• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Működő tippek ekcéma ellen

    Végeztem egy kisebb felmérést az Insta oldalamon, amiből az jött ki, hogy a 76 százalékotokat érinti az ekcéma problémája. Ez az eredmény nyilvánvalóan nem reprezentatív, de úgy sejtem, nem áll távol a valóságtól és ez őszintén szólva egyáltalán nem lepett meg. Hiszen most mindenki (én is) éjjel-nappal kezet mos, kézfertőtlenít, takarít, ennek következtében pedig akarva akaratlanul is állandóan lemossa a bőréről azt a bizonyos bőrfelszíni emulziót, ami komoly védő és hidratáló funkciót lát el.

    Ha ez nincs, akkor a bőr kiszárad és védtelen lesz a kórokozókkal, irritációval szemben. Innen pedig egyenes az út az ekcéma, illetve más gyulladásos bőrbetegségek kialakulásához. A kéz ekcéma kialakulásának a tél egyébként is kedvez, a most literszám használt alkoholos kézfertőtlenítők és szárító antibakteriális szappanok pedig erre rátesznek egy lapáttal. Természetesen nem csak kézen alakulhat ki ekcéma, hanem gyakorlatilag bármelyik testrészen.

    Mik az ekcéma tünetei?

    Az ekcéma egy gyűjtőfogalom, rengeteg kiváltó oka lehet. Legjellemzőbb tünetei az extrém száraz, piros, hámló és krónikusan viszkető bőr. Sőt, akut esetben hólyagok és sebek is kialakulhatnak rajta. Talán nincs is olyan ember, aki életében legalább egyszer ne tapasztalná meg ezeket a kellemetlen tüneteket. Két fő típusa van, a kontakt irritatív ekcéma (vagy más néven kontakt dermatitisz), ami bőrt irritáló, izgató anyagok (pl. vegyszerek, kozmetikumok, hígítók, tisztítószerek stb.) miatt keletkezik, illetve az atópiás, azaz veleszületett, genetikus túlérzékenység és allergiás hajlam miatt kialakuló ekcéma. Ezen kívül létezik még az ún. szeborreás csecsemőkori (koszmó) és felnőttkori ekcéma. Ez utóbbi általában szintén a fejbőrön jelentekezik korpásodással, de az arcra, fülre, dekoltázsra is átterjedhet.

    Mit tehetsz ellene?

    A legjobb, ha megpróbálod megelőzni, hiszen, ha még sosem volt ekcémád, akkor is kialakulhat látszólag egyik napról a másikra. Ez esetben és akkor is, ha már megjelentek az ekcémás tünetek, bölcs döntés megfogadni a következő tanácsokat.

    Kerüld az alkoholt, illatanyagokat és vegyszereket!

    Ha otthon vagy, tedd el a kézfertőtlenítőt, az alapos kézmosás pont ugyanannyira hatékony és egy fokkal kevésbé szárít. Az alkohol a kézfertőtlenítőben pedig valószínűleg amúgy is kibírhatatlanul csípne. Ebből következik, hogy MINDEN bőrödre használt terméket most érdemes leellenőrizni, hogy ne legyen benne alkohol (Ilyen neveken találod az összetevők között: Denat. alkohol, Ethanol, SD Alcohol, stb.), illatanyagok (parfum, perfume, fragrance, citronellol, linalool, geraniol, illóolajok) és szulfátok (SLS/SLES, ALS, ALES) sem. Kerüld a vegyszerekkel, tisztítószerekkel való érintkezést is. Ha ezt nem tudod megoldani, mindenképp hordj gumikesztyűt, ami alá még jobb, ha felhúzol egy cérnakesztyűt, ugyanis a latex is allergizálhat, száríthat.

    Forró víz helyett langyos!

    A forró víz szintén szárít és a hidrolipid réteget is károsítja, ezért mindig langymeleg vizet használj kézmosáshoz és zuhanyzáshoz is. A kádban fürdést, ha már kialakult az ekcémád, inkább kerüld. Törölközéskor óvatosan itasd fel a vizet, ne dörzsöld az irritált, érzékeny bőrt.

    Hidratálj, hidratálj, hidratálj!

    A legeslegfontosabb a bőr folyamatos visszazsírozása, azaz hidratálása. Minden kézmosás után krémezd be alaposan a kezed (illat- és alkoholmentes kézkrémmel!), vagy persze, ha nem a kezed ekcémás, hanem a lábad, akkor azt. A lényeg, hogy tartsd hidratáltan a bőröd az egész testeden. A száraz bőrről írt blog posztomban is említettem (amit amúgy szintén érdemes elolvasnod ;), hogy erre a legjobb, ha olyan összetevőket keresel a termékcímkén, mint a lipidek, keramidok (pl. ceramide AP, EOP, NG, NP, NS), zsírsavak (pl. linoleic acid) vagy a zsíralkoholok (pl. Cetearyl/Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Myristyl Alcohol). Szintén szuper hidratáló, tápláló hatóanyagok a növényi olajok, a glicerin, az urea, a hialuronsav, a shea vaj, az allantoin vagy a panthenol.

    Vesd be a Cica krémeket!

    Nagyon szeretem a Cica elnevezésű krémeket, mert baromi jó hámosító, regeneráló, sebgyógyító és nyugtató hatásúak. Cinket, rezet, panthenolt, glicerint és hialuronsavat is tartalmaznak. Van a Biodermának és a La Roche-Posay-nak is, nézd meg, neked melyik válik be. (Pattanásos bőrre a Biodermát óvatosan, mert van benne komedogén összetevő. Nyilván kézfejre mindegy :)).

    Óvatosan a szteroidokkal!

    A szteroidos krémekkel bánj körültekintően, és ne használd őket túl gyakran, ugyanis vékonyítják a bőrt, így az újra ekcémássá válhat, immár súlyosabb tünetekkel. Ha hosszabb ideje nem múlik az ekcémád, akkor szükség lehet rájuk, és használd is őket nyugodtan, de csak néhány napig. Utána térj át a már említett illat- és alkoholmentes hidratálókra. Recept nélküli antibiotikumos krém a Tetran vagy a Gentamicin-Wagner, ami beválhat, ha nagyon durván elharapódzott az ekcémád és nem fogad a bőrgyógyász. De kérlek, ezekkel is óvatosan bánj, néhány nap és utána ne használd tovább!

    Mérsékeld a stresszt!

    A stressz fokozza az ekcéma fellángolásának vagy megjelenésének az esélyét. Ezért – főleg a mostani amúgy is feszült járványos helyzetben – nagyon fontos, hogy napi szinten gyakorolj valamilyen önnyugtató praktikát. Ez lehet meditáció, jóga, légzőgyakorlat, mindfullness vagy bármi, amitől megnyugszol. A stressz egyébként a ráncok számát is gyarapítja, szóval duplán megéri erre időt szánnod! 😉

    Változtass a táplálkozásodon!

    Az immunrendszer megerősítése, a kibillent bélflóra visszaállítása alapvető fontosságú az ekcéma enyhítésében és újbóli fellángolásának megelőzésében. Szedj probiotikumot, fogyassz omega-3-ban, cinkben, E-, A-, B-vitaminokban gazdag ételeket. A tejtermékek, a glutén és a feldolgozott műkaják elhagyása is segíthet. Ahogyan a gyógyteák napi szintű kortyolgatása is: különösen a zöld tea, a csalán, édesgyökér, rozmaring, zsálya, a diófalevél és a gyermekláncfű. Ügyelj a rostbevitelre (zöldség+gyümölcs+teljes kiőrlésű gabona) és az elegendő vízivásra is.

    Remélem, hamar enyhülnek a tüneteid! Gyors gyógyulást kívánok!

    Peonilla xx

    Fotó: Unsplash, Pinterest

    *A cikkben szereplő termékekre mutató linkek nem szponzoráltak.

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük