• Tippek háton lévő pattanások ellen

    Mi okozza és hogyan mulaszthatod el őket? Kattints a válaszokért!

  • Koreai bőrápolás haul

    Szuper K-Beauty újdonságok érkeztek a Dm-be. Részletes beszámoló következik! (x)

  • Dry brushing – a cellulit gyilkos

    Igazi szárazkefe masszázs fanatikus vagyok. El is mesélem, miért!

  • LED-fény-terápiával az üdébb, feszesebb bőrért

    Segítségével nemcsak szalonban, de akár otthon, a kanapén fekve is …

  • Szőrtelenítés – otthon vs. szalonban

    A tartós megoldásokról Kocsis-Barna Andrea, vezető esztétikai szakasszisztenst faggattam.

  • Az új Purito Daily Go-To 50 SPF fényvédő nagyító alatt

    Szeptember közepe óta volt szerencsém tesztelni ezt a vadiúj hibrid fényvé…

  • Árthat is a kókuszolaj?

    Még mindig akkora a hájp a kókuszolaj körül, hogy meglepő lehet ilyet leírva látni. Pedig egyáltalán nem biztos, hogy veled van a baj, ha neked nem vált be ez a multifunkciós „csodaszer”.

    Ha beírom a Google-ba, hogy „kókuszolaj használata” rögtön 118 000 találatot dob fel, és ez csak a magyar cikkeket jelenti. A sütés-főzés mellett kikiáltják többek között a legszuperebb sminklemosónak, szemránckrémnek, testápolónak, fogkrémnek (?), napvédőnek (????!! na, ezt azonnal felejtsétek el, ilyet nem csinál!) és nem utolsó sorban hidratálónak vagy pattanástalanítónak. A főként közepes láncú telített zsírsavakból álló kókuszolaj vagy kókuszvaj/zsír (ez utóbbiak ugyanazok, mint az olaj, csak megszilárdult formában) valóban kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, úgy mint:

    • antibakteriális
    • vírus- és gombaellenes
    • sebgyógyító

    Mi az a kókuszolaj?

    A kókuszpálma érett húsának szárítása után sajtolással nyerik ki ezt a fehér színű zsiradékot. 24°C az olvadáspontja, ekkor folyékony olajjá változik. Az egészségre gyakorolt hatásairól oldalakat lehetne írni, ezért ezt most kihagynám, főleg, mert tele van vele az internet. A hátulütőiről viszont elég kevés szó esik, pedig a száraz, érzékeny és a pattanásokra hajlamos bőrűek nagyot csalódhatnak benne.

    A kókuszolaj pattanásokat okozhat

    A kókuszolaj komedogén indexe (vagyis hogy mennyire tömíti el a pórusokat és okoz aknékat) 4-es a 0-tól 5-ig terjedő skálán (0: nem okoz pattanást, 5: nagyon is okoz). Vagyis aknéra hajlamosít(hat). Vannak olyanok, akiknél semmilyen panaszt nem vált ki, ugyanakkor sokan épp az ellenkezőjét tapasztalják, és hirtelen múlni nem akaró pattik vagy mitesszerek lepik el az arcukat, vagy akár a testüket.

    A kókuszolajban található laurinsav (ami egyébként egy, az anyatejben is megtalálható csodálatos immunerősítő anyag) baktériumölő, de ezzel együtt eltömítheti a pórusokat. 2009-ben készült egy ilyen kutatás, ami ennek a savnak az aknékra gyakorolt hatását vizsgálta, de egyértelműen ez sem bizonyította, hogy jót tenne velük.

    A puding próbája az evés. Szóval mielőtt kilószám kennéd a fejedre az extra szűz kókuszolajat, majd elszörnyedve szembesülnél újdonsült ragyáiddal, először csak kis területen, kevéske mennyiséggel próbálkozz, hogy lásd, mi a hatás! Ez ugyanúgy vonatkozik a piacon kapható arc- és testápoló termékekre, melyek INCI-jében fellelhető a kókuszolaj.

    Úgyhogy ha hajlamos vagy a kipattogzásra, arra mindig figyelj, hogy az összetevők között (főleg az első 5 helyen) lehetőleg ne legyen belőle! Ez olyan neveken szerepelhet, mint Coconut Oil, Cocos Nucifera Oil, Sodium Cocoate, Potassium Cocoate vagy Cocamidopropyl Hydroxysultaine.

    Tipp: Ettől még például a hajad végét bátran ápolhatod vele, annak ártani biztos nem fog. Sőt, belsőleg is fogyaszthatod, így te is kiélvezheted az egészségre gyakorolt áldásos hatását. Sajnos nekem sem vált be, mint arcápoló, pedig nagyon szerettem volna hinni benne, de sütni-főzni imádok vele.

    A kókuszolaj száríthatja a bőrt

    Bizony. Annak ellenére, hogy a kókuszolaj valóban egy olajféle, amit a bőr magába szív, egyesek meglepődve tapasztalhatják, hogy hidratálás helyett csak még szárazabbá teszi a bőrüket. Az egyik magyarázat az lehet, hogy ha olajat kensz magadra, a szervezet azt a jelet kapja, hogy elég hidratált a bőr, ezért mérsékli a faggyútermelést. Így épp az ellenkező hatást éred el, mint amit szerettél volna. Ez sem 100%, de vannak olyan extrém száraz bőrűek, akik ezt tapasztalják.

    Sok cikk olvasható arról, hogy milyen sok vitamint és antioxidánst tartalmaz a kókuszolaj, pedig meglepő módon az E-vitamin tartalma például elhanyagolható: 100 grammban mindössze 0,11 mg található, míg mondjuk ugyanennyi argánolajban 60-90 mg van (ráadásul ez utóbbi komedogén indexe 0) . Ugyanígy vannak sokkal magasabb antioxidáns tartalmú olajok is (pl. a tamanu), szóval érdemes körülnézni, mert nem biztos, hogy amit most épp felkapott a média, az lesz a legtökéletesebb választás neked is!

    A kókuszolaj allergiát okozhat

    Igen, sajnos még ez is előfordulhat. Azok, akik allergiásak a mogyorófélékre, nagy eséllyel lehetnek érzékenyek a kókuszra is. Persze, ez nem törvényszerű, de jobb az óvatosság. Ha ételallergiáról van szó, a tünetek lehetnek: hányinger, hányás, hasmenés, viszketés, kiütések, légzési és nyelési nehézségek. Ha pedig külsőleg alkalmazva vált ki allergiát, akkor viszkető bőrkiütés, hólyagosodás jelentkezhet már 1 napon belül.

    Ha veszel, milyet válassz?

    Neked tökéletesen bevált, nem is érted, mit hadoválok itt össze-vissza? Szuper, használd egészséggel! Egy dologra viszont nagyon ügyelj: mindig 100% tisztaságú, finomítatlan, fehérítetlen, organikus kókuszolajat vegyél. Hogy miért? Mert a finomítás során kivesznek belőle az értékes aminosavak, vitaminok. Egyébként ezt onnan is meg tudod állapítani, hogy a kezelt kókuszolajnak nincs olyan finom kókuszillata és íze.

    Neked mi a véleményed a kókuszolajról? Bevált? Vagy nem igazán?

    Szép napot!

    Peonilla xx

    SHOP MY FAVES

    Follow:

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük