egy hónapra, de inkább többre, kettőre, háromra is szükség van, hogy tényleg meglásd, nálad működik-e egy termék. Ez retinol esetében akár 6 hónap is lehet. Sajnos csak néhány hatóanyag van, ami viszonylag hamar “hat”, ilyen a C-vitamin, ami ragyogóbbá teszi a bőrt vagy az AHA savak, amik szintén tudnak ilyesmit. De alapvetően a bőrápolás maraton, nem sprint.
Szép bőrt, szép napot!
Peonilla xx
Fotó: Pexels