• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • 10 tipp, hogy megőrizd a bélrendszered egészségét a gyönyörű bőr érdekében

    Nem túl szexi téma, de nagyon fontos beszélni róla. A bőrünk egészsége ugyanis nagyban függ a bélrendszerünk állapotától.

    Körülbelül másfél kiló baktérium dolgozik folyamatosan a beleinkben. Összességében pedig gyakorlatilag tízszer annyi baktérium van a testünkben, mint emberi sejt. (Durva belegondolni, igaz?) Közöttük vannak jó és rossz bacik, amiknek tökéletes egyensúlyban kell lenniük ahhoz, hogy a szervezetünk optimálisan működjön. Amennyiben rendben van a bélflóránk, úgy az emésztésünk kiváló, megfelelő mennyiségű K- és B-vitamin termelődik a beleinkben, a nyálkahártyánk védve van, az immunrendszerünk hasít, a bőrünk pedig egészségtől sugárzó.

    Ha azonban a rossz bacik túlsúlyba kerülnek, emésztési problémáink lehetnek, hamarabb megbetegszünk, és hiába eszünk rengeteg vitaminban gazdag ételt, a tápanyagok nem tudnak felszívódni – ergo a bőrünk sem jut hozzájuk. Ilyenkor különböző bőrproblémák jelenhetnek meg az aknétól kezdve a rosaceán, ekcémán át a pikkelysömörig. Enyhébb fokozatban ez lehet „csak” fakó, szürke bőr vagy idő előtti ráncosodás is.

    „Ha szeretnél javítani a bőröd állapotán, először javítanod kell a beleid állapotán.”

    Boldog belek = boldog, pozitív TE

    A bélrendszerünk egyébként nemcsak a bőrünkre vagy az immunrendszerünkre van hatással, hanem kutatások bizonyítják, hogy az érzelmeinkre és a hangulatunkra is. (Az irritábilis bél szindrómában szenvedőknél például nagyobb arányban mutatható ki depresszió és szorongás.) A belünk nemcsak bacikkal van tele, hanem idegekkel is. Mivel legalább olyan bonyolult a felépítése, mint az agyunknak, a bél ideghálózatát bélagynak vagy második agynak is nevezik. A belünk folyamatosan kommunikál az agyunkkal – ezek a jelzések pedig különböző agyterületekre futnak be. „Durván leegyszerűsítve összefoglalom, mi mindenért felelősek ezek a területek: én-érzés, az érzelmek feldolgozása, erkölcs, szorongásérzetek, emlékezet és motiváció” – írja Giulia Enders a Bélügyek című könyvében. A beleink tehát feltételezhetően befolyásolni képesek például az erkölccsel kapcsolatos gondolatainkat vagy hogy mennyire vagyunk pozitívak. Szerintem ez baromi érdekes és izgalmas téma, de mivel még a kutatók is csak most kezdik tanulmányozni ezt a területet, ezért nem mélyednék el jobban benne.

    Térjünk vissza inkább a bőrhöz.😊 Van néhány dolog, amivel segíthetsz a kis bacijaidnak egyensúlyban maradni annak érdekében, hogy nemcsak hogy fantasztikusan érezd magad, de a bőröd is egészséges és gyönyörű legyen. Íme a top 10 tippem!

    1. Egyél feldolgozatlan ételeket!

    Kerüld az előre csomagolt, tartósítószerekkel, színezőanyagokkal, kemikáliákkal felturbózott ételeket. Ide tartoznak pl. a gyorskaják, felvágottak, kész szószok, csomagolt péksütik, mirelit sültkrumpli, pizza és társai. Vásárolj friss, csomagolás nélküli ételeket, vagy olyasmit, ami a lehető legkevesebb beavatkozáson esett át. Ezek fogják ugyanis a jó baktériumok termelődését segíteni.

    2. Ne stresszelj!

    Vagy legalábbis ellensúlyozd valamivel, ha sok a stressz az életedben. Ez NAGYON fontos. Hogy miért? Azért, mert stressz esetén a bél készenléti üzemmódba kapcsol, kevesebb váladékot termel, és csökkenti a saját vérellátását. Ennek következtében pedig felborul a bélflóra egyensúlya. Létezik egy ún. P neuropeptid, ami ilyenkor felszabadul a bélben. Ez befolyásolja a lipidek és a faggyú termelődését, sőt a faggyú zsírsavösszetételét is. Mivel hatására több faggyú termelődik, zsírosabb lehet a bőröd és pattanások, egyéb bőrproblémák is felüthetik a fejüket.

    3. Barátkozz meg a fermentált ételekkel!

    Savanyú káposzta, kefir, miso, kimchi, tempeh, kombucha – egyél/igyál minden nap ezek közül valamelyikből egy keveset. Ezek az érleléssel készült, probiotikumokban gazdag finomságok a jó bacik termelődését segítik elő. Azt azonban jó, ha tudod, hogy az ecet és a pasztőrözés/hőkezelés elpusztítja az élő baktériumtenyészetet, ezért, ha savanyú káposztát veszel, akkor erre figyelj oda, és részesítsd előnyben a kimért verziót. A legjobb persze, ha saját magad készítesz fermentált zöldségeket.

    A dolgot kiegészítheted egy jó minőségű pro- és prebiotikumokat tartalmazó étrend-kiegészítővel is. A lényeg, hogy minimum 2 milliárd baktériumot tartalmazzon vegyes törzsekből.

    4. Fogyassz prebiotikumokat!

    A probiotikumok önmagukban mit sem érnek. Ahhoz, hogy az általuk képződött jó baktériumok megtelepedhessenek, megfelelő „környezetre” van szükség. Ennek a megteremtésében segítenek a prebiotikumok. Ilyenek pl. a banán, a zabpehely, az articsóka, csicsóka, cikória, endívia, póréhagyma, fokhagyma, vöröshagyma, bab, borsó, spárga és a búza. Fontos, hogy ezeket is rendszeresen fogyaszd, ha szép bőrt szeretnél.

    5. Le a cukorral és az alkohollal!

    Igen, tudom, erről (is) volt már szó A tiszta, szép bőr titka 1. című cikkemben, de itt is muszáj megemlítenem, ugyanis a cukor rendkívüli módon károsítja a bélflórát. Csakúgy, mint az alkohol (egyébként az alkoholnak is nagyon magas a cukortartalma). Ahol lehet, hagyd el az édesítést és használj mértékkel (!!) természetes édesítőszereket pl. sztíviát, lucuma port, egy kevés termelői mézet vagy juharszirupot. (A mesterséges édesítőszerek szintén megzavarják a bélflórát.)

    6. Párold meg a zöldséget, áztasd be az olajos magvakat, gabonákat!

    Sokan nehezen emésztik meg a nyers zöldségeket különösen az esti órákban (ez mondjuk mindenkire jellemző), ezért előnyösebb, ha megpárolod vagy kicsit megsütöd őket egy kevés olíva- vagy kókuszolajban. A salátákat, nyers zöldségeket pedig edd inkább délelőtt vagy ebédre. Az olajos magvak (mandula, dió, kesudió stb.), gabonafélék (quinoa, köles, hajdina, zab stb.) szintén sokak számára nehezebben emészthetők, ezért ezeket is érdemes 2-3 órára beáztatni fogyasztás, vagy főzés előtt. Ezzel a tápanyagtartalmuk is nő.

    7. Falatozz lassan, rágd meg jól az ételt + ne egyél, ha ideges vagy!

    Az emésztés a szájban kezdődik – ezt nem most hallod először, ugye? A nyálunk is tartalmaz emésztőenzimeket, és ha gyorsan lenyeled a kaját, akkor ezek nem tudnak működésbe lépni – tehát sokkal nagyobb feladat hárul a beleidre. Figyelem: minimum 40-szer rágd meg a falatot. Sok? Na látod, ennyire gyorsan eszel. Ha stresszes vagy ideges vagy, akkor pedig ne lakmározz, ugyanis ilyenkor a tested a „vészhelyzet” üzemmódra koncentrál, így az emésztésed lelassul.

    8. Nyugtasd a pocakod gyógynövényteákkal, fűszerekkel!

    Evés után egy jó meleg édeskömény, kamilla, csalán, borsmenta, gyömbér vagy citromfű tea csodákra képes. Én rengeteg gyógynövényteát iszom, és imádom őket. Ha nem vagy hozzászokva, kezdd a kamillával! Tehetsz bele egy minimális mennyiségű mézet is, ha úgy érzed, úgy ihatóbb. A sok só helyett pedig fűszerezd inkább az ételeidet emésztésjavító fűszerekkel: ilyen pl. az oregánó, a gyömbér, a kömény, fahéj, majoránna (epére nagyon jó), kakukkfű, bazsalikom.

    9. Ne akarj túl sokat!

    Szerintem ezt a mostani egészséges gasztro forradalom idején fontos kiemelni, mert én is hajlamos vagyok beleesni abba a hibába, hogy túl sokat szeretnék. A smoothie-kba százféle zöldséget, gyümölcsöt, proteinport, spirulinát, gyógygombát kiskutyafülét beleturmixolunk, aztán meg csodálkozunk, ha újabb két ragyával gazdagodunk kisimult, kitisztult bőr helyett. Ugyanez igaz a hangzatos táplálékkiegészítőkre, szépségporokra és társaikra. Lassíts! Biztos vagy benne, hogy erre mind szüksége van a szervezetednek? Szerinted egy ősember tudná, hogy ezek egyáltalán mik? Ugye, hogy nem? Akkor miből gondolod, hogy a mai ember szervezete az ilyen-olyan csodaporok nélkül nem képes optimálisan funkcionálni? Nem azt mondom, hogy ne próbáld ki őket, ha mindenáron szeretnéd, de tedd azt MÉRTÉKKEL. Ugyanezt gondolom egyébként a túl sokféle kozmetikum használatáról is… sokszor a kevesebb több, ezt ne felejtsd el!

    10. Halld meg a tested üzenetét!

    A tested folyamatosan „beszél” hozzád, csak éppen nem túl hangosan. Meg kell tanulnod meghallani, megérezni, meglátni a jeleket, amiket küld feléd. Nem vagyunk egyformák, nincs mindenkire ráhúzható recept, de Te pontosan tudod, hogy mi a jó neked. Ha nem érzed jól magad a bőrödben, sokszor vagy fáradt, kimerült (és nem csak a sok munka miatt), erős PMS görcsök kínoznak, nem múlnak a pattanásaid, sokat fáj a fejed, gyakran fel vagy puffadva, akkor tudd, hogy ezek a tünetek mind-mind arról árulkodnak, hogy valami nem stimmel odabent. Sokan már annyira megszokták, hogy nem is foglalkoznak velük. Pedig ezek NEM NORMÁLIS dolgok! Nem kéne, hogy így érezz. De akkor miért érzel mégis így? Azért, mert AZ VAGY, AMIT MEGESZEL. Az ételekből épülnek fel a sejtjeid, ezekből pedig az egész tested. Ez ilyen egyszerű. Gondolkodj el ezen egy kicsit.

    +1 Egyéb bélflóra gyilkosok

    Antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, fogamzásgátlók, savlekötők, gyulladáscsökkentők stb.
    – Sok finomított liszt- és rossz zsír- (repceolaj, napraforgóolaj, szójaolaj stb.), kevés rostfogyasztás
    Szénsavas üdítők, energiaitalok, túl sok feketekávé
    Túl sok hús
    Kevés folyadékfogyasztás (evés közben ne igyál!)
    Gyász, depresszió, szorongás
    Táplálékallergia, ételérzékenység
    – Környezeti hatások: vegyszerek, tisztítószerek, ólom, higany, egyes kozmetikumok stb.

    Remélem, hogy tudtam egy kicsit segíteni, hogy rátérj egy teljesebb, egészségesebb és boldogabb élet felé vezető útra. Az egészség (és az egészséges emésztés!) a legfontosabb kincsünk. És ez nem holmi nagymamás elcsépelt közhely. Innen indul ki MINDEN. A szépség is.

    Csodás napot Neked!
    Peonilla xox

    Fotó: Pinterest & Sarah Dorweiler

    SHOP MY FAVOURITES

     

    Follow:

    4 Comments

    1. 2019-03-15 / 13:01

      Loving the information on this web site, you have done outstanding job on the blog posts.

      • peonilla
        Szerző
        2019-03-20 / 12:43

        Thank you!

    2. Ami
      2023-07-17 / 18:47

      Thank you for this!
      You helped so mutch♡

      • peonilla
        Szerző
        2023-07-17 / 19:47

        I am glad if i could help 🙂

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük