• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • 16 hangzatos beauty kifejezés – te tudod, mit jelentenek?

    Anti-aging

    Az anti-aging vagyis öregedés-ellenes készítmények olyan klinikailag bizonyított összetevőket tartalmaznak, melyek késleltetik a ráncok kialakulását azáltal, hogy csökkentik a szabadgyökök káros hatásait és serkentik a kollagéntermelést. Ilyenek többek között az antioxidánsok (pl. zöld tea, Q10), a peptidek, az AHA-savak, a C-vitamin vagy a retinol. Akkor lehet valóban hatékony egy anti-aging kozmetikum, ha megnézed egy termék INCI listáját és ezeket az összetevőket a lista elején találod, hiszen ez azt jelenti, hogy a gyártó nem spórolt a hatóanyagokkal.

    CC-krém

    A BB-krémtől abban különbözik, hogy elsődlegesen a bőr színének kiegyenlítésére szolgál (CC azaz Color Corrective) – tartalmaz például zöld pigmenteket a pirosas foltok elfedésére – és általában kicsit jobban is fed. Emellett hidratál és gyakran fényvédővel is gazdagított, sőt a legtöbb CC-krémben anti-aging összetevők is sorakoznak.

    Esszencia

    Állagra egy gazdagabb hidratáló tonik és egy vizesebb szérum között van, éppen ezért a rutinunkban e kettő között kaphat helyet. A zsírosabb, dehidratált bőrűeknek nagyon ideális lehet a használata, hiszen úgy tölti fel nedvességgel a bőrt, hogy közben nem nehezíti el azt.

    esszencia

    Hámlasztók

    A hámlasztók vagy peelingek a bőr felső hámrétegének eltávolítására szolgálnak. Ezáltal a felhám megújul, a bőr egyenletesebbé, ragyogóbbá, simábbá válik, az apró hibák (hegek, pigmentfoltok) halványodnak, a pórusok könnyebben tisztulnak, sőt a további bőrápoló készítmények is hatékonyabban szívódnak fel. Két csoportjuk van: a kémiai és a fizikai hámlasztók. A fizikai hámlasztók, másnéven bőrradírok valamilyen apró szemcsés összetevőt tartalmaznak (pl. természetes magőrleményeket), melyek segítségével mechanikusan, finom dörzsöléssel távolíthatjuk el az elhalt hámsejteket.

    Ezzel szemben a kémiai hámlasztók bizonyos savakkal oldják fel a lipidtartalmú sejtközi állományt, mely a felhám sejtjeit köti össze, így megkönnyítve az elöregedett sejtek eltávolítását a bőr felszínéről. A két legismertebb sav az AHA és a BHA sav. Míg az AHA (alpha-hydroxy acid) vízben oldódó savak (pl. tejsav, glikolsav) leginkább a bőr felső rétegében hámlasztanak és anti-aging hatásuk is van, addig a BHA (beta hydroxi acid) savak, melyek zsírban oldódnak, képesek a pórusok belsejében hámlasztani. Ez utóbbi savaknak (pl. szalicilsav) gyulladáscsökkentő hatásuk is van, így pattanásos bőrre rendkívül jó hatással vannak. Fontos tudni, hogy ezek mindegyike fényérzékenyít, ezért nagyon oda kell figyelni, hogy használatuk mellett feltétlenül alkalmazz minimum 30 faktoros fényvédőt is!

    Highlighter

    Ez a sminktermék az arc élénkítésére és bizonyos részek kiemelésére szolgál. Csillogó, fényvisszaverő pigmenteket tartalmaz és lehet krémes vagy por állagú is. Teljes arcra sose használd, ugyanis bizonyos bőrhibákat hangsúlyosabbá tesz. Jellemzően érdemes az arccsont feletti részre, a belső szemzugba, az orrnyeregre és az ajkak fölé, a Cupido-ívre felvinni egy picit belőle.

    Hialuronsav

    A bőrünkben természetesen megtalálható hidratáló anyag. Krémekbe és szérumokba is előszeretettel beleteszik, hiszen vízmegtartásban verhetetlen. Saját súlyának akár ezerszeresét képes vízben megkötni. A vízhiányos, dehidratált bőrrel tehát csodát teszt, simábbá, puhábbá és ellenállóbbá teszi a bőrt és csökkenti a gyulladásokat is. Mindig nedves bőrre vigyük fel és utána valamilyen hidratáló krémmel keretezzük a használatát.

    hialuronsav

    Hipoallergén

    Ezt a kifejezést olyan termékek esetén használják, melyek úgy lettek kifejlesztve, hogy minimalizálták a használatukkor potenciálisan jelentkező allergiás reakciók kockázatát. A bőrgyógyászatban mindig hipoallergén termékeket használnak, de egyre több drogériás kozmetikum és sminktermék dobozán is találkozhatunk ezzel a felirattal. Ez egyfajta megnyugvást adhat, ám tudni kell, hogy mivel az irritáció sajnos teljesen egyéni, ez sem garancia a teljes biztonságra.

    Micellás víz

    Szögezzük le, a micellás víz nem arclemosó és a legtöbb esetben nem is tonik. Bár ma már kaphatóak olyan készítmények, amik tonikként is funkcionálhatnak. Az elsődleges szerepe azonban a smink eltávolítása. Maga a micella kifejezés apró gömböcskét jelent, mely mágnesként magához vonzza a zsíroldékony anyagokat és magába zárja azokat, így rendkívül hatékonyan képes eltávolítani a szennyeződéseket a bőrről. Az arcápolási rutinunk első lépéseként egy vattakorongra téve egy mozdulattal le tudjuk törölni vele az aznapi sminkünk maradványait. Ezután következhet az arclemosás.

    Multimasking technika

    Lényege, hogy mivel az arcunk nem homogén, a különböző területekre különböző pakolásokat használhatunk. A szárazabb részekre hidratáló, a pattanásos részekre méregtelenítő, a megereszkedett területekre pedig feszesítő maszkot kenünk, így minden problémát gyakorlatilag egyszerre orvosolhatunk.

    Natúrkozmetikum – Biokozmetikum

    A natúrkozmetikumok olyan kozmetikumok, amelyek nem tartalmaznak mesterséges adalékanyagokat, illatanyagot, színezékeket, ásványi olajokat és szilikonokat. Emellett a gyártó kerül bizonyos eljárásokat, mint pl. a génmódosítás. A natúrkozmetikumokon belül egy kisebb halmazt képeznek a biokozmetikumok, melyek esetében meghatározott arányban ellenőrzött ökológiai termelésből származó mezőgazdasági alapanyagot is kell tartalmaznia a kozmetikumnak. Azt azonban fontos tudni, hogy az ezekre vonatkozó egységes jogi szabályozás meglehetősen hiányos, ezért lényeges, hogy ha biztosra szeretnénk menni, mindig ellenőrizzük az összetevőket és a tanúsítványok emblémáit (pl. BDIH) a termékek dobozán.

    Niacinamide

    Nem más, mint B3-vitamin. Egy igazi multifunkciós összetevő, mely egyszerre képes harcolni a bőröregedéssel (serkenti a kollagéntermelést), a pattanásokkal, a pigmentfoltokkal és a tág pórusokkal szemben is. Normalizálja a faggyútermelést, csökkenti a gyulladást, puhábbá és ellenállóbbá teszi a bőrt. Aki még sosem hasznát niacinamide-os szérumot, annak először érdemes a 10%-os koncentráció alatti termékeket keresni.

    Q10

    A Q10, más néven ubiquinone egy olyan enzim, mely a sejtek energiatermeléséhez nélkülözhetetlen katalizátor. Legismertebb hatása, hogy képes megkötni a káros szabadgyököket, ami egyrészt a fiatalság (a sima, feszes bőr) megőrzésében játszik szerepet, másrészt a sejtjeink, szerveink rugalmasságának, optimális működésének támogatásában. A szervezetünk is képes előállítani, de termelődése 25-30 éves korunk körül elkezd lelassulni, ezért javasolják a bevitelét táplálékkiegészítő formájában, illetve alkalmazását külsődlegesen, Q10-et tartalmazó krémek segítségével.  

    Retinol

    A retinol, hétköznapi nevén A-vitamin igazi sztárösszetevőnek számít az öregedésgátlásban, hiszen bizonyítottan képes fiatalos működésre programozni a bőrsejteket. Sokféle származéka van, a leggyengébbtől a legerősebb felé: retinyl-palmitate, retinol, retinal, retinolsav stb. Retinolból egy 1%-os koncentrációjú már rendkívül erősnek számít. Bőrfiatalításban verhetetlen (serkenti a kollagéntermelést és antioxidáns hatása is van), de hatásos pattanások és pigmentfoltok kezelésében is. Sokaknál bőrérzékenységet, irritációt okoz a használata, ezért ha még sosem használtad, bőven elég, ha egy 0,1-0,2%-os formulával kezdesz heti 2 alkalommal.

    Ragyogásfokozó/„Brightening”

    Ezek a termékek kimondottan fakó, fáradt, szürkés tónusú bőrre készültek és arra hivatottak, hogy visszaadják az elvesztett üdeséget, egészségtől ragyogást. Erre többféle módon képesek, az egyik az, hogy valamilyen hámlasztó összetevővel (pl. AHA, BHA, C-vitamin) „koptatják” a bőr felső rétegét, a másik pedig, hogy olyan pici csillámló, fényvisszaverő részecskéket tartalmaznak, melyek optikailag ragyogóbbnak láttatják a bőrödet.

    Rétegezés

    A korai 10 lépéses bőrápolási rutinból nőtte ki magát a trend, mi szerint X számú terméket rétegezünk egymásra, ezáltal fokozva és hatóanyagok kombinációját és javítva a bőr hidratáltságát. Fontos, hogy mindig a könnyebb, vizesebb állagútól a nehezebb, zsírosabb állagú termékek felé haladj. Így egy lehetséges sorrend lehet például: szemfestéklemosó, arclemosó, hámlasztó, tonik, esszencia, ampulla, szemkörnyékápoló, hidratálókrém, arcolaj. Természetesen nem kell, hogy ilyen sokféle készítményt használj egyszerre, a hangsúly a minőségi kozmetikumokon, a személyreszabottságon és a megfelelő sorrenden van.

    SPF

    Kevesen vannak tisztában a napvédők flakonján szereplő SPF, azaz Sun Protection Factor pontos jelentésével. Ez a szám azt adja meg, hogy az adott naptej az UVB sugaraknak hány százalékát szűri ki. Az SPF 5: 80%-át, az SPF 15: 93,3%-át, SPF 30: 96,6%-át, SPF 50: 98%-át. Lényeges, hogy ez a szám csak az UVB sugárzásra utal, az UVA-ra nem, pedig ez utóbbi az üvegablakon is képes áthatolni! Az EU-ban érvényes jogi szabályozások miatt azonban az UVA-sugárzás elleni védelemnek minimum harmadakkorának kell lennie, mint az UVB elleni védelemnek, így itthon elég, ha az SPF számot figyeled.

    Ha bármivel kiegészítenétek a sort, írjátok meg nekem nyugodtan! 🙂 Szép bőrt nektek!

    Peonilla xx

    A cikk egy korábbi változata a Nők Lapja Egészség 2019/03. számában is megjelent.

    Fotó: Pexels, Unsplash

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük