Kutatások szerint, aki hetente háromszor egy órát jógázik, átlagosan 9 évvel tűnik fiatalabbnak a koránál. Hogy ez hogyan lehetséges? „A jóga fizikai, energetikai és lelki szinten is kifejti jótékony hatását. Gyakorlása felpezsdíti a vérkeringést, kiegyensúlyozza a testet-lelket, energiával tölt fel, ennek hatására a testünk rugalmassá, a szellemünk frissé, megjelenésünk pedig sugárzóvá válik, mely a fiatalság benyomását kelti” – mondja Szeidl Éva hatha-, női-, kismama jóga és meditáció oktató.
„Kimondottan fiatalító hatással elsősorban a fordított és félfordított testhelyzetben végzett ászanák (Viparíta-karani, Szarvángászana, Halászana) rendelkeznek, de hasonlóan hatékony az Adhó-Mukha-Svanászana (lefele néző kutyapóz), a Kandar-ászana (jógahíd) és a Pascsimóttánászana (ülésből előredöntés) is. Ezek az ászanák élénkítik a vérkeringést, rugalmasan tartják a gerincet és kiegyensúlyozzák a hormonháztartást. Említést érdemel, hogy a fiatalság megőrzésében nagyon fontos szerepe van a légzőgyakorlatoknak, a relaxációnak és a meditációnak is.” Ez utóbbi agyműködésre gyakorolt hatását szintén kutatások bizonyítják: kiderült, hogy a 40-50 éves meditálók agykéregvastagsága a 20-30 éves korúakéval egyezik meg a magasabb mentális, érzelmi és viselkedési funkciókért felelős területeken.
De most hadd mutassam be azokat a konkrét jógagyakorlatokat, melyeket kortól függetlenül te is könnyedén elvégezhetsz, és szinte azonnal élvezheted áldásos hatásukat!
Figyelem! Gyakorlás előtt ne feledkezz meg a bemelegítésről!
Adhó-Mukha-Svanászana (lefele néző kutyapóz)
- Helyezkedj el sarokülésben. Vegyél egy mély levegőt, majd kilégzésre nyújtott karokkal hajolj előre. A homlok a talajon, a tenyerek lefelé néznek.
- Most a karokkal nyújtózz előrefele úgy, hogy közben a feneked továbbra is érintse a sarkaidat.
- Nyomd a tenyereket erősen a talajba, majd emeld a csípőd, és nyújtsd a lábaidat. Ha nem tudod teljesen kinyújtani őket, akkor enyhén behajlított térddel, de egyenes háttal végezd a gyakorlatot. Tartsd ki a pózt fél percig.
- Belégzésre a hajlított térdeket finoman engedd a talajra, és bontsd a tartást.
Tilos végezni: A csukló, könyök vagy boka problémái esetén óvatosan végezd.
Pascsimóttánászana (ülésből előrehajlás)
- Helyezkedj el nyújtott ülésben a talajon. A gerinced legyen egyenes, az állad a mellkasodhoz közelítsen, a vállaidat távolítsa a füleidtől.
- Belégzésre a karjaidat nyújtsd a fejed fölé, majd kilégzésre egyenes háttal hajolj a nyújtott lábaidra. Ha nem éred el a bokádat, érintsd a lábszáradat a kezeiddel (vagy ott, ahol eléred), a hátadat viszont próbáld egyenesen, a lábaidat pedig nyújtva tartani. Lélegezz mélyeket.
- Belégzésre lassan domborítva emelkedj fel.
Tilos végezni: Gerincsérvvel vagy bármilyen gerincproblémával, isiásszal.
Tipp: Az erős nyújtás ellensúlyozására végezd el a Púrvottánászanát (hátsó fekvőtámaszt): tedd a tenyereidet a talajra a csípőd mögött, az ujjak a lábfejek irányába mutassanak, majd emeld meg a csípődet olyan magasra, hogy a hátad a talajjal párhuzamos síkot képezzen. Kilégzésre engedd le a feneked, és bontsd a tartást.
Viparíta-karani (félgyetya)
- Háton fekvésben hajlítsd a lábaidat, és helyezd el őket csípőszéles terpeszben. A karjaid, tenyerekkel lefelé pihenjenek a tested mellett a talajon.
- Belégzésre emeld a csípőd, a mellkasod közelítsen az álladhoz. Ez az ún. kis jógahíd.
- A karjaiddal támaszd meg alulról a derekadat. Belégzésre lassan emeld a magasba az egyik lábad, majd zárd mellé a másikat is.
- A medenceöv ereszkedjen a tenyerekbe. Érezd, hogy eközben a hasad puhán behúzódik. A lábakat tartsd zárva, de teljesen kinyújtani nem kell őket.
- Kilégzésre engedd a lábaidat a talajra, bontsd a kéztartást, és engedd le a medencét is. Háton fekvésben (Savászana) mélyeket lélegezve relaxálj néhány percig, vagy ameddig jól esik.
Tilos végezni: nyakcsigolya problémákkal, gerincsérvvel, magas vérnyomással, nagyfokú érelmeszesedéssel, szívbetegségekkel, retinaleválásra vagy bevérzésre hajlamos szemmel, zöldhályog esetén és menstruáció alatt.
Remélem jól esett és egy kicsit felfrissültél, legyen szép napod! 🙂
Peonilla xx
A cikk a Nők Lapja Egészség magazin 2016/12. számában is megjelent.