• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Retinol, a 21. századi csodaszer?

    Mi az a retinol?

    A retinol, vagy más néven A-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amely állati (retinol) és növényi formában (karotinoid) található meg a természetben – mondja Mayer Petra kozmetikus. – A retinol természetes formájában minden létező organizmusban jelen van, és elengedhetetlen eleme az olyan alapvető biológiai folyamatoknak, mint a látás vagy a sejtnövekedés. Belsőleg elsősorban állati forrásokból vehetjük magunkhoz (pl. hal, máj, szív, vese, tojás, tej, vaj), mely ebben a formában teljesen fel is szívódik. Ezzel szemben a karotinoidok növényekben találhatók meg (pl. sárgarépa, sütőtök, paradicsom, saláta, répa), melyek közül a béta-karotin a leghatékonyabb. A karotinoidokból a szervezet állítja elő az A-vitamint, és a májban raktározza azt – teszi hozzá.

    Ami a bőrápolást illeti, annak ellenére, hogy régebben csak receptköteles, bőrgyógyászati termékekben szerepelt, a retinol manapság egyre divatosabb összetevő a különféle kozmetikumokban. – A bőr számára az egyik legfontosabb vitaminról van szó. Többek között erősíti a védelmi funkciókat, csökkenti a kollagén lebomlását, serkenti a mélyen fekvő bőrrétegekben az új kötőszövetrostok kollagénből való képződését és szabályozza a faggyútermelést. Külsőleg alkalmazva azonban látványos bőrmegújító hatása nem magának az A-vitaminnak, hanem természetes származékainak, a retinoidoknak van. Ezek hatékonysága erősségüktől függően, illetve a kozmetikumokban használt százalékos koncentrációjuk alapján eltérő lehet.

    Tényleg csodát tesz?

    Az A-vitamin származékainak megvan az a különleges tulajdonsága, hogy képesek kommunikálni a sejtekkel. Átprogramozzák és rábírják a sejteket egy „fiatalosabb”, egészségesebb működésre. Így például egy öregedő, napkárosodott bőrt képesek látványosan megújítani, feszesíteni. A retinol rendszeres használatával halványodnak a pigmentfoltok, egyenletesebb lesz a bőrtónus, csökkennek a ráncok, a pattanások és kiegyenlítődik a bőr faggyútermelése. Kutatások bizonyítják, hogy már egy 0,1%-os koncentrációjú retinolos készítmény is képes minderre mindössze 8 hét alatt. 1%-os koncentráció napi szintű használatával pedig akár 7 nap után örülhetünk az eredményeknek, amiért joggal kiérdemelheti a csodaszer címet – mondja a kozmetikus.

    Fontos tudnod

    Csodaszer ide vagy oda, a retinol használatának számos buktatója is lehet. Egyrészt tudni kell, hogy sajnos nem mindenki bőre tolerálja jól ezt a hatóanyagot.Használata járhat a bőr kipirosodásával, húzódásával, viszketésével, hólyagosodásával, illetve az irritált bőrrész hőérzetre melegebb lehet. A retinol emellett kiválthat hámlást is, ha magasabb koncentrációban egy kevésbé edzett bőrrel találkozik – magyarázza Mayer Petra.

    Ilyen esetben azonnal abba kell hagyni az alkalmazását. Habár a kisebb koncentrációjú, vény nélkül kapható retinolos készítményeknél irritációra és a fent említett mellékhatásokra kisebb az esély, ez esetben is érdemes fokozatosan, eleinte csak 3-4 naponta használni őket. Mivel a retinol fény hatására veszíthet a hatékonyságából, az esti bőrápoló rutinod legutolsó lépéseként vidd fel. Nagyon fontos, hogy mellette nappalra kötelező jelleggel használj minimum 30 faktoros fényvédőt, hiszen fényérzékenyíti a bőrt. Nyári szabadság és fény- vagy hőkezelések (pl. lézeres kezelés) előtt 1 hónappal pedig hagyd abba az alkalmazását. Ha gyantáztatni, esetleg savas hámlasztással történő kezelésre mész, feltétlenül hívd fel rá a kezelő figyelmét, hogy retinolos terméket használsz.

    Hány éves kortól ajánlott?

    Mivel a bőr öregedési folyamatai már a húszas éveink elején elkezdődnek, egy enyhébb változatot (0,1-0,2%-os) nyugodtan el lehet kezdeni használni (főleg, ha esetleg pigmentációs, aknés problémákkal is küzdesz). Harminc éves kor felett pedig – hacsak nem vagy érzékeny rá – mindenkinek kötelezővé kellene tenni a használatát, hiszen a ráncok megelőzésnek sokkal jelentősebb szerepe van, mint hinnénk – tanácsolja a kozmetikus.

    Mikor ne használd?

    Ha babát tervezel, várandós vagy vagy szoptatsz, szigorúan tilos a retinol mind külsőleges, mind belsőleges alkalmazása, ugyanis magzatkárosító hatása van, illetve fejlődési rendellenességeket okozhat. Ha olyan betegséged van, hogy tartósan gyógyszert kell szedned, használat előtt mindenképpen szólj róla az orvosodnak. Szoláriumozás mellett kerüld (a szoli amúgy is tiltólistás!), intenzív napozás, fény- vagy hőkezelés előtt pedig 1 hónappal hagyd abba a retinolos készítmények alkalmazását.

    A leggyengébbtől a legerősebbig

    A krémekben, szérumokban, olajokban megtalálható retinolszármazékok sorrendje erősség tekintetében eltérő. A leggyengébbtől a legerősebbig ez a következőképpen néz ki:

    retinyl palmitate → retinol → retinaldehyde (retinal)→ retinolsav

    Retinolsav továbbra is csak vényköteles készítményekben van, pontosan azért, mert annyira erős. Amennyiben átnézed egy adott retinolos termék összetételét, az alábbi formában találkozhatsz még retinolszármazékokkal: 3-Dehydroretinol, Axerophtholum, Dehydroretinol, Oleovitamin A, Retinoids, Retinol, Retinol Acetate, Retinol Palmitate, Retinyl Acetate, Retinyl Palmitate, Vitamin A Palmitate, Vitamin A1, Vitamin A2.

    Ha egy terméken nincs feltüntetve, hogy mennyi retinol van benne, és a gyártó sem hajlandó elárulni azt, keress inkább másik készítményt. Valószínű ugyanis, hogy olyan kevés százalékot tartalmaz a hatóanyagból, hogy semmilyen eredménye nem lenne a használatának.

    SHOP MY FAVES

    Gyönyörű bőrt!

    Peonilla xx

    A cikk a Nők Lapja Egészség magazin 2018. áprilisi számában is megjelent.

    Fotók: Pinterest, Unsplash

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük