• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • 5 ok, amiért megéri lemondanod a kávéról

    A kávé egyáltalán nem ördögtől való. Sőt, szuper dolog! De ha nem vagy tökéletesen elégedett a bőröddel, akkor érdemes ezen a cikken elnyammognod egy picit.

    A lehető legtisztábban étkezem, nem eszem tejterméket, finomított cukrot, kétnaponta cserélem a párnahuzatom, hetente mosom a sminkecseteimet, nagyon figyelek, mit kenek az arcomra, jógázom, meditálok és még sorolhatnám, a pattanásaim viszont mindezek ellenére csak nem akarnak végleg eltűnni az életemből. Ok, nem olyan szörnyű a helyzet, hiszen nem borítja álltól homlokig egybefüggő ragyatenger az arcomat (hála az égnek!), de engem az a 3-4 dudor is baromira zavar, főleg, mert többnyire belső pattiról van szó, ami a legkegyetlenebb fajta (fáj, viszont kinyomni nem lehet, és 2 hétig tuti nem szabadulok tőle). Nagyjából tinikorom óta küzdök velük (azóta azért óriási a javulás, persze), a végleges, tutibiztos megoldást azonban egyelőre nem találtam meg ellenük.

    Az egyetlen dolog, amit nem próbáltam még ki, az a kávé elhagyása. Illetve nem igaz, egyszer nekiugrottam, de a 4. napon csaltam, és onnantól borult az egész. Az igazság az, hogy szenvedélyem a kávé. Imádom az illatát, az ízét, és az egész kis meghitt szertartást, ami az elkészítésével és az elfogyasztásával jár. Sosem ittam sokat, napi egy, max. kettő – ennyi nekem bőven elég volt. Az viszont kellett. Minden. Egyes. Nap. Sokszor – főleg, mikor a fiam még picibaba volt – gyakorlatilag a napom fénypontja volt egy nagy bögre habos, zab- vagy szójatejes latte. Ahh! Arról meg már ne is beszéljünk, hogy a párom olasz, és hát ebből kifolyólag Olaszországba is elég gyakran járunk, ahol a kávézás egy egészen más dimenzióját tapasztalhatja meg az ember. Ott simán megiszom a presszót is minden nélkül, míg itthon ezt szinte elképzelhetetlennek tartom.

    De térjünk vissza a lényegre: úgy három hete megint elkezdett bedurvulni a bőröm, még olyan helyen is jöttek elő kis puklik, ahol az esetek 99%-ban soha, szóval úgy döntöttem, oké, elegem van, próbáljuk meg most tényleg komolyan ezt a kávé detoxot. Jelentem: január 6. óta nem ittam, ma 18 napja. És hogy van-e változás? Van. Mindjárt részletezem is, de előbb íme az 5 ok, amiért jót tehet a bőrödnek, ha lemondasz a kávéról.

    1. A kávé stresszeli a szervezetet – zsírosítja a bőrt, eltömíti a pórusokat

    A kávé megemeli a stresszhormon szintjét a szervezetben, melynek következtében több inzulin kezd el termelődni, ez pedig a bőr erőteljesebb faggyútermelését váltja ki. Emellett az új bőrsejtek túlzott képződését is előidézi, ami a pórusok eltömődéséhez vezethet. E kettő máris elég ahhoz, hogy könnyebben feltűnjön a színen néhány jól megtermett   r a g y a. Bleh.

    2. Akadályozza a vitaminok, ásványi anyagok felszívódását

    Amikor evés előtt vagy után közvetlenül (vagy max. 1 órán belül) legurítasz egy jó erős feketét, az gátolja az elfogyasztott ételben található vitaminok és ásványi anyagok többségének (különösen a vasnak, cinknek, szelénnek és a kalciumnak) a felszívódását. Ami rossz hír, hiszen a szép, tiszta bőrhöz óriási szükség van rájuk.

    3. Savasít és károsítja a bélflórát

    Az előző posztomban pont a bélflóra fontosságáról írtam – ezt itt elolvashatod, ha még nem tetted. Sajnálatos, de tény, hogy a kávé savasságából kifolyólag negatív irányba billenti a bacik arányát a bélben. Ez a B vitaminok csökkent termelését is előidézheti (ugyanis azok itt, a bélben termelődnek) – ami pedig az akne mellett még számos más egészségügyi problémát is generálhat.

    4. Fokozza a gyulladásos folyamatokat (a bőrben is)

    A kávé felerősíti a gyulladásos folyamatokat is a szervezetben, így a meglévő vagy újonnan keletkező pattanások sokkal duzzadtabbak, pirosabbak lehetnek, és más gyulladásos bőrproblémák is felerősödhetnek (pl. rosacea, ekcéma, dermatitisz).

    5. Dehidratál és akadályozza a kollagéntermelést

    Két elég nyomós indok, hogy leszokj: a kávé vízhajtó hatású, így nemcsak szárítja, de ráncosítja is a bőrt, ráadásul ez utóbbit csak tovább fokozza, hogy a fekete nedű gátolja a kollagén- és elasztin termelést is. Sokan akkor csodálkoznak rá a különbségre, mikor már egy ideje nem isznak kávét, és meglátják, hogy mennyivel ragyogóbb, élettel telibb lett a bőrük.

    Tapasztalataim

    Szóval, mint említettem, 18 napja „tiszta” vagyok. Lol. És hát azt kell, hogy mondjam, hogy már egy hét után elkezdett kitisztulni a bőröm. A nagy göbök visszahúzódtak, sőt mintha kisebbek lennének a pórusaim és kevésbé zsírosodna a T-vonalam is. Összességében szebb a bőrképem. Juhé! De persze, azért vannak sajnos hátulütői is a dolognak, ugyanis az első 2 hétben szó szerint zombiként tengődtem, és nagyon nehéz volt megállni, hogy ne adjam fel az első csodás kávés fotó láttán az egészet. A hangulatom is elég ingadozó volt emiatt (már kezd normalizálódni), de állítólag ez normális. A fejem viszont mindösszesen egyszer fájt, a 7. napon, amit egy kicsit furcsállok is, mert azt hittem, ez előbb fog bekövetkezni. Aznap délután ittam egy fekete teát, hogy enyhítsek egy kicsit az elvonón, és tényleg használt is. Nagyon várom a napot, amikor kávé nélkül is újra energikus leszek (állítólag ez is eljön), mert ez azért így kisgyerek mellett elég nagy kihívás 😊

    És hogy mivel próbálom helyettesíteni a kedvenc lattém? Többnyire zöld teával, matcha lattéval és vettem egy árpa-rozs-pitypang-cikória keverékéből készült „kávét”, ami ízre leginkább a retró macikávéhoz hasonlít. De most ráálltam a projektre és beszereztem egy doboz chai teát (helló, chai latte!) meg fehér teát (dupla adag antioxidáns) is, hogy kicsit bővítsem a repertoárt. Egyébként ezeket mind szeretem, úgyhogy azzal nincsen gond.

    Mindezektől függetlenül azt gondolom továbbra is, hogy ha te úgy látod, hogy neked bírja a bőröd a kávét, mértékkel nyugodtan lehet inni, mert számtalan pozitív hatása is van. Pl. tele van antioxidánsokkal, megelőzi az Alzheimert stb. Szóval nem mondom, hogy a kávé rossz. Ohhh, dehogy! VISZONT, ha gyulladásra hajlamos a bőröd, ekcémával, rosaceával, dermatitisszel vagy makacs pattanásokkal küzdesz, akkor szerintem mindenképpen érdemes tenni egy próbát az elhagyásával! Számomra ez egy próbatétel is, hogy le tudok-e szokni valamiről, amiről azt gondoltam, hogy soha, de SOHA nem tudnék. Néha jó ilyen kísérletbe is belemenni, hiszen alapvetően nem jó semminek sem a függője lenni. És látod, nekem is sikerült, pedig aki ismer, az tudja, hogy nagyon nagy kávérajongó vagyok. 😊 Nagyon kíváncsi vagyok, hogy hosszabb távon, hogyan változik majd a bőröm, úgyhogy később updatelek majd ezzel kapcsolatban!

    Ja, és még egy dolog. Koffeinmentes kávét azért nem iszom helyettesítőként, mert egyrészt abban is van egy minimális mennyiségű koffein, másrészt pedig a savasság, dehidratáló és bélflóra romboló hatás ugyanúgy igaz rá. Hát ennyi.

    UPDATE: A poszt óta újra iszom kávét, de igyekszem csak reggel inni egyet, délután zöld teát vagy matcha lattét kortyolok helyette. Ez így most úgy érzem, az arany középút. 😊

    Te próbáltál már leszokni a kávéról? Na és a szebb bőrért cserébe megtennéd?

    Szép napot, szép bőrt!

    Peonilla xx

    SHOP MY FAVES

    Fotó: Pinterest & David Mao

    Follow:

    8 Comments

    1. 2019-03-21 / 08:19

      This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

      • peonilla
        Szerző
        2019-07-10 / 11:02

        Thank you so much! 🙂

    2. Eszter
      2022-12-28 / 08:05

      Szia! Nem tudom elolvasod e mert már régebbi írásod de én mindig is sok pattanással küzdöttem a bőrgyógyász nem talált megoldást utána már én is beletörődtem a dologba. Azt sejtettem viszont hogy valószínűleg az androgen hormonok a felelősek. Olvastam egy cikket miszerint a kávé fokozza a stresszhormonokat és az androgen szint nő emiatt. Rendszeresen napi 2-3 kávét ittam. Egyik napról a másikra leraktam, 1 hétig majd szetment a fejem. De onnantól kezdve elkezdett a bőröm tisztulni ilyen tiszta nem is tudom mikor volt el se tudom hinni pedig a mellkason nyakam főleg állandóan tele volt.

      • peonilla
        Szerző
        2022-12-29 / 21:22

        Naná, hogy elolvasom! 🙂 Örülök, hogy ilyen sokat segített a kávé elhagyása! Van, akinél tényleg nagy akne trigger, úgyhogy érdemes kipróbálni az elhagyást. Őszintén nagyon örülök! ❤️

    3. Szaucsuk Erika
      2024-01-01 / 20:35

      Sziasztok! Úgy tűnik, eltelt egy év, de én csak most olvastam a bejegyzést. Talán elolvassátok. Mintha rólam lenne szó…. Imádom a kávét, el sem tudom képzelni az életemet nélküle. A bőröm meg 57 évesen dettó olyan, amiről beszéltek.
      Próbálok egy próbát tenni. Nem tudom sikerül-e, de nagyon fogok igyekezni. Köszönöm a tippet!

      • peonilla
        Szerző
        2024-01-05 / 11:59

        Szia Erika! Remélem, segíteni fog! 🙂 Legyen szép napod!

    4. Ani
      2024-01-29 / 07:28

      Szia Peonilla! Miért álltál csak vissza a kávéra reggel? (Írod a frissítésben) Én csak ilyen 2 az 1bent iszom gyenge koffeinnel, vajon annyi is elég a pattanásokhoz? 42 éves vagyok és tini koromban egy darab nem volt. Üdv. Ani

      • peonilla
        Szerző
        2024-01-29 / 22:49

        Azért álltam vissza, mert nálam nem volt igazán szerepe a pattanások kialakulásában és nagyon szeretem.:) A 2 az 1-ben instant kávéporokkal nem annyira a koffein, inkább a cukor és egyéb adalékanyagok, tartósítószerek miatt van gond. Nem csak a pattanások miatt. Egyébként ez elég összetett kérdés, nem feltétlenül csak a kávé állhat a háttérben, hanem más életmódbeli, egészségügyi dolgok (pl. hormonális egyensúlytalanság) vagy a nem megfelelő bőrápolás is.

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük