Mi okozza a „bacnét”?
Az angolul back + acne = bacne-nak nevezett jelenségnek, azaz a háton felbukkanó pattanásoknak, az arcon megjelenőkhöz hasonlóan első számú, közvetlen oka a faggyúmirigyek túlműködése, az elhalt hámsejtek feltorlódása, illetve az aknét okozó baktériumok túlszaporodása. A kiváltó okok azonban valamelyest eltérőek lehetnek, hiszen más hatások érik a test bőrét. Ezeket fogom most sorra venni.
Komedogén, irritáló hajápoló termékek
Sokan nem gondolnak rá, pedig a hajápoló készítmények is okozhatnak pattanást a vállon, a háton, a mellkason, hiszen, ha zuhanyzás közben mosol hajat, ezek szépen lefolynak a testedre is. Az SLS-t, SLES-t és egyéb szulfátokat tartalmazó samponok irritálhatják, száríthatják a bőrt, ezért a fejbőröd érdekében is ezektől mentes terméket válassz. Jól teszed, ha figyeled a komedogén összetevőket is, ezek azok, amik potenciálisan eltömíthetik a pórusaidat. Ilyen például a kókuszolaj, a kakaóvaj, a különféle waxok, az Isopropyl Myristate vagy a Myristyl Myristate. (A Krémmánia oldalon az összetevők után az első kis szám jelöli 0-5-ös skálán azt, hogy mi mennyire komedogén.) A hajlakk is sok esetben irritálhat, emellett a különböző habok, hajformázók, védő spray-k az arcon is okozhatnak problémát, hiszen éjszaka a párnádra kerülnek, amibe szépen belefekszel. Szóval tényleg érdemes mindent átnézni. Egyébként az is egy megoldás, ha nem zuhanyzás közben, hanem egy külön alkalommal mosol hajat a kádba hajolva, így elkerülheted az ezekkel a termékekkel való érintkezést.
Komedogén, túlszárító testápoló termékek
Egyértelmű, hogy számodra az sem lesz mindegy, hogy milyen tusfürdőt és testápolót vagy egyéb, testre való termékeket használsz. Ezeket ugyanúgy tüzetesen meg kell vizsgálnod, hogy milyen összetevőket rejtenek. Ha nagyon illatos és habzó a tusfürdőd, máris gyanús, hogy túl irritáló, keress helyette egy illat- és szulfátmentes változatot! Az én kedvencem jelenleg a Nécessaire tusfürdője (a SPACENK oldalán elérhető), de akár a drogériás illatmentes Babydream is szuper választás, sőt gyógyszertárban is vannak gyengéd tusfürdők és testápolók (pl. Uriage, La Roche-Posay). Még jobb, ha egy kis szalicilsavat is tartalmazó tusfürdőt veszel (Body+Me-nek van ilyen), hiszen ezzel gyengéden segíted az elhalt hámsejtek távozását is. Sőt, beszerezhetsz kimon
dottan testre való hámlasztót is (pl. a Paula’s Choice 2% BHA Body Smoothing Spot Exfoliant nagyon jó). A A durva szemcsés radírokat, szivacsokat, testolajokat és zsíros, nehéz krémeket viszont inkább kerüld a pattanásos részeken!
Izzadás és műszálas ruhák
Másik gyakori ok lehet, ha – főleg a nyári melegben – műszálas, szűk ruhákat hordasz, napközben beleizzadsz, és csak pang a bőröd egész nap alatta. Válassz inkább jól szellőző, természetes anyagból készült ruhákat. Egy nehéz hátizsák, ami alatt izzadsz, szintén problémás lehet. Sportolás után is fontos, hogy mihamarabb lezuhanyozz, nyáron pedig simán bármikor, amikor úgy érzed, megizzadtál.
Illatos, vegyszeres mosószerek, öblítők
Több szempontból is előnyödre válik, ha lecseréled a konvencionális, szuperillatos mosószereket, öblítőket valamilyen gyengéd, természetes változatra. Ezek a pattanások mellett akár ekcémát is okozhatnak idővel. Ma már annyiféle változat létezik, és drogériákból is simán beszerezhetőek. Az én személyes kedvenceim a Sansin folyékony mosószerei és a Herbow mosóparfümök.
Piszkálás, nyomogatás
Tudom, hogy nehéz megállni, és néha észre sem veszed, hogy már ott is a kezed, és piszkálgatod a hátad. De fontos lenne, hogy megálljt parancsolj magadnak, így ugyanis garantáltan csak tovább terjeszted a bacikat, még több és csúnyább, pigmentfolttal, heggel gyógyuló gyulladásokat okozva. Szerezz be pattanás elleni tapaszokat (pl. Cosrx acne patch) és fedd le őket, így kevesebb az esély, hogy hozzájuk nyúlsz.
Hormonális problémák
A háton lévő akne sok esetben hormonális egyensúlytalanságra is utalhat. Gyakran jelennek meg itt pattanások például a fogamzásgátló abbahagyását követően, vagy terhesség alatt, után. Testépítőknél, túl sok állati fehérjét (fehérjeporokat, – szeletet, tejsavót) fogyasztóknál is sokszor kialakul a probléma. Ha semmi sem használ, érdemes lehet e téren kivizsgáltatni magad, de addig is igyekezz kerülni a szóját, és az olyan nem fermentált szójatermékeket, mint a szójatej vagy a tofu. (Fun fact: nálam is a szója volt a ludas annak idején.) Húsból is próbálj kevesebbet és lehetőleg tanyasit vásárolni, emellett a tejtermékek (különösen a tej), valamint a fehér cukor és rossz szénhidrátok (pl. cukros péksütik, fehér kenyér) fogyasztását is csökkentsd minimálisra.
Mit tehetsz még?
Ha épp nincs tele aktív pattanással vagy sebekkel a hátad, kezdj el rendszeresen szárazkefemasszázst végezni. Ehhez egy hosszabb nyelű, természetes sörtéjű kefét szerezz be, és zuhanyzás előtt, még száraz bőrön dörzsöld át vele az egész tested. Ez segít egyrészt eltávolítani az elhalt hámsejteket, másrészt serkenti a nyirokkeringést, és beindítja a bőr méregtelenítő folyamatait. Szintén fontos, hogy cserélj gyakrabban ágyneműt (akár hetente egyszer vagy kétszer), különösen, ha a hátadon alszol. Végezetül pedig, ha úgy érzed, már mindennel próbálkoztál, de mégsem javul a dolog, keress fel egy bőrgyógyászt.
Szép bőrt!
Peonilla xx
A cikk a Marie Claire oldalán is megjelent.