• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Ezektől lett újra szép és egészséges a bőröm

    Nem titok, hogy sajnos nem áldott meg tökéletes bőrrel a sors. Nagyjából a gimis évektől kezdve pattanásokkal küzdöttem, ami miatt nem túlzás azt állítani, hogy mindent kipróbáltam kezdve a drogériás szárító termékektől a natúr házi szappanokon és drága high-end márkákon át a bőrgyógyász által felírt gyógyszertári készítményekig. Szó szerint mindent. Egészen addig a pontig azonban nem tapasztaltam tartós pozitív eredményt, amíg nem kezdtem el távolabbról szemlélni az egész pattanás kérdést. Hiába kerestem én is, más hasonló cipőben járókkal egyetemben „A csodaterméket”, ami majd egy szempillantás alatt elmulasztja az összes csúfságot a bőrömről, nem találtam meg. Mert nincs ilyen.

    Tudatos, irritációmentes, személyre szabott bőrápolási rutin van, ami sokat segít, de ez is csak egy kis szelete a teljes képnek. (Ugyanígy, ha a ráncok ellen keresed a tuti ránctalanítót, vagy a száraz/olajos bőrödre a tökéletes krémet, tudd, hogy ez a legtöbb esetben nem lesz elég. Sajnos a dolog ennél sokkal összetettebb.) A szép bőr ugyanis nem csak és kizárólag a fürdőszobapolcodon sorakozó termékek eredménye, hanem a teljes életmódodé. Most megosztom veletek, hogy nekem milyen változtatások hoztak valóban hosszú távú eredményt. Ami nem azt jelenti, hogy ma már soha nem bukkan elő egyetlen apró pattanás sem a bőrömön, de többnyire tiszta az arcom, ami óriási eredmény, hiszen természetes úton értem el. 

    Nem biztos, hogy ezek közül mindenkinek minden beválik, mert ahogy a testünk, a bőrünk is teljesen egyedi, de azt gondolom, vannak általánosabb érvényű „szabályok”, amik nagy valószínűséggel közelebb visznek a vágyott tiszta, egészségtől sugárzó bőrképhez.

    Kiiktattam az irritáló és komedogén összetevőket

    Amikor elkezdtem nem csak csomagolás, ár és illat alapján vásárolni, hanem vettem a fáradtságot, hogy megértsem, mit jelentenek az INCI (összetevőlista) utáni furcsa nevű összetevők, egy teljesen új világ tárult elém. Egy bekezdésben most nem fogok tudni összetevőlista elemzés oktatást tartani, de őszintén ajánlom, hogy te is fektess ebbe egy kis energiát és mindig csekkold, mit tartalmaz valójában az a termék, mielőtt bedőlsz bármilyen marketing bullshitnek.

    A teljesség igénye nélkül irritáló összetevőnek számít az alkohol (alcohol denat, ethanol, benzyl, isopropyl alcohol stb. kivéve a zsíralkoholok pl. cetyl, cetearyl, setaryl, lauryl, myristyl alcohol), a sodium lauryl sulphate (SLS), a parfümök (fragrance, perfume), illatanyagok és illóolajok is (pl. bergamott, grapefruit, menta). Komedogén – azaz potenciálisan pattanást okozó – összetevők az ásványi olajok (petrolatum, mineral oil, paraffin), a kókuszolaj, a méhviasz, kakaóvaj, shea vaj, lanolin, alga kivonat, Isocetyl Stearate, Isopropyl Isostearate, Isopropyl Myristate stb. Nyilvánvalóan a parabének, egyéb mesterséges és felesleges kemikáliák szintén tiltólistásak, de mindig azt figyelem, hogy az INCI lista első 7 helyén a felsoroltak közül lehetőleg ne szerepeljen semelyik. A lista végefelé, ha van 1-2 problémásabb összetevő, az kevésbé kockázatos, de persze, a minél szebb INCI lista a cél. Ellenőrzéshez gyakran böngészem a Krémmánia és EWG oldalakat, hiszen fejből én sem tudok mindent.

    Elhagytam a tejtermékeket és a szóját

    Kutatásokkal egyértelműen még nem tudták bebizonyítani, hogy a tejtermékek fokozzák a pattanások kialakulását, ennek ellenére mégis rengetegen számolnak be arról, hogy amint kiiktatták őket az étrendjükből, drasztikusan javult a bőrük állapota. Én is egy vagyok azok közül, akik ezt csak megerősíteni tudják, részben ezért évek óta nem fogyasztok tejterméket. (Részben pedig amiatt, hogy a gyomrom se szereti őket). A vajat hagytam el legkésőbb, amikor rájöttem, hogy ez az általam imádott tejtermék is kibabrál a bőrömmel. A szója aknéra hajlamosító hatása szintén későbbi felfedezés nálam (a kávémba évekig szójatejet öntöttem, mondván a legjobban habosítható növényi tej). Egy éve teljesen leálltam vele, és a hátamon néha előbukkanó pattanások végleg elmúltak. Azóta a mandulatej a kedvencem.

    Mérsékeltem az olajos magvak, zsíros ételek fogyasztását

    Nálam óriási „trigger” az olaj és a zsír is. Ha olajban sült, túl zsíros ételekből, illetve olajos magvakból (vagy magkrémekből pl. mogyoróvajból) túl sokat eszem, garantált a másnapi gyulladt pukli. Sajnos a csokoládé is hasonló csúfos következményekkel szembesít, ezért néhanapján 1-2 kocka feketecsoki a maximum, amit engedélyezek magamnak (szerencsére nem vagyok csokifüggő).

    Elkezdtem frissen préselt leveket és gyógyteákat inni

    Szinte hihetetlen, de egy-két napon belül látom az arcbőrömön, ha beiktatom az étrendembe a frissen préselt zöldség- és gyümölcsleveket. Ezért rendszeresen készítek otthon centrifugával egy nagyobb adagot, amit aztán 3-4 napig iszom minden reggel. Ha nincs időm, akkor pedig megveszem a juice bárok leveit is, mert tudom, hogy mennyire jót tesznek nemcsak a bőrömnek, de az egész szervezetemnek. A gyógyteák tisztító, bőrszépítő hatásában szintén nagyon hiszek, hatalmas készletem van otthon. Akne szempontjából a csalánra, a zöld teára/matchára, a cickafarkra, fodormentára, pitypangra és az ajurvédikus Nimba teakeverékre esküszöm.

    Nem bíztam/bízom a véletlenre a cink, magnézium és béta-karotin bevitelét

    Táplálékkiegészítők közül a pattanások mérséklésében számomra a legnagyobb változást a cink, a magnézium és a béta-karotin (A-vitamin) szedése hozta. Persze, változatos táplálkozás mellett. Nem szedem őket minden egyes nap. A cinket kúraszerűen általában egy hónapig szoktam szedni, aztán egy hónapig nem, amikor a béta-karotinra térek át, a magnéziumot pedig leginkább a ciklusom második felében kezdem el, hogy a mellékvesék túlműködését ellensúlyozzam és megelőzzem a hormonális pattik megjelenését. Mostanában kapszula helyett a magnéziumos fürdősó és testápoló nagy kedvenceim, amikből még hatékonyabban szívódik fel ez a fontos ásványi anyag. Egyébként felmérések szerint a felnőtt lakosság 80%-a magnéziumhiányos, ami gyakori fejfájást, hangulatingadozást, fáradékonyságot, ingerlékenységet, alvásproblémákat és izomgörcsöket is okozhat.

    Megértettem a belek és a bőr közötti összefüggést

    Amiről korábban írtam is egy blogposztot. Az itt megosztott 10 tippet igyekszem betartani, hiszen a bélflóra egyensúlyának fenntartása nélkülözhetetlen fontosságú a szép bőr érdekében. Ezek közül az egyik a fermentált ételek és a probiotikumos táplálékkiegészítő beiktatása az étrendbe. Ezt a Biosa Flora italt nagyon megkedveltem (na nem az íze miatt :D), mert ugyan nem tartalmaz nagyon sok bacit, viszont rengeteg bőrfiatalító, -szépítő antioxidánsban gazdag gyümölcsöt és gyógynövényt (pl. vörös szőlő, feketeszeder, feketecseresznye, fekete ribizli, bodza, csalán stb.) igen.

    Leálltam a bőröm piszkálásával

    Ezt most kicsit emlékeztetésnek is szánom magamnak, mert sajnos borúsabb vagy stresszesebb napjaimon még mindig nem tudom teljes mértékben megállni, de sokkal (sokkal!) jobb a helyzet, mint 10 évvel ezelőtt, amikor képes voltam fél óra alatt olyan helyeken is sebet ejteni az arcomon, ahol az égvilágon semmi nem volt. És tudom, hogy ezzel nem vagyok egyedül. Erről szeretnék is majd egy külön posztot írni, mert sarkalatos pont és tényleg sokat ronthat az ember az arcbőrén, ha újra és újra piszkálni, nyomkodni kezdi. A bacik továbbterjednek, a sebek heggel és lassan halványuló pigmentfolttal gyógyulnak, rosszabb esetben elfertőződhetnek (ilyesmivel sajnos már dokinál is jártam, nem nagy móka.) Szóval inkább kapcsold le a lámpát, használj gertyát vagy valahogyan kreálj félhomályt a fürdőszobában, és ne nézd magad túl közelről a tükörben! 😉

    A sort folytathatnám tovább, hiszen a pattanások kérdése egy nagyon összetett dolog és szinte minden hatással van a kialakulásukra, de azt hiszem, ezek azok a legfontosabb változtatások, amik nekem a leginkább segítettek kordában tartani őket. Remélem, van közöttük olyan, amik neked is beválnak! 🙂

    Legyen szép napod!

    Peonilla

    xx

    *A cikkben szereplő linkek nem szponzorált vagy ‘affiliate’ linkek, egyszerűen csak tényleg szeretem őket, és szerettem volna megosztani veletek. 🙂

    Fotó: Tóth Regina, Unsplash

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük